"Građani neadekvatno informisani o promjenama usljed preuzimanja obaveza iz poglavlja 27"

Kako je saopšteno iz Grin houma, značaj informisanja i učešća građana u procesu usklađivanja i evropskih tekovina u oblasti životne sredine je jedan od osnovnih temelja koji garantuje kvalitetnu primjenu i brže integracije, posebno kada je riječ o obimnoj i složenoj normativnoj konstrukciji kao što je to u oblasti životne sredine
0 komentar(a)
Green Home, okrugli sto, Foto: Green Home
Green Home, okrugli sto, Foto: Green Home
Ažurirano: 06.06.2016. 15:43h

Građani nijesu adekvatno informisani o tome kakve promjene u društvu nastupaju uslijed preuzimanja obaveza iz pregovaračkog poglavlja 27, što u krajnjem usložnjava i usporava proces integracija, saopšteno je iz nevladine organizacije Grin houm /Green Home/.

Grin houm je organizovao okrugli sto „Usklađivanje zakonodavstva Crne Gore sa pravnom tekovinom EU u oblasti životne sredine“, a skup je organizovan u okviru projekta Monitoring procesa aproksimacije u oblasti životne sredine u Crnoj Gori koji je podržala EU.

Ciljevi okruglog stola, kako je saopšteno iz Grin houma, bili su upoznavanje zainteresovane javnosti sa značajem procesa usklađivanja zakonodavstva Crne Gore sa pravnom tekovinom EU u oblasti životne sredine, informisanje o planiranim aktivnostima i namjeravanim rezultatima nadležnih institucija i do sada postignum rezultatima i realizovanim aktivnostima u oblasti životne sredine.

Predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, kao i Agencije za zaštitu životne sredine održali su više prezentacija.

Kako je saopšteno iz Grin houma, značaj informisanja i učešća građana u procesu usklađivanja i evropskih tekovina u oblasti životne sredine je jedan od osnovnih temelja koji garantuje kvalitetnu primjenu i brže integracije, posebno kada je riječ o obimnoj i složenoj normativnoj konstrukciji kao što je to u oblasti životne sredine.

„Građanstvo nije adekvatno informisano kakve promjene u društvu nastupaju uslijed preuzimanja obaveza što u krajnjem usložnjava i usporava proces integracija. Trenutni proces usklađivanja je u najvećoj mjeri fokusiran na usklađivanje crnogorskog zakonodavstva sa evropskim, dok se u skromnijem obimu radi na uspostavljanju struktura i stvaranju osnovnih uslova za njihovu primjenu“, kaže se u saopštenju.

Kada je riječ o ulozi i učešću šire crnogorske javnosti u pretpristupnom procesu, njihov aktivan angažman nažalost nije na zadovoljavajućem nivou.

„Dosadašnji angažman građana pa čak i organizacija civilnog društva (OCD) u pretpristupnom procesu za poglavlje 27 je pokazao da ne postoji dovoljno društveno prilagođenih informacija o obavezama koje Crna Gora preuzima“, navode iz Grin houma.

Kako je saopšteno, iako su OCD u malom broju dio pregovaračke radne grupe, one su onemogućene da efektivno preuzmu svoju ulogu uslijed nekoliko problema, kao što je normativno nejasna pozicija OCD, nedefinisane ili neprecizno definisane procedure, kapaciteti OCD da daju efektivan doprinos, kapaciteti organa državne uprave da organizuju transparentan proces.

„Postojeći normativni okvir u Crnoj Gori ne obezbjeđuje dovoljno transparentnosti za različite faze procesa pregovaranja, posebno kod formulisanja politika, izradu platformi za međunarodne susrete, ratifikaciju međunarodnih ugovora, transpozicije propisa itd“, kazali su iz Grin houma.

Nadležne institucije, kako dodaju, moraju uložiti dodatne napore u konsultacijama i otvoriti prostor za dialog koji bi približio građanima razumijevanje novih načina ponašanja, osiguravanju javnog interesa i koje bi dovelo do praktičnih rješenja kada je u pitanju sprovođenje pravnih tekovina EU.

„Integrisani pristup zaštite životne sredine u drugim sektorskim politikama se nalazi još na nedovoljnom nivou, posebno kada je riječ o sektorima energetike i gradnje, pri čemu ogroman problem nastaje kroz ulzane podatke o biodiverzitetu ili životnoj sredini u procesu planiranja, koji su veoma često zastarjeli, ne postoje uopšte ili ne oslikavaju pravno stanje“, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: