Teško je preći u svijet odraslih bez podrške porodice: "Vjerujte u sebe, vrata će se otvoriti"

"Sve mlade osobe koje napuštaju Dom ili hraniteljsku porodicu, pripadaju osjetljivoj grupi koja je posebno podložna eksploataciji", istakao je Bendžamin Perks, šef kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori
454 pregleda 0 komentar(a)
Sandra Manojlović, Foto: Screenshot (YouTube)
Sandra Manojlović, Foto: Screenshot (YouTube)
Ažurirano: 13.05.2016. 19:08h

Prelazak mladih u svijet odraslih, bez podrške porodice, veoma je težak i zato društvo mora još snažnije da im pomogne.

O tome kako najefikasnije pomoći mladima koji izlaze iz Doma ili hraniteljske porodice, razgovaralo se na konferenciji "Podrška djeci i omladini u osamostaljivanju nakon zbrinjavanja od strane države".

Sandra Manojlović odrasla je bez roditeljskog staranja.

"Spletom životnih okolnosti, roditelji nisu bili u mogućnosti da brinu o mojoj sestri Jeleni i meni, od početka, od moje druge godine brigu su preuzeli deda i baba koji su nažalost već pokojni, ali tetka je ta koja je život podredila nama od samog početka i koja je dan danas uz nas. Šta bi bilo da recimo nije bilo tetke? Ja ne želim ni da pomislim na to", kazala je Sandra Manojlović iz NVO "Nikad sami uvijek svoji".

Ona je imala sreću da ne mora ići u Dom. Sada ima 21 godinu i studira Ekonomiju. Ipak, mnogi mladi koji odrastu u Domu, kasnije imaju velikih problema da se osamostale.

"Sve mlade osobe koje napuštaju Dom ili hraniteljsku porodicu, pripadaju osjetljivoj grupi koja je posebno podložna eksploataciji", istakao je Bendžamin Perks, šef kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori.

"Ne stičemo punu samostalnost sa 18 godina Nedovoljna priprema za život samostalan nakon izlaska iz institucije, koji proizilazi jednim dijelom iz prezaštićenosti ", rekla je ivana Vujović iz NVO "Juventas".

A država štiti i pomaže. Oni koji izađu iz Doma imaju u početku besplatan smještaj i oko 160 eura mjesečno, narednih pet godina.

"Planom transformacije Dječijeg doma "Mladost" u Bijeloj predvidjeli smo niz servisa, jedan od servisa je prelazna stambena jedinica, gdje će djeca da se pripreme za napuštanje dječijeg doma, za samostalan život nakon punoljetstva i to je novi servis koji treba da otpočne od septembra", rekao je Goran Kuševija iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.

Centar za prava djeteta brinuo je o nekoliko mladih koji su izašli iz Doma u Bijeloj i došli da žive u Podgorici. Glavni grad je obezbijedio dva stana, a u svakodnevnom životu, pomažu im psiholozi i studenti volonteri.

"Odlazak u bisokop, na sportske događaje, na neke koncerte, odlazak uveče, izlazak. Ono što je jako važno je da mi pružamo pomoć i podršku u učenju. Naše malo ustvari za njih znači mnogo i da smo mi činjenicom da su naša četiri korisnika već našli zaposlenje, da neki već samostalno žive, to je neka satisfakcija", objasnila je Rajka Perović iz Centra za prava djeteta.

I zato Sandra poručuje mladima koji odrastaju bez roditelja, da budu jaki.

"Vjerujte u sebe, jer ste vi gospodar vašeg života, jedna vrata se zatvore, ali će se uvijek druga otvoriti", kazala je Sandra Manojlović

Bonus video: