U Nikšiću djeca imaju mogućnost da šire svoje znanje pohađujući razne edukativne centre

Starijim osnovcima ponudili su „učionicu budućnosti“, u kojoj ih uče kako da se nose sa promjenljivim životnim okolnostima i neizvjesnošću. Zato sebe doživljavaju kao podršku postojećem obrazovnom sistemu
330 pregleda 0 komentar(a)
Djeca, Foto: Printscreen (YouTube)
Djeca, Foto: Printscreen (YouTube)
Ažurirano: 11.03.2018. 19:08h

Djeca predškolskog i školskog uzrasta iz Nikšića, u poslednje vrijeme imaju mogućnost da šire svoje znanje pohađujući razne edukativne centre. Većina njih za sebe kaže da se zasniva na tzv. „kreativnom učenju“ kakvo se ne praktikuje u našim učionicama.

"Povećanje pažnje i koncentracije, ubrzan rad mozga, povezivanje lijeve i desne hemisfere, kako bi prije dolazili do zaključaka, rezultata, logičko zaključivanje", kazao je Nikola Radojičić iz Škole mentalne artimetike.

"Za djecu od 3 do 10 godina „Košnica ideja“- učenje fine motorike, škola lijepog ponašanja, različite psihološke teme i radionice koje povezuju knjige koje djeca čitaju sa većim i ozbiljnijim životnim izazovima", rekao je Nikola Mijušković iz Edukativnog centra.

Starijim osnovcima ponudili su „učionicu budućnosti“, u kojoj ih uče kako da se nose sa promjenljivim životnim okolnostima i neizvjesnošću. Zato sebe doživljavaju kao podršku postojećem obrazovnom sistemu.

"Jer je negdje naša percepcija da se postojeći školski sistem dobrim dijelom zasniva na pukoj reprodukciji i da djecu ne formira dovoljno za neke situacije koje život donosi", kazao je Mijušković.

Oba sagovornika TV "Vijesti" kažu da imaju dovoljan broj polaznika, te da roditelji prepoznaju kvalitet ovakve nastave. Radojičić, inače profesor matematike u osnovnoj školi, kaže da je prednost što se djeca rano služe abakusom - drevnom spravom za računanje, jer se kasnije oslobađaju svih pomagala i bez kalkulatora, papira i olovke, obavljaju računske operacije.

"Veči uspjeh iz matematike. Imamo mogućnost analize i diskutovanja na određene teme u čemu nam pomažu i materijali koje imamo ovdje u školi", kazao je Radojičić.

Psiholog u vrtiću Dragan Kovačević edukativne centre vidi kao produženu ruku obrazovnog sistema i kaže da je najbolje da se djeca upisuju godinu pred kretanje u školu. Smatra da u našim vrtićima i školama najviše manjka sportskih sadržaja.

"Oni već sa pet godina mogu iskazati šta im se dopada, a i roditelji mogu primijetiti oblasti u kojima dijete ima talenat ili za koje pokazuje zainteresovanost. Da li su to školice sporta, ili vježbe mentalne, psihofizičke", rekao je Radovan Cicmil pisholog u JPU Dragan Kovačević.

Poručuje da vannastavne aktivnosti mogu da škode samo ako roditelji ne osluškuju glas svoje djece, već ih upisuju tamo gdje je njihova ambicija. Iz Ministarstva prosvjete TV "Vijesti" je dobila odgovor da budno prate rad privatnih škola, te da sve moraju imati licencu za rad i biti usklađene sa programom Nacionalnog savjeta za obrazovanje.

Bonus video: