Mladi u Podgorici sve više okrenuti kocki: Nezaposlenost kao uzrok poroku

"Takođe smo pitali koliko mjesečno ulažu na igre na sreću, najveći broj ispitanika 41,6 posto uplaćauju mjesečno do 10 eura na igre na sreću, 6,1 posto njih od 10 do 25 eura, 3,8 posto uplaćuje od 25 do 50 eura" kazala je psihološkinja Vesna Kraljević
103 pregleda 10 komentar(a)
online klađenje, klađenje, kocka, Foto: Shutterstock.com
online klađenje, klađenje, kocka, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 17.10.2017. 18:05h

Skoro 80 odsto mladih u Podgorici, uzrasta od 14 do 30 godina u istraživanju Asocijacije za demokratski prosperitet ZID, na pitanje Da li ste ikada igrali neku igru na sreću odgovorilo je potvrdno. Uglavnom igraju tombolu ili sportsku kladionicu.

Zabrinjava podatak da je 66 odsto anketiranih nazaposleno, a čak polovina upravo kocku vidi kao način da zarade novac.

"Takođe smo pitali koliko mjesečno ulažu na igre na sreću, najveći broj ispitanika 41,6 posto uplaćauju mjesečno do 10 eura na igre na sreću, 6,1 posto njih od 10 do 25 eura, 3,8 posto uplaćuje od 25 do 50 eura" kazala je psihološkinja Vesna Kraljević.

U savjetovalištu za zavisnost od kocke, Enter,objašnjavaju da upravo nezaposlenost, odnosno finansijska zavisnost od roditelja, ali i nedostatak kvalitetnih sadrzaja u slobodno vrijeme, mlade tjera da posegnu za, kako često misle, lakom zabavom i zaradom.

"Dve osnovne zabrane koje imaju Crnogorci koji imaju problem sa kockanjem – zabrana zabavljanja i zabrana odrastanja, odnosno nezavisnost i samostalnost. Imamo veliki problem, znate, ja dijagnozu već mogu da postavim u prvom telefonskom razgovoru kad me zove žena za svoje dete od 30 i kusur godina. Kakvo crno dete, dete je do 14 godine", kazao je Milan Radovanović, pedagog i psihoterapeut.

Radovanović kaže da su njegove klijente u kazino ili kladionicu nerijetko prvi put odveli očevi . Posebno zabrinjava podatak da su upravo zbog dostupnosti igara na sreću, pojedini u prvi kontakt sa kockom stupili sa samo šest, sedam godina.

"Srednjoškolci, prvi drugi razdred, dakle maloljetni, primijetila sam da ulaze u kockarnice, kladionice i da se njima ne traži lična dokumentacija. Imala sam par drugova koji bi došli u školu sa nekim prosječnim džeparcem. Ne bi došli na časove već bi otišli u obližnju kladionicu i tu bi potrošili taj novac", kazala je Milena JEgdić, vršnjačka edukatorka.

U najrizičniju grupu spadaju adolescenti i mladi sportisti. Psiholozi koji rade sa zavisnicima upozoravaju da je svako igranje igre na sreću zapravo kockanje. Oni koje je ova laka zabava uzela, nerijetko zapadnu u dugove, a dobar dio , ističu u savjetovalištu, izlaz često vidi u suicidu.

Bonus video: