Praški astronomski časovnik: Mikulaševo djelo koje traje

Sat postavljen 1410. treći je najstariji astronomski sat na svijetu i najstariji koji još funkcioniše. Otkad je napravljen, šire se legende o njemu
294 pregleda 0 komentar(a)
astronomski sat Prag, Mikulaš, Foto: Shutterstock
astronomski sat Prag, Mikulaš, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 14.01.2018. 11:04h

Po mračnoj priči iz petnaestog vijeka, sat je napravio sjajan časovničar Mikulaš (Nikola) iz grada Kadanja, koji je stekao veliki ugled zbog svoje vještine, pa su mnogi gradovi željeli da i njihove trgove krasi veliki astronomski sat.

Mikulaš je odbio da pokaže plan izrade svog remek-djela, ali su glasine o njegovoj popularnosti stigle do praških poslanika.

Iz straha da bi Mikulaš mogao da izgradi veći, bolji i ljepši sat za neki drugi grad, poslanici su briljantnog časovničara oslijepili komadom gvožđa, kako bi bili sigurni da će praški Astronomski sat ostati jedini takav na svijetu.

Nesrećni časovničar je spremao osvetu: sa jednim svojim učenikom se uputio ka Astronomskom satu i pokušao da uništi njegov mehanizam. Navodno je u tome i uspio: legenda dalje kaže da on nije radio više od jednog vijeka.

Iako je samo riječ o legendi, koju je zabilježio Aloiz Jirašek, ova priča uvijek se pominje kada se govori o istoriji izuzetnog Astronomskog sata.

Časovnik je modifikovan, uništen i popravljan mnogo puta otkad je napravljen. To je najpoznatiji astronomski sat na svijetu, a sastoji se od četiri pokretna automata (uključujući i ton kostura koji se oglašava na svakih sat vremena), kao i rotirajuće statue od 12 apostola.

Sat prikazuje vavilonsko vrijeme, staro češko vrijeme, njemačko i zvjezdano vrijeme. Takođe, pokazuje faze Mjeseca i Sunca i njihovo putovanje kroz sazvježđa Zodijaka.

Kalendar se nalazi odmah ispod sata i pokazuje koji je dan u mjesecu, dan u nedjelji, praznične dane i alegorijske slike u tekućem mjesecu, kao i znakove Zodijaka.

Pozadina simboliše Zemlju i pogled na noćno nebo: plavi krug u središtu je simbol Zemlje, gornji plavi krug je dio neba tik iznad horizonta, dok su crveni i crni djelovi predstave neba daleko iznad horizonta.

Tokom dana, jedan od rotirajućih krugova - onaj koji simboliše Sunce - stoji ispred dijela na plavoj pozadini, a tokom noći je on na crnoj pozadini.

Legenda o neobičnoj sudbini Mikulaša iz Kadanja nije jedina koja se uvijek pominje kada se govori o istorijatu ovog čudesnog mehanizma. Dugo se vjerovalo da će Pražani patiti ukoliko zapostave Astronomski sat, da će figura skeleta klimanjem glave potvrditi da za Čehe stižu teška vremena i da je jedini spas dječak koji će biti rođen za Novu godinu i otjerati zlo...

Ima i onih legendi koje skelet na satu ne vide kao zlog duha, već nadu zbog stare priče o osuđenom vitezu koji je pomilovan nakon što je skelet iz vilica oslobodio vrapca.

Bonus video: