Srbija ponovo bez Eura, Škoti nakon penala zasvirali gajde

Škoti slavili u Beogadu 5:4 penalima, nakon 1:1 u regularnom toku i produžecima. Spisak učesnika Evropskog prvenstva danas su kompletirali i Sjeverna Makedonija, Slovačka i Mađarska

15220 pregleda 376 reakcija 74 komentar(a)
Škoti slave nakon velike pobjede, Foto: Reuters

Ni u četvrtom pokušaju kao samostalna država, fudbalska reprezentacija Srbije nije uspjela da se plasira na Evropsko prvenstvo.

Ekipa Ljubiše Tumbakovića nije bila na očekivanom nivou protiv Škotske na stadionu "Rajko Mitić" u finalnom meču plej-ofa, ali je i pored slabe igre imala šansu u produžecima i penalima, nakon gola Luke Jovića za 1:1 u 90. minutu.

Jović pogađa za 1:1 u 90. minutu
Jović pogađa za 1:1 u 90. minutufoto: Reuters

Ipak, u Beogradu su se svirale gajde - ekipa koju vodi nekadašnji Murinjov pomoćnik u Čelsiju Stiv Klark zadržala je prisebnost i mirnoću nakon šoka u posljednjim trenucima regularnog toka da u penal-seriji ostvari prvi plasman na veliko takmičenje nakon 22 godine, a prvi Euro nakon šampionata u Engleskoj 1996.

Presudio je promašaj Aleksandra Mitrovića u petoj seriji, odnosno odbrana škotskog golmana Maršala.

Škotska je povela u 52. minutu, nakon što je u dotadašnjem dijelu meča bila bolji, organizovaniji, opasniji rival.

Akcija tandema iz Seltika - Kalum Mekgregor je asistirao, a Rajan Kristi hiruruški preciznim udarcem sa ivice šesnaesterca pogodio mrežu.

Gol minusa dodatno je paralisao izabranike Ljubiše Tumbakovića, kojima je trebalo još 20-ak minuta da se povrate, a tek u finišu su počeli organizovano da napadaju.

Rezervista Luka Jović je 85. minutu imao dobru šansu glavom prije nego što je u posljednjim trenucima regularnog toka, ponovo glavom, nakon kornera Mladenovića, donio "orlovima" izjednečenje.

Tek u produžetku Srbija je došla do kakve-takve igre, bila je opasnija od rivala, ali je dodatnih pola sata igre bilo premalo da kruniše dominaciju - finale plej-ofa otišlo je u penale.

U prvoj seriji Grifits je bio precizan za Škotsku, a Tadić za Srbiju.

As Liverpula Robertson doveo je novo vođsvo gostima u drugoj seriji, a Jović novo izjednačenje domaćinu.

Skot Mektominej iz Mančester junajteda preciznao je potom gađao za 2:3, a Nemanja Gudelj iz Sevilje još preciznije za 3:3.

I u četvrtoj seriji precizna su bila oba tima - Mekbrnli je pogodio za Škotsku, Katai za Srbiju.

Meklin je potom pogodio za Škotsku, a Mitrović za Srbiju nije - "kelti" su otpočeli veliko slavlje.

Škotska će na Euru igrati u grupi C sa Engleskom, Hrvatskom i Češkom.

Spisak učesnika Evropskog prvenstva večeras su kompletirali i Sjeverna Makedonija, Mađarska i Slovačka.

Euro 2020, koje je zbog pandemije koronavirusa pomjereno za 2021. godinu, održaće se od 11. juna do 11. jula.

Plan je da se igra u 12 različitih gradova, 12 različitih država, ako velika pandemija opet nešto ne pokvari.