Zambija i Obala Slonovače u finalu Kupa afričkih nacija

Obala Slonovače je i prije početka bila najveći favorit, a u prvom finalu od 2006. godine i želi da osvoji drugu titulu (prvu je osvojila 1992. godine).
Žervinjo, Foto: Reuters
Ažurirano: 08.02.2012. 22:11h

Zambija i Obala Slovače odlučivaće o tituli prvaka na Kupu afričkih nacija u Ekvatorijalnoj Gvineji i Gabonu.

Zambija je u prvom polufinalu 1:0 savladala favoriziranu Ganu, golom džokera s klupe, Emanuela Majuke u 78. minutu. Napadač švajcarskog Jang Bojsa je primio loptu leđima okrenut na nekih 18-tak metara od gola malo iskosa s lijeve strane, i nakon jedne finte okrenuo se, opalio desnicom u dalji donji ugao, a lopta je završila u golu od stative.

Gana, uz Kamerun druga najtrofejnija ekipa Afričkog kupa nacija s četiri titule, ima za čim da žali, jer je u 8. minutu Asamoa Gijan promašio penal (šut mu je odbranio Kenedi Mvene).

Gana je kraj meča dočekala s desetoricom pošto je u 84. minutu drugi žuti karton zaslužio Derek Boateng.

Obala Slonovače je savladala Mali 1:0, a pobjedonosni gol u zasluženoj pobjedi (stvorili su bolje prilike, dva puta pogodili i okvir gola) postigao je napadač Arsenala Žervinjo u 45. minutu, sjajnim golom iz solo akcije. Prvo je oteo loptu na suparničkoj polovini, a onda se sjurio prema protivničkom golu. Nakon sprinta preko polovine terena, preciznim udarcem je loptu poslao u dalji donji ugao.

Zambiji je ovo treći plasman u finale kontinentalnog kupa, a u prethodna dva navrata (1974, 1994) ostali su kratkih rukava.