Baković naglašava problem manjka vrtića: Djeca ne mogu da čekaju

"I pored niza zakona, podzakonskih akata i strateških dokumenata koji su usvojeni i realizovani u prethodnom periodu u cilju zaštite djece od zlostavljanja i zanemarivanja, možemo reći da još uvijek nemamo adekvatan odgovor na nasilje", rekao je Baković
65 pregleda 1 komentar(a)
Šućko Baković, Foto: Printscreen (YouTube)
Šućko Baković, Foto: Printscreen (YouTube)
Ažurirano: 12.10.2017. 17:33h

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Šućko Baković i dalje naglašava neriješeni problem manjka vrtića, posebno u Podgorici. Apel nadležnima uputili su još prošle godine, ali se do danas ništa nije promijenilo.

"Uključili smo predstavnike nadležnih ministarstava da pođu sa nama i da vide, da se oni uvjere da se ne uvjeravaju iz naših izvještaja i kada su otišli tamo zaista samo su rekli da tako je i aktivnosti se sprovode. Mi bi željeli te aktivnosti da budu dinamičnije i brže. Gradnja objekata potrebno je određeno vrijeme, ali djeca ne mogu da čekaju", kazao je Baković.

Ombudsman je predstavio izvještaj o poštovanju Konvencije UN-a o pravima djeteta u kojem se upozorava da, kada je u pitanju nasilje nad djecom, Crna Gora i dalje borbu pokazuje samo na papiru.

"I pored niza zakona, podzakonskih akata i strateških dokumenata koji su usvojeni i realizovani u prethodnom periodu u cilju zaštite djece od zlostavljanja i zanemarivanja, možemo reći da još uvijek nemamo adekvatan odgovor na nasilje", rekao je Baković.

Ombudsman navodi i da stavove djece država prihvata samo deklarativno, pa tako u Savjetu za prava djeteta, pri Ministarstvu rada i socijalnog staranja, sjede uglavnom odrasli.

"Trenutna situacija je takva da u Savjetu za prava djeteta imamo samo jedno dijete", kazala je zamjenica ombudsmana Snežana Mijušković.

Iz kancelarije ombudsmana upozoravaju da Crna Gora nema podatke o tome koliko novca iz državnog budžeta godišnje opredjeljujemo za djecu. Najmlađe nismo dovoljno zaštitili ni od posljedica razvoda roditelja, a nije im obezbijeđena ni adekvatna zdravstvena zaštita jer nam fale stručnjaci za njihovo liječenje. Položaj djece sa smetnjama u razvoju je donekle poboljšan, ali se, kažu, moglo mnogo više. Kao pozitivnu stvar, ističu izmjenu Porodičnog zakona kojom se zabranjuje tjelesno kažnjavanje djeteta.

Bonus video: