Barnije: EU spremna da ponudi Londonu vrlo ambicizan trgovinski sporazum

Barnije je predstavio u Briselu stav EU o pregovorima o novim odnosima sa Britanijom
497 pregleda 0 komentar(a)
Barnije, Foto: AP
Barnije, Foto: AP

Glavni pregovarač Evropske unije o Bregzitu, Mišel Barnije, rekao je danas da su Evropljani poslije Bregzita spremni da dogovore sa Velikom Britanijom "vrlo ambiciozan trgovinski sporazum".

Taj sporazum će predstavljati "centralni stub partnerstva" sa Londonom sa ciljem da se eliminišu sve carine i kvote na trgovinsku razmjenu sa evropskim kontinentom, rekao je Barnije danas predstavljajući poziciju Brisela o budućim odnosima EU sa Velikom Britanijom, koja je zvanično istupila iz Unije 31. januara.

Barnije je predstavio u Briselu stav EU o pregovorima o novim odnosima sa Britanijom.

On je takođe upozorio da EU neće prihvatiti da na njenim vratima nastane deregulisana privreda, koja bi profitirala od "prednosti nelojalne konkurencije".

Sporazum treba da bude zaključen na osnovu "mehanizama koji dozvoljavaju da se održe visoke norme koje imamo po socijalnim, ekološkim, klimatskim, fiskalnim pitanjima i pitanjima državne pomoći", rekao je Barnije.

Evropska komisija danas je izdala preporuke Evropskom savjetu za otvaranje pregovora o novom partnerstvu sa Velikom Britanijom, koji uključuju sveobuhvatni predlog pregovaračkih direktiva.

Direktive se odnose na sve sfere interesa pregovora, uključujući trgovinu i ekonomsku saradnju, policijsku i sudsku saradnju u krivičnim pitanjima, spoljnu politiku, bezbjednost i odbranu, učešće u programima EU i druge sfere saradnje.

"Što Britanija želi da bude bliža (propisima EU) to će joj pristup jedinstvenom tržištu biti lakši, ali ništa nije besplatno... Mislim da je pitanje jednakosti poštovati propise", rekla je danas predsjednica Evropske komisiej Ursula fon der Lejen.

Ona je podsjetila da je političku deklaraciju koja prati sporazum o izlasku Britanije iz Unije, potpisao britanski premijer Boris Džonson i dodala da je EU uvjerena da će se on držati toga što je potpisano, osvrćući se posebno na princip lojalne konkurencije poslije razlaza.

EU i Velika Britanija treba da se dogovore o novim odnosima posebno po pitanju trgovine, koja će biti u centru pregovora.

Opšte uzev EU je spremna Britaniji da pruži najveći mogući pristup njenom tržištu od 450 miliona potrošača, ali samo ako se Britanija pridržava standarda EU po pitanjima kao što su državne subvencije, socijalna pitanja i zaštita životne okoline.

Britanski premijer Boris Džonson već je ukazao, kako proizilazi iz odlomaka govora koji će danas održati, da ne želi da se Britanija obaveže na to da će ostati u skladu sa evropskim zakonima, navodeći da je to važan princip u potezu odvajanja od Evropske unije.

U govoru poslovnim čelnicima i stranim diplomata u Londonu danas, kako je predstavljeno iz kabineta britanskog premijera, Džonson planira da kaže da Britanija želi "sporazum o slobodnoj trgovini" sa EU ali ne po svaku cijenu.

"Nema potrebe da sporazum o slobodnoj trgovini uključuje prihvatanje propisa EU", rekao je Džonson.

On je rekao da će se založiti za sporazum o slobodnoj trgovini sličan onom koji EU ima sa Kanadom i zapretio odustajanjem od sporazuma ukoliko takav sporazumne ne može da se postigne. Prema sporazumu EU-Kanada, uvozne carine za većinu robe su ukinute mada i dalje postoje neke carine i provjere PDV-a.

Bonus video: