Pravno zakonodavna zavrzlama

Vijeće Osnovnog suda u Podgorici, ima rok od 15 dana da odluči o prigovoru na odluku da se Goran Đurović vrati u Savjet RTCG do okončanja sudskog postupka
100 pregleda 2 komentar(a)
Goran Đurović, Foto: Savo Prelević
Goran Đurović, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 12.02.2018. 18:55h

Vijeće Osnovnog suda u Podgorici, od danas se bavi prigovorom, koji je, preko Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa, podnijela Skupština na odluku da se Goran Đurović vrati u Savjet RTCG do okončanja sudskog postupka. O prigovoru će odlučiti u zakonskom roku od 15 dana, potvrđeno je Televiziji Vijesti iz tog suda.

Pred Vijećem su sada tri mogućnosti, objašnjavaju pravnici.

"Vijeće Osnovnog suda može, naravno, potvrditi Odluku, vratiti Odluku na ponovno odlučivanje, ili ukinuti donesenu odluku. U zavisnosti od toga zavisiće i dalji tok postupka", rekao je advokat Antonio Brajović.

Navodi i šta su posljedice sve tri moguće odluke sudskog Vijeća.

"Ukoliko Vijeće potvrdi Odluku sudećeg sudije, definitivno da će se ici na izvršenje. Ukoliko isto Vijeće vrati rješenje na ponovnu odluku sudije, on će donijeti novu, uzimajući u obzir ukidne navode, a ukoliko dođe do treće solucije – da se ukine odluka postupajućeg sudije, tada se sve sprovedene radnje ukidaju i, naravno, suđeneje teče kao i do sada, a imenovani se neće vratiti na svoje mjesto".

Pitanje nadležnosti Osnovnog suda u slučaju Đurović otvorila je Skupština, saopštavajući kako odluke parlamenta o imenovanju i razrješenju ne mogu biti predmet preispitivanja pred redovnim sudovima .Više pravnika koje je TV Vijesti kontaktirala nije bilo rspoloženo da govori na ovu temu.

Brajović, pak, nema dilemu po ovom pitanju, jer kako objašnjava, ukoliko nekim pravnim aktom nije propisana nadležnost određenog organa za kontrolu prvostepenih odluka, nadležan je Osnovni sud.

"Nesumnjiva je nadležnost Osnovnog suda u ovom postupku, o tome su se već izjasnile i više instance u nekim prethodnim slučajevima", kazao je Brajović.

Na prethodni slučaj ukazuje i advokat Siniša Gazivoda, koji je za Vijesti naveo primjer sudske prakse u slučaju nekadašnje članice Savjeta RTCG Slavice Striković. Ona je zbog neizbora u Savjet, Skupštinu tužila Osnovnom sudu i dobila u tom postupku, pošto je Vrhovni sud taj slučaj vratio pred Osnovni sud. Poslanik Andrija Popović, koji je bio protiv razrješenja članova Savjeta RTCG, kaže da se i parlament našao u veoma komplikovanoj situaciji.

"Bez obzira što sam tada ukazivao da treba sačekati da se završi sudski proces, nije bilo sluha u Skupštini, a potom se sudska vlast umiješala u nadležnost zakonodavne vlasti. Napravljeno je pravno-zakonodavno vrzino kolo sa neizvjesnim ishodom. Moje mišljenje je da vanredno zasjedanje koje je u toku ne može rjesavati ovu situaciju", rekao je Popović.

Goran Đurović je Osnovnom sudu podnio tužbu protiv države i Skupštine nakon što je u parlamentu, većinom glasova, razriješen funkcije člana Savjeta RTCG. Osnovni sud je prošlog četvrtka donio rješenje o privremenoj mjeri, kojom nalaže Skupštini da se Đurović vrati na mjesto člana Savjeta RTCG u roku od osam dana.

Bonus video: