Ćavi Ernandes i „crvena furija”

Španci 2008. nakon 44 godine osvojili veliko takmičenje i započeli vladavinu

59 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Eurosport
Foto: Eurosport

Austrija i Švajcarska organizovali su 2008. Evropsko prvenstvo, objedinjeno nazivom - Alpski šampionat.

Kiša koja je tog juna nemilice zalivala Alpe nije odavala utisak da se prvenstvo održava usred ljeta, ali takva klima nije omela aktere, naprotiv.

U Beču, Bazelu i šest drugih austrijskih i švajcarskih gradova viđena je, naime - kiša golova, ukupno 92, najviše od svih evropskih šampionata.

Viđen je i trijumf reprezentacije Španije, do tada vječitog gubitnika svjetskih i evropskih prvenstava.

“Crvena furija” je, naime, 44 godine bila bez pehara na velikim takmičenjima.

Nakon silovitog starta i sve tri pobjede u grupi (Rusija 4:1, Švedska 2:1, Grčka 2:1), ekipa Luisa Aragonesa sudarila se u četvrtfinalu sa Italijom, tada aktuelnim svjetskim prvakom.

Mnogi su prognozirali sigurno ispadanje, jer je Španija u prošlosti, jednostavno, bila predodređena da gubi takve mečeve. I nije odlučivao kvalitet, već pritisak, mentalitet, psiha...

Ali, te večeri u Beču, na stadionu “Ernst Hapel”, nešto se zauvijek promijenilo u španskom fudbalu. Da li su Kasiljas, Vilja, Ćavi, Inijesta, Tores i David Silva bili napravljeni od jačeg “materijala” nego prethodnici, tek Španija je izborila 0:0 i onda trijumfovala na penale.

Junak je bio golman Iker Kasiljas, koji je odbranio penale De Rosiju i Di Nataleu za veliki trijumf “crvene furije”.

“Iker cambia la historia”, napisala je madridska “Marka” preko cijele naslovne strane.

Da se istorija promijenjena baš te večeri u Beču, pokazali su polufinalni i finalni meč, u kojima se Španija bukvalno prošetala do pehara.

Rusija je “odrađena” sa 3:0 (golovi Ćavija, Guice i Silve), a Njemačka u finalu sa 1:0, iako je razlika između dva tima bila mnogo veća nego što je pokazao konačan rezultat.

U meču u kojem nije bilo primjetno ama baš ništa od nekadašnje čelične snage njemačkog tima, jer je razlika u tehnici bila prevelika, presudio je gol Fernanda Toresa, tada napadača Liverpula.

Bio je to početak “dinastije”, jer je Španija u narednih šest godina vladala svjetskim fudbalom.

Iako je Tores odlučio finale, a Vilja sa četiri gola bio najbolji strijelac turnira, pravi vođa španskog orkestra bio je Ćavi Ernandes,¸koji je na kraju proglašen za najboljeg igrača šampionata.

Bonus video: