Zbog toga što nije usvojen rebalans budžeta: Kasni isplata socijalnih davanja

U Banci hrane smatraju da je socijalna politika neefikasna i da nije primjerena življenju u 21. vijeku
89 pregleda 1 komentar(a)
novac, torba, euro, Foto: Shutterstock.com
novac, torba, euro, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 22.11.2016. 18:59h

Rajka Lončarević samohrana je majka. Živi kao podstanar sa sinom koji ide u srednju školu. Od države dobijaju 97 eura mjesečno za materijalno obezbjeđenje porodice. Što je najgore od svega, sada i to kasni.

"Veliki je problem, ja sam podstanar, već dva mjeseca kasnim režije", kaže Rajka Lončarević

U problemu kao Rajka je neposredno ili posredno, oko 60 hiljada ljudi. Isplata socijalnih naknada za oktobar u iznosu oko deset miliona eura, kasni više od deset dana, jer nije usvojen rebalans budžeta.

"Kašnjenje socijalnih davanja je veliki problem zato što je direktna posljedica, nažalost na najugroženiju kategoriju crnogorskog društva, crnogorskih građana. U Ministarstvu rada i socijalnog staranja je sve spremno, u trenutku usvajanja rebalansa, odmah po stupanju na snagu, sredstava će biti puštena. Političke aktere pozivam da ubuduće moraju biti mnogo odgovorniji i moraju razmišljati da se ovakve situacije ne smiju ponavljati", kazao je ministar rada i socijalnog staranja Boris Marić

U Banci hrane smatraju da je socijalna politika neefikasna i da nije primjerena življenju u 21. vijeku.

"Ne samo da se nije desilo povećanje socijalne pomoći, nego kao što vidite socijala kasni, a zaista je upitno koliko ta socijala omogućava njima normalan život", kazala je Marina Medojević iz NVO Banka hrane.

Samo za majke sa troje i više djece godišnje se odvaja oko 70 miliona eura, mjesečno oko 5,4 miliona eura. Više nego za sva ostala socijalna davanja zajedno. Za Dodatak za njegu i pomoć 977 hiljada, za Materijalno obezbjeđenje 750 hiljada. Za Naknade roditelju ili staratelju - njegovatelju lica koje je korisnik lične invalidnine 360 hiljada, za Ličnu invalidninu 250 hiljada i za Dodatak za djecu i Naknade po osnovu rođenja djeteta po 244 hiljade eura. I sa redovnim davanjima, Marić kaže da imamo neveselu socijalnu sliku.

"Sada je već činjenica da će morati da se preispita socijalna politika kao takva i da se vidi u kojoj mjeri ona pogađa cilj, jer nesporno smo utvrdili da socijalna politika velikim dijelom ne pogađa cill. Ovakva socijalna politika permanentno drži ljude u stanju socijalne potrebe, to je veliki problem crnogorskog društva", rekao je Marić

A država i to što ima, može pravednije da raspodjeli.

"Jeste kriza i u državi i sve razumijem, svakoga poštujem, ali treba malo da se odvoje, razumijete, slučajevi kao moj, moje godine, ko će mene sa 59 godina da primi u stalni radni odnos", kazala je Lončarević.

Ovim je problem samo produbljen jer, i bez kašnjenja socijalnih davanja, zbog velike nezaposlenosti i malih penzija, dobar dio građana bitiše u zoni siromaštva.

Bonus video: