Ilon Mask otkriva planove za moždano hakovanje

Start-ap kompanija Neuralink planira da započne testiranje ljudskih kompjuterskih interfejsa na ljudima
5575 pregleda 3 komentar(a)
Iz kompanije navode da žele da se usredsrede na pacijente sa ozbiljnim neurološkim problemima, Foto: Getty Images
Iz kompanije navode da žele da se usredsrede na pacijente sa ozbiljnim neurološkim problemima, Foto: Getty Images

BBC

Neuralink (NeuraLink), kompanija koju je osnovao Ilon Mask kako bi istražio načine za povezivanje ljudskog mozga sa kompjuterskim interfejsom, tražila je dozvolu od američkih zakonodavaca, kako bi započela testiranje uređaja na ljudima.

Uređaj je već testiran kod majmuna koji je uspio da mozgom kontroliše kompjuter, tvrdi Mask.

Iz kompanije navode da žele da se usredsrede na pacijente sa ozbiljnim neurološkim problemima.

Ali Mask prije svega ima ideju o budućnosti "superljudske kognicije".

Povezivanje sa vještačkom inteligencijom

Uređaj koji je kompanija napravila sačinjen je od male sonde koja sadrži više od 3.000 elektroda zakačenih na fleksibilne navoje - tanje od ljudske kose - koji mogu da nadziru aktivnost 1.000 neurona.

Prednost ovog sistema, kako ističu u kompaniji, jeste što će moći da targetira veoma specifične djelove mozga, što će operacije učiniti mnogo bezbjednijim. Takođe će moći da se analiziraju zabilježene informacije, kako bi se utvrdilo koji tip stimulacije odgovara pacijentu.

Neuralnik ne objašnjava kako sistem prenosi moždane aktivnosti ili kako uređaj može da stimuliše moždane ćelije.

"Nije kao da ćemo odjednom imati neku nevjerovatnu neuralnu mrežu i da ćemo kontrolisati ljudske mozgove", rekao je Mask na prezentaciji.

"Biće nam potrebno dosta vremena".

Ali, onima koji to budu prihvatili, sistem će omogućiti "simbiozu za vještačkom inteligencijom".

Mask je ranije izjavio da bi vještačka inteligencija mogla da uništi ljudsku rasu.

"Čak i u najblažem scenariju vještačke inteligencije, bili bismo nadjačani", izjavio je.

"Sa moždanim interfejsom sa velikim protokom, možemo da budemo u toku i imamo opciju da se sjedinimo sa vještačkom inteligencijom".

Povezivanje mozga sa interfejsom bi stvorilo novi sloj "superinteligencije" u ljudskom mozgu, dodao je. Nešto što ljudi "već imaju uz pomoć njihovih telefona".

Mask je potom otkrio da je uređaj na kojem Neuralink radi testiran na majmunu i da je životinja uspjela mozgom da kontroliše kompjuter.

Kompanija sada traži dozvolu da započne testiranje na ljudima. Dozvolu će morati da izda američka Uprava za hranu i ljekove.

Mask takođe želi da zaposli nove naučnike u firmi koja trenutno broji 100 zaposlenih.

Mozak sa interfejsom
Getty Images

Neki naučnici tvrde da je kompanija Neuralink „pomjerila granice" trenutne laboratorijske tehnologije".

Kompanija je objavila naučni rad u okviru najave, ali rad nije recenziran, a to se smatra neizostavnim dijelom svakog novog naučnog otkrića.

Kritika da Silva, stručnjakinja u oblasti vještačke inteligencije, zaposlena u NASA, posjetila je događaj i izjavila "Tehnologija koju Neuralink najavljuje je jako zanimljiva zato što nije tako invazivna kao raniji pokušaji u ovom polju".

"Planovi koje opisuju zahtijevaju rad na mnogim tehničkim i etičkim izazovima, ali ovakva tehnologija bi mogla da predstavlja veliki korak pri ublažavanju ozbiljnih zdravstvenih problema, poput epilepsije ili Parkinsonove bolesti.

Kording Lab, Tviter nalog naučnika sa departmana za neuronauke Univerziteta u Pensilvaniji, navodi da nije u pitanju "ništa revolucionarno, već se radi o veoma kreativnim idejama", što sugeriše da je kompanija "na dobrom tragu".

https://twitter.com/KordingLab/status/1151358200505147392

Endru Hajers, profesor neurobiologije na Univerzitetu Južna Kalifornija, na Tviteru je napisao da je kompanija Neuralink "pomjerila granice" trenutne laboratorijske tehnologije.

https://twitter.com/AndrewHires/status/1151358546254000128

Neuralink nije jedina kompanija koja radi na neuralnim mrežama. Kernel, koju je osnovao Brajan Džonson, takođe pokušava da "umnogome poboljša i proširi granice ljudske kognicije".

Mnogi Maskovi projekti pomjeraju granice mogućeg. Spejs Iks šalje misije na Mars, dok njegova kompanija Boring planira da napravi tunele ispod Los Anđelesa, a Hajperlup želi da potpuno promijeni način putovanja.

Bonus video: