Nezaposlenost, korupcija i kriminal najveći problem Zapadnog Balkana

Ovogodišnje istraživanje pokazalo je da bi 39 odsto stanovnika Zapadnog Balkana otišlo u inostranstvo da traži posao, što je za 6 odsto manje u odnosu na prošlogodišnji Balkanski barometar. Interesantno je da građani regiona sve više vide odliv mozgova, odnosno emigraciju kao glavni izazov. To je potvrdilo 12 odsto ispitanih sto je za pet procenata vise u odnosu na prvo istrazivanje iz 2015
2 komentar(a)
balkanski barometar, Foto: Twitter
balkanski barometar, Foto: Twitter
Ažurirano: 06.07.2018. 19:41h

Balkanski barometar za ovu godinu donio je veći optimizam građana regiona. Istraživanje koje je predstavio Savjet za regionalnu saradnju iz Sarajeva pokazalo je da su, kao i prošlih godina, nezaposlenost, ekonomska situacija, korupcija i kriminal najveći problemi. Više od polovine građana Zapadnog Balkana, odnosno 56 odsto nezadovoljno je trenutnom ekonomskom situacijom u svojim zemljama, a čak 70 posto građana smatra da se njihove Vlade ne bore na pravi način protiv korupcije. Prema istrazivanju, najpodloznije korupciji su politicke partije, pravosudni organi, zdravstveni sistem i carinici.

“Kada je u pitanju u koga imate ili nemate povjerenja dobicete podatak da 79 odsto ljudi u regionu kaze da su politicke partije izvor korupcije i da im najmanje vjeruju. To je ozbiljna tema i vjerovatno je nesto o cemu bi trebalo svi da razmisle. Drugo jednako vazno, ja bih rekao, povjerenje u pravosudje. To je na niskom nivou. Mi imamo vise od 70 odsto gradjana koji kazu da ne vjeruju da se pravda jednako djeli prema svima”, kazao je Goran Svilanović, Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju.

Evidentno je, dakle, nepovjerenje u političke institucije, pa je sve više apstinenata na izborima, što može, kako se navodi, predstavljati veliku opasnost za budućnost regiona i demokratski razvoj. Građani regiona, njih 28 odsto, smatraju da je parlament najmanje pouzdana institucija, dok najveće povjerenje uživa ombudsman i to 37 procenata.

Građani Crne Gore imaju najveća ekonomska očekivanja od naredne godine, čak 81 odsto njih, dok 35 procenata, takođe najviše od svih u regionu, smatraju da je naporan rad preduslov za uspjeh. Iako se često žalimo na kvalitet javnih usluga, najviše od svih u regionu smatramo da su one tačne i potpune.

Ovogodišnje istraživanje pokazalo je da bi 39 odsto stanovnika Zapadnog Balkana otišlo u inostranstvo da traži posao, što je za 6 odsto manje u odnosu na prošlogodišnji Balkanski barometar. Interesantno je da građani regiona sve više vide odliv mozgova, odnosno emigraciju kao glavni izazov. To je potvrdilo 12 odsto ispitanih sto je za pet procenata vise u odnosu na prvo istrazivanje iz 2015.

21 odsto ispitanih kazalo je da nije moglo platiti osnovne račune, a 14 da ne može sebi priuštiti ni osnovne stvari poput hrane i odjeće.

Podrška evropskim integracijama je konstantna, pa 49 odsto građana regiona vjeruje da je članstvo u EU dobra stvar.

Ipak, samo 12 odsto vjeruje da će njihova zemlja pristupiti Evropskoj uniji do 2020., dok je 20 odsto onih koji smatraju da će postati članica tek 2030. godine što je rast od 6 procenata. Čak 26 odsto građana Zapadnog Balkana misli da se to nikada neće desiti. Istraživanje je sprovedeno tokom ove godine sa 6 hiljada građana i 1200 preduzeća iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Albanije i Kosova.

Bonus video: