Prvo novi zakon, pa onda sistem civilne zaštite

Za zaštitu od poplava važna je saradnja sa Albanijom. U posljednje tri godine, razvija se sistem hidrometeoroloških stanica za ranu najavu poplava.
50 pregleda 0 komentar(a)
poplava, TV Vijesti, Foto: Screenshot (YouTube)
poplava, TV Vijesti, Foto: Screenshot (YouTube)
Ažurirano: 03.12.2015. 19:13h

Kada voda dođe do grla, kao što se desilo 2010. godine u regionu Skadarskog jezera, mora se hitno reagovati. Zato je veoma važno da na terenu imamo službu civilnu zaštite. U Direktoratu za vanredne situacije nadaju se da će novi zakon, kao temelj za formiranje te službe, biti usvojen do kraja godine.

"Mi ćemo to pokušati da riješimo Zakonom o zaštiti i spašavanju. Zakon o zaštiti i spašavanju je trenutno u skupštinskoj proceduri i jedna od bitnih stavki koja će se regulisati ovim zakonom je pitanje jedinica civilne zaštite, kao što ste rekli, neka je projekcija da to bude dvije hiljade ljudi", kazao je Mirsad Mulić iz Direktorata za vanredne situacije.

Zakon će propisati određene benefite za građane koji žele da budu dio civilnog sistema zaštite. Na primjer, budući pripadnici, između ostalog, neće plaćati naknade za ljekarska uvjerenja ili za lična dokumenta.

"To su neke stimulativne mjere, vjerujem da će biti interesantne za građane, ali evo, vjerujemo da će zakon do kraja godine proći skupštinsku proceduru i da ćemo krenuti u ovu jako važnu aktivnost, jer civilna zaštita zaista je jedna podrška sistemu zaštite i spašavnja bez koje se ne može", kazao je Mulić za TV Vijesti.

Za zaštitu od poplava važna je saradnja sa Albanijom. U posljednje tri godine, razvija se sistem hidrometeoroloških stanica za ranu najavu poplava.

"32 stanice u slivu Drima, odnosno Skadarskog jezera, obnovljene ili potpuno postavljene nanovo. Stanice šalju informacije u realnom vremenu. REZ Tako da su napravljeni ustvari nacionalni sistemi, Hidrometeorološki zavodi imaju informacije o količini vode i moći će da imaju i neku realniju prognozu šta se dešava na terenu i da upozore građane", rekla je Jelena Peruničić iz Njemačkog društva za međunarodnu saradnju (GIZ).

Izrađene su konacno i mape rizika na ugroženom području, na osnovu podataka o poplavama iz 2010. godine. Mape sadrže podatke o članovima domaćinstava, kućama, stočnom fondu, putevima, Centrima za evakuaciju, zdravstvenim i drugim objektima. Za građane su pripremljene brošure u kojima mogu naći osnovne podatke i savjete.

"Ove brošure su urađene za područje gradskih opština Tuzi i Golubovci, zatim za područje Virpazara, za naselja koja se nalaze u prijestonici Cetinje, a koja izlaze na jezero i za područje oko rijeke Bojane koje pripada opštini Ulcinj", kaže Mulić.

Štampano je dvije hiljade brosura , a biće podijeljene u mjesnima zajednicama u ugroženim područjima u regionu Skadarskoj jezera i rijeke Bojane.

Bonus video: