Lokalni izbori: Socijaldemokrate potrošile najviše, DPS oko 40.000 eura...

Koalicija Demokratska Crna Gora-Građanski pokret URA, prema privremenim izvještajima, potrošila je za kampanju blizu 60 hiljada eura
99 pregleda 0 komentar(a)
DPS, Foto: Screenshot(TvVijesti)
DPS, Foto: Screenshot(TvVijesti)
Ažurirano: 02.06.2018. 17:48h

Svega osam političkih subjekata dostavilo privremene izvještaje o troškovima kampanje, za lokalne izbore održane 27. maja.

Na osnovu tih - privremenih podataka, koji su na sajtu Agencije za sprječavanje korupcije objavljeni 23, odnosno 24 maja, njaviše su za kampanju potrošile Socijaldemokrate Crne Gore – blizu 80 hiljada eura, dok je duplo manje troškova, za taj period, prijavala vladajuća Demokratska partija socijalista (DPS).

Koalicija Demokratska Crna Gora-Građanski pokret URA, prema privremenim izvještajima, potrošila je za proteklu kampanju blizu 60 hiljada eura.

Koalicija Demokratski front (DF) - Socijalistička narodna partija (SNP), kao ni Građanski savez za promjene koji čine Socijaldemokratska partija (SDP) i Demos nijesu dostavile privremene izvještaje.

Prema zakonu, partije su dužne da izvještaje o utrošenim sredstvima za izbornu kampanju, dostave u roku od 30 dana od održavanja izbora.

Na osnovu dostupnih podataka, svega osam političkih subjekata sa proteklih lokalnih izbora dostavilo je privremene izvještaje o troškovima kampanje do 23. odnosno 24. maja.

DPS, koji je trijumfovao u 9 od 11 opština, do tog momenta potrošio je 40 i po hiljada eura.

Najviše - gotovo 35 hiljada, odnosno 85 odsto troskova, odnosi se na medijsko predstavljanje, pa je tako samo za Televiziju Prva namijenjeno 30 hiljada.

Za izradu reklama i spotova DPS je potrošio oko četiri hiljade, a od predizbornih skupova, u privremenom izvještaju su samo dva – u Tuzima i Podgorici, za sta je potrošeno 1.700 eura.

Nijesu navedeni troškovi administracije i prevoza, a DPS, osim skupa u Podgorici koji je koštao hiljadu i po eura, još nije platila ostale prijavljene troškove kampanje.

Duplo više od DPS-a, do tog momenta, prijavile su Socijaldemokrate Ivana Brajovića i to 79 i po hiljada eura.

Na osnovu privremenih izvještaja, ova partija najviše je izdvojila za reklamne spotove i materijale – oko 47 i po hiljada eura, dok je 30 hiljada potroseno za medijsko predstavljenje i oglašavanje.

Ovo je jedina partija koja je do sada izmirila sve troškove kampanje, koje je prijavila.

Koalicija Demokrate-URA, koja je nastupila u pet gradova, prijavila je privremene troškove od nešto preko 59 hiljada eura.

I oni su najviše - 33 hiljade eura izdvojili za reklamne spotove i materijale, zatim za medijsko predstavljanje oko 18 hiljada, te oko 1.600 eura za prevoz... Ove privremene troškove djelimično su platili.

Demokrate su u ostalim opštinama nastupile samostalno, za šta su, do 23. maja, prijavili troškove od oko 33 i po hiljade eura. Za reklamne spotove i materijale potrošlil su nešto više od 20 hiljada, za medijsko predstavljanje oko šest i po hiljada, za prevoz oko tri hiljade eura. I ove troškove djelimično su platili.

Bošnjačka stranka je prema, privremenim izvještajima, u kampanji za lokalne izbore potrošila oko osam hiljada i 700 eura. Za reklame i spotove otišlo je oko četiri hiljade i 700, a na skupove hiljadu i po eura, dok su za medijsko predstavljanje potrošili oko 400 eura.

Za lokalne izbore, prema privremenim izvještajima, Albanska alternativa, potrosšla je pet hiljada eura i to sve na reklamni materijal i spotove, dok ostalih troškova nijesu imali.

Ujedinjena Crna Gora Gorana Danilovića, u dosadašnjim izvještajima, ima prijavljene samo troškove reklamnih spotova i materijala i to u iznosu od oko hiljadu i 700 eura.

Kampanja za lokalne izbore najmlađe partije - Prave Crna Gore Marka Milačića koštala je oko 1.300 eura, od čega je na reklamne spotove i materijale potrošeno oko 600, a za medijsko predstavljanje i to samo preko društvene mreže Fejsbuk oko 500 eura.

Stranka pravde i pomirenja Hazbije Kalača tvrdi da za lokalne izbore nije potrošlila ni cent.

Prema podacima ASK, koalicije DF-SNP, kao i Građanski savez za promjene koji su činili SDP i Demos nijesu dostavile privremene izvještaje.

Po zakonu, partije su dužne da potpune izvještaje o utrošenom novcu za izbornu kampanju, dostave do 26. juna.

Bonus video: