Simović: Dobavljači će biti pod inspekcijskom pažnjom, da nebezbjedna hrana ne dođe do građana i turista

"Uništene ili vraćene pošiljke hrane su sadržale nedozvoljene količine pesticida, nikotoksina, vještačkih boja, teških metala. Bile su mikrobiološki neispravne, a neke od njih nisu sadržale neophodne informacije koje potrošač treba da ima u skladu sa našim zakonodavstvom", istakao je Simović
3 komentar(a)
Milutin Simović, Foto: Screenshot(TvVijesti)
Milutin Simović, Foto: Screenshot(TvVijesti)
Ažurirano: 15.03.2018. 19:00h

Veća kontrola hrane koja se uvozi, zaštita domaćeg stočnog fonda i povećanje broja objekata za proizvodnju koji zadovoljavaju međunarodne standarde, samo su neki od parametara koji pokazuju na koji način Crna Gora dočekuje 15. mart, datum kada se obilježava Sjetski dan zaštite potrošača, ocijenio je potpredsjendik vlade i ministar poljoprivrede Milutin Simović.

On je više nego zadovoljan radom Uprave za bezbjednost hrane i inspektorima, koji su samo za deset mjeseci uspjeli da spriječe uvoz i stavljane u promet oko 120 nebezbjednih pošiljki, ukupne vrijednost preko hiljadu tona.

Ministar poručuje svim dobavljačima da će konstantno biti pod inspekcijskom pažnjom, kako se ne bi dogodilo da nebezbjedna hrana dođe građana Crne Gore i njenih turista.

Po malo simobolično, prvi čovjek crnogorske poljoprivrede, Milutin Simović, na Svjetski dan zaštite potrošača, poruku domaćim potrošačima poslao je upravo iz prostorija Uprave za bezbjednost hrane. Na samom početku ministar se pohvalio rezultatima na polju zaštite potrošača. Kaže da su inspektori tokom proteklih deset mjeseci uspjeli da spriječe uvoz oko 120 nebezbjednih pošiljki, od preko hiljadu tona.

"Uništene ili vraćene pošiljke hrane su sadržale nedozvoljene količine pesticida, nikotoksina, vještačkih boja, teških metala. Bile su mikrobiološki neispravne, a neke od njih nisu sadržale neophodne informacije koje potrošač treba da ima u skladu sa našim zakonodavstvom", istakao je Simović.

Iako se danas pojavila informacija da je tokom januara vraćeno 13 tona mesa, koje je bilo namijenjeno našem tržištu, Simović kaže da se u nedozvoljenim pošiljkama najmanje nalazilo baš mesa. Ministar dodaje i da se u ovim slučajevima ne radi o istim dobavljačima i naručiocima, već da je njihov spektar širok, ali da će biti posebno oštri prema onima koji se ogluše na njihova upozorenja..

"Svaka pošiljka će se analizirati", rekao je Simović.

Druga bitna mjera, koju sprovodi vlada je zaštita potrošača kroz zaštitu stočnog fonda, tako da je iz budžeta izdvojeno oko mlion eura u novcu i vakcinama. Simović dodaje da je važan doprinos zaštiti potrošača i unapređenje objekata u kojima se proizvodi hrana.

"Krajem 2014. godine, tada smo u Crnoj Gori imali samo tri objekta za proizvodnju, usklađena sa EU zahtjevima, na kraju 2017. godine imali smo ih 57, koji u potpunosti ispunjavaju: infrastrukturne, tehnološke, higijenske i druge EU zahtjeve", poručio je ministar poljoprivrede.

Simović je kazao i da je ove godine Agrobudžetom prvi put definisan poseban program za bezbjednost hrane, i da je u tu svrhu vlada izdvojila oko 350 hiljada eura.

Bonus video: