EK predlaže uvođenje odobrenja za put u Šengen: "Nije viza"

"To će omogućiti otkrivanje osoba koje bi mogle biti nezakoniti migranti ili predstavljati bezbjednosni rizik prije njihovog dolaska na granicu, čime će se značajno povećati bezbjednost na spoljnim granicama"
17 komentar(a)
Evropska komisija, Foto: Www.charterworld.com
Evropska komisija, Foto: Www.charterworld.com
Ažurirano: 16.11.2016. 13:44h

Evropska komisija (EK) danas predlaže uspostavljanje evropskog sistema za informacije o putovanjima i njihovom odobrenju (ETIAS) radi jačanja bezbjednosnih provjera putnika bez vize, saopšteno je iz Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.

U saopštenju se dodaje da odobrenje izdato putem ETIAS-a nije viza.

"Riječ je o labavijem i otvorenijem režimu. Državljani zemalja obuhvaćenih liberalizacijom viznog režima i dalje će moći da putuju bez viza u EU, ali će prije puta u šengensko područje za to morati da pridobiju jednostavno odobrenje. To će omogućiti otkrivanje osoba koje bi mogle biti nezakoniti migranti ili predstavljati bezbjednosni rizik prije njihovog dolaska na granicu, čime će se značajno povećati bezbjednost na spoljnim granicama. ETIAS-om će se takođe riješiti problem trenutno nedostajućih informacija o putnicima bez viza prikupljanjem informacija koje bi mogle biti od velike važnosti za nadležna tijela država članica prije njihovog dolaska na šengensku granicu. ETIAS je stoga važan korak u izgradnji čvršćih i pametnijih IT sistema u području nadzora granica i bezbjednosti. Tim sistemom će se olakšati i prelazak spoljne granice za državljane trećih zemalja izuzetih od obaveze posjedovanja vize. Putnici će dobijati pouzdane rane pokazatelje dozvole ulaska u šengensko područje, čime će se znatno smanjiti broj zabrana ulaska", ističe se u saopštenju.

Objašnjeno je da će se putem automatizovanog sistema sprovoditi prethodne provjere, uz puno poštovanje temeljnih prava i zaštite ličnih podataka.

"To će omogućiti donošenje odluka o izdavanju ili odbijanju odobrenja za ulazak u EU. Iako će konačnu odluku o odobravanju ili odbijanju ulaska uvijek donositi nacionalni službenici graničnog nadzora koji sprovode granične kontrole u skladu sa Zakonikom o šengenskim granicama, prethodna provjera svih putnika pojednostavniće granične kontrole i osigurati koordinisane i usklađene procjene državljana trećih zemalja izuzetih od obaveze posjedovanja vize. ETIAS-om će upravljati Evropska granična i obalna straža u bliskoj saradnji sa nadležnim tijelima država članica i Europolom. Agencija eu-LISA će razviti i osigurati tehničko upravljanje tim informacionim sistemom", piše u saopštenju.

Navodi da se na ovaj ispunjava ono što je predsjednik EK Žan Klod Junker najavio u septembru u govoru o stanju EU 2016., tako da je prvi od prioriteta utvrđenih u Planu iz Bratislave koji će se sprovesti u djelo.

"U okviru ETIAS-a, prikupljaće se informacije o osobama koje putuju u Evropsku uniju bez vize kako bi se omogućilo sprovođenje prethodnih provjera radi suzbijanja nezakonitih migracija i garantovanja bezbjednosti. Time će se doprinijeti djelotvornijem upravljanju spoljnim granicama EU i poboljšati unutrašnja bezbjednost, uz istovremeno olakšavanje zakonitih prelazaka šengenskih granica", navodi se u saopštenju.

Glavne funkcije ETIAS-a su sljedeće:

  • provjera informacija koje su dostavili državljani trećih zemalja izuzetih od obaveze posjedovanja vize (primjera radi, identifikacioni podaci, putne isprave, podaci o boravištu, podaci za kontakt itd.) putem internet aplikacije prije njihovog putovanja u EU kako bi se procijenio rizik od nezakonitih migracija i rizik za bezbjednost ili javno zdravlje;
  • automatizovana obrada svih prijava podnesenih putem internet stranice ili mobilne aplikacije upoređivanjem sa podacima u drugim informacionim sistemima EU (SIS, VIS, baza podataka Europola, baza podataka Interpola, EES, Eurodac, ECRIS) posebnim ETIAS-ovim popisom praćenja (koji uspostavlja Europol) kao i ciljanim, srazmjernim i jasno definisanim pravilima o pregledu kako bi se utvrdilo postoje li činjenične indikacije ili opravdani razlozi za izdavanje ili odbijanje odobrenja za putovanje;
  • izdavanje odobrenja za putovanje. U slučajevima u kojima nema pozitivnih rezultata pregleda ili elemenata koji bi ukazivali na potrebu dalje analize, odobrenje za putovanje izdaje se automatski, nekoliko minuta nakon podnošenja zahtjeva.

"Postupak za izdavanje odobrenja jednostavan je, jeftin i brz; u većini slučajeva odobrenje bi trebalo da se izda u nekoliko minuta. Za ispunjavanje zahtjeva za odobrenje potrebno je samo desetak minuta, kao i važeće putne isprave. Odobrenja će se izdavati na razdoblje od pet godina za višestruka putovanja. Naknada za podnošenje zahtjeva u iznosu od 5 eura primjenjivaće se samo za podnosioce zahtjeva starije od 18 godina", piše u saopštenju.

Prvi potpredsjednik EK Frans Timermans kazao je da jeglavni prioritet da se osiguraju granice EU i zaštite građani.

"ETIAS će popuniti informacionu prazninu upoređivanjem informacija o podnosiocima zahtjeva na koje se primjenjuje bezvizni režim sa podacima u našim drugim sistemima. Istovremeno, ETIAS će biti jednostavan , brz, jeftin i efikasan", rekao je Timermans.

Komesar za migracije i unutrašnje poslove Dimitris Avramopulos je poručio da je ETIAS veza koja nedostaje u upravljanju granicama.

"To je veza između naših migraconih i bezbjednosnih politika zahvaljujući kojoj će se ulazak u šengensko područje olakšati za najmanje 95 odsto putnika bez viza. Cijena otvorenosti Evrope ne smije biti njena bezbjednost", istakao je Avramopulos.

Komesar za bezbjednosnu uniju Džulijan King rekao da da teroristi i kriminalci ne mare za nacionalne granice.

"Možemo ih poraziti samo ako udružimo snage. U tome će nam pomoći ETIAS: otkrivanjem problematičnih pojedinaca i sprečavanjem njihovog dolaska povećaćemo unutrašnju bezbjednost Evrope", kazao je on.

Bonus video: