Fondovi EU su siguran izvor novca u kriznom periodu

Seminar o korišćenju novca iz EU fondova biće održan u organizaciji Biznis akademije "Vijesti" 7. aprila. Preduzetnici šanse da traže na konkursima za izvođenje radova ili nabavku roba, ne za usluge
118 pregleda 0 komentar(a)
Zvonimir Savić, Foto: Privatna arhiva
Zvonimir Savić, Foto: Privatna arhiva
Ažurirano: 12.02.2020. 01:07h

Fondovi Evropske unije (EU) jako su značajni za sve države regiona, pa i za Crnu Goru,posebno u periodu ekonomskih nestabilnosti, jer su u pitanju sredstva koja su gotovo jedini sigurni izvor finansiranja razvojnih potreba.

To je u razgovoru za „Vijesti“ kazao direktor Sektora za finansijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize Hrvatske gospodarske komore (HGK) Zvonimir Savić.

On će voditi seminar "Kako do fondova EU - šansa za crnogorske preduzetnike kroz iskustvo Hrvatske“, koji Biznis akademija “Vijesti” organizuje 7. aprila.

Savić je kazao da se Crna Gora nalazi u grupi manje razvijenih regija po statistici EU što je bitno jer te regije dobijaju više novca EU fondova, a veći su i iznosi sufinansiranja projekata.

"Bitno je naglasiti da sredstva fondova EU koja su Crnoj Gori na raspolaganju u pretpristupnom razdoblju, a to je trenutno oko 37-38 miliona eura godišnje, u periodu nakon ulaska u EU višestruko rastu. Prema mojoj procjeni, riječ je o barem tri puta većem iznosu koji će biti na raspolaganju Crnoj Gori“, rekao je Savić.

Dodaje da su za crnogorske preduzetnike najveće šanse da se jave na konkurse EU vezane za izvođenje radova ili nabavku roba, dok je teško konkurisati za one vezane za usluge.

"Konkursi za izvođenje radova ili nabavku opreme se redovno unaprijed najavljuju pa ima dovoljno vremena za pripremu. Uslovi znaju biti prilično zahtjevni, ali iskustvo koje se stekne pripremom na EU tendere, a kasnije i u njihovoj realizaciji, posebno je važno jer olakšava prijave na buduće konkurse“, naveo je Savić.

Dodao je da je činjenica što je izvor plaćanja osiguran iz budžeta EU važna u postojećim teškim ekonomskim vremenima važno, jer firme koje dobiju poslove ne moraju da strahuju da li će biti pravovremeno isplaćeni.

"Naravno, bitno je i da se naručilac radova ili usluga pridržava svega dogovorenog, jer i u Hrvatskoj je bilo slučajeva da su se tamošnje firme javile na međunarodne EU tendere pa po završetku radova nisu dobile sva ugovorena sredstva. Zadnji primjer je gradnja patrolnih brodova za Grčku obalnu stražu, koja ni uprkos diplomatskim pritiscima nije platila ugovoreno pa tom graditelju brodova prijeti stečaj“, naveo je Savić.

On je kazao da je najavljeni seminar u Podgorici namijenjen prvenstveno zainteresovanim preduzetnicima, ali i predstavnicima državnih institucija uključenim u pregovore s Briselom.

"Kurs je koristan i za one koji žele saznati kako izgleda proces pregovora s EU, koje zanimaju konkretni primjeri EU tendera i procedura te onima koji na dugogodišnjem iskustvu Hrvatske mogu izvući korisne informacije i olakšati donošenje odluka. S obzirom na to da je Hrvatska nova članica EU, naše iskustvo je najrelevantnije za Crnu Goru i mnoge greške se mogu izbjeći ako se unaprijed zna koje je to propuste u pregovorima i u konkursima radila Hrvatska“, kazao je Savić.

Iskustvo u konkretnim EU konkursima za preduzetnike je, prema njegovim riječima, takođe bitno, jer se može očekivati da se gotovo identični konkursi onima koji su se sprovodili u Hrvatskoj, sprovode i u Crnoj Gori.

Na pitanje ko bi sve imao interesa da se prijavi i zašto, Savić odgovara da su to predstavnici svih onih preduzeća koja već imaju mogućnost prijave na EU tendere, koji se za te tendere već pripremaju, ali i oni koji žele saznati koje su mogućnosti korišćenja sredstava fondova EU kako ne bi propustili poslovne prilike koje se nude.

"S obzirom na to da je riječ o sredstvima EU, rizik neplaćanja je sveden na minimum. To je u situaciji ekonomske krize i poteškoća u naplatama jako bitno. Uz to, iskustvo korišćenja fondova EU iz Hrvatske koje će biti prezentirano na seminaru veoma je značajno za Crnu Goru, jer poimanje EK, odnosno Brisela, je takvo da teško pravi veliku razliku između zahtjeva koji se postavljaju za naše dvije susjedne zemlje“, kazao je Savić.

On smatra da se tenderi za preduzetnike koji su sprovedeni u Hrvatskoj neće u bitnome razlikovati od onih koji će biti u Crnoj Gori.

"S obzirom da će crnogorska administracija definisati potrebe i prioritete za preduzetnike koji će se finansirati iz EU fondova, time je još veća potreba da na seminaru, uz preduzetnike, budu prisutni i predstavnici državnih struktura, kako bi se što brže i lakše povezala ta dva sektora“, istakao je Savić.

Prezentacija dokumenata i odluka EK o korišćenju fondova

Savić je kazao da su brojne informacije koje će se prezentovati na seminaru vezane za njegovo lično iskustvo višegodišnjeg učestvovanja u pregovorima Hrvatske za ulazak u EU i to baš po pitanju korišćenja fondova EU.

"Učesnicima seminara će iz prve ruke biti prezentovani brojni dokumenti i odluke EK koji su bitni za korišćenje fondova, kao i o raspoloživim EU sredstvima“, rekao je on.

Učesnici seminara biće obaviješteni o procesu pregovora s EU u području fondova EU i steći uvid gdje se usmjeravaju ta sredstva.

"Prezentacija će biti propraćena i originalnim primjerima dokumenata i odluka“, dodao je Savić.

Na seminaru će biti riječi o konkretnim primjerima tendera koje je Hrvatska za preduzetnike imala odmah po ulasku u EU i to prilično detaljno, s primjerima tenderske dokumentacije.

Pojasniće se i postupak prijave na tendere i postupak ocjenjivanja, da se vidi kako se projekti boduju, a biće i riječi o definiciji malih i srednjih preduzeća po metodologiji EU, jer je to, kako je naveo, prilično zbunjujuće.

U zadnjem dijelu seminara biće riječi i o konkretnim mogućnostima za preduzetnike u Crnoj Gori, a prezentiraće se i primjeri projekata koji su sufinansirani EU sredstvima.

"Na kraju će se dati slikoviti prikaz projekata iz cijele EU koji mogu biti motivišući i za Crnu Goru, kako za preduzeća, tako i za državu“, kazao je Savić

Jedan od ciljeva seminara je i da na na osnovu navedenih iskustava podstakne i upravljačke strukture u Crnoj Gori da se što bolje izbore za potrebe države i finansiranje iz fondova EU.

Više detalja o seminaru, načinu prijave i slično čitajte ovdje, a za dodatne informacije pozovite 067 311 422.

Bonus video: