Centar za reciklažu radio samo tokom otvaranja, dvije godine nakon toga...

"Ipak kad se malo uđe u tu materiju- treba mnogo više znanja, organizacije sakupljanja tog otpada, sortiranja i eto došli smo u situaciju da nijesmo za sve ovo vrijeme uspjeli da se organizujemo i pokrenemo rad", kazao je Veselin Vukićević, predsjednik opštine Žabljak
318 pregleda 1 komentar(a)
centar za reciklažu Žabljak, Foto: Printscreen
centar za reciklažu Žabljak, Foto: Printscreen
Ažurirano: 07.04.2018. 18:44h

Žabljak već dvije godine ima Centar za reciklažu. A kao da ga nema. Objekat koji je u maju 2016. godine otvorio tadašnji premijer Milo Đukanović radio je samo tokom obilaska, a onda su iskrsli problemi. Predsjednik opštine Veselin Vukićević ih pripisuje Komunalnom preduzeću.

"Ipak kad se malo uđe u tu materiju- treba mnogo više znanja, organizacije sakupljanja tog otpada, sortiranja i eto došli smo u situaciju da nijesmo za sve ovo vrijeme uspjeli da se organizujemo i pokrenemo rad", kazao je Veselin Vukićević, predsjednik opštine Žabljak.

Za to vrijeme pod teretom snijega objekat velikih dimenzija pretrpio je štetu- popustili su pomoćni krovovi, slomljeno je nekoliko prozora, a ni unutrašnjost snimljena kroz zaključana vrata ne obećava.

Iako objekat nije proradio ni nakon dvije godine, iz Vlade najavljuju da se radi o državnom projektu koji će uključiti opštine Pljevlja, Mojkovac i Šavnik.

Iz Centra za razvoj Durmitora smatraju da Žabljak kao mali grad ima premalo otpada, kao i da je zbog turizma i ekologije poslednja tačka u Crnoj Gori gdje bi trebalo dovoziti otpad iz drugih mjesta.

"Ovolika veličina objekta je neprimjerena Žabljaku, a mogla bi i za Podgoricu da bude malo povelika, a da vas podsjetim da je podgorička deponija nedavno ugasila jedan dio svog reciklažnog centra", kazao je Darko Stijepović, NVO Centar za razvoj Durmitora

Stijepović tvrdi da recikliranje ovdje nema ekonomsku računicu, jer primjera radi u Crnoj Gori ne postoji prerada plastike, pa bi troškovi daljeg transporta i obrade bili daleko veći nego prodaja sirovine dobijene reciklažom. Podsjeća da su u izgradnju uložena dva i po miliona, koliko se u Žabljak investira za period od deset godina.

"Radi se o koristi interesnih grupa, od kojih je svaka imala svoj interes. Sam objekat ne može koštati više od 300 000 eura, pluš unutrašnja oprema par hiljada. Dakle, ne prelazi 500 000 uključujući ovo kućicu, vagu, asfalte okolo, ogradu", kazao je Stijepović.

Nasuprot njegovim tvrdnjama da je reciklažni centar promašena investicija, gradonačelnik Žabljaka najavljuje da su pronašli partnera koji će učiniti da reciklaža na Žabljaku profunkcioniše kako je i zamišljeno, te da je posao na nedavno završenom tenderu dobila podgorička firma Inter trejd.

"Očekujemo da ta privatna inicijativa ide prema žabljačkim hotelijerima i domaćinstvima, da se napravi dobra organizacija oko odvajanja tog otpada", kazao je Vukićević.

Vukićević najavljuje da će privatnik opremu pokrenuti u narednih par mjeseci, te da će dodatno ulagati i zaposlati određen broj ljudi.

Bonus video: