Pompeo: Uprkos Huaveju, Britanija važan dio „pet očiju”

Američki državni sekretar kazao da će London nakon breksita imati punu podršku SAD
1426 pregleda 0 komentar(a)
Pompeo i Džonson su razgovarali o sporazumu o slobodnoj trgovini između SAD i Britanije, Foto: AP
Pompeo i Džonson su razgovarali o sporazumu o slobodnoj trgovini između SAD i Britanije, Foto: AP

Američki državni sekretar Majk Pompeo podržao je juče ulogu Britanije u privilegovanom sistemu za razmjenu obavještajnih podataka, ublažavajući spor zbog odluke Londona da dozvoli kineskoj kompaniji da učestvuju i izgradnji nove mreže za mobilnu telefoniju.

Prilikom posjete Britanije od velikog simboličkog značaja dan prije izlaska iz Evropske unije, Pompeo je kazao da je mreža „pet očiju” za razmjenu obavještajnih podataka „snažna” i da će opstati uprkos tome što je Britanija ranije ove nedjelje donijela odluku da ne isključi kompaniju Huavej prilikom nabavke telekomunikacione opreme za 5G mrežu.

On je takođe kazao da će Britanija biti na „prva u redu” za trgovinski sporazum sa SAD nakon breksita, kritikujući Trampovog prethodnika Baraka Obamu koji je pokušao da ubijedi britanske birače da ne podrže izlazak iz EU.

Vašington je vršio snažan pritisak na države da isključe Huavej, najvećeg svjetskog proizvođača telekomunikacione opreme, iz mobilnih mreža. SAD tvrde da tehnologija te firme može Kini pružiti priliku za prisluškivanje. Iz Huaveja negiraju da njihova oprema predstavlja bezbjednosnu prijetnju.

Britanija je odlučila da će dozvoliti da oprema Huaveja bude korištena u izgradnji nove mreže, ali ne i u najosjetljivijim oblastima. Djelovalo je da bi ova odluka mogla naljutiti Vašington svega nekoliko dana prije nego što London počne pregovore o novom trgovinskom odnosu nakon breksita.

Mađutim, mada je ostao dosljedan u kritikama Huaveja, Pompeo je nagaslio snagu odnosu SAD i Britanije i kazao da je uvjeren da će „dvije države nači način da sarađuju kako bi riješile ove nesuglasice”.

Vašington već duže nagovještava da bi mogao ograničiti razmjenu podataka sa državama koje ne isključe Huavej. SAD i Britanija razmjenjuju podatkle preko grupe „pet očiju” koja uključuje Australiju, Kanadu i Novi Zeland.

„Svi elementi pet očiju će sarađivati kako bi se pobrinuli da su sistemi dovoljno bezbjedni”, kazao je Pompeo i dodao da „nikada nećemo dozvoliti da informacije o američkoj nacionalnoj bezbjednosti idu preko mreže u koju nemamo povjerenja”.

Pompeo je optimistično govorio o mogućnostima postizanja trgovinskog dogovora tokom Trampovog mandata, koji je podržao odluku Britanije da napusti EU u vrijeme kada je Obamina administracija pozivala britanske birače da glasaju za ostanak.

„Prethodna administracija je zauzela stav da će se Britanija ukoliko donese takvu odluku naći na kraju reda - a mi namjeravamo da stavimo Britaniju na početak reda”, kazao je Pompeo.

Pompeo je, dok je pored njega stajao britanski šef diplomatije Dominik Rab, opisao kinesku vladajuću Komunističku partiju kao „ključnu prijetnju našeg vremena”. SAD i njeni saveznici se moraju „pobrinuti da se u narednom vijeku upravljaju prema zapadnim demokratskim principima”, kazao je on.

Pompeo se juče u Londonu sastao i sa britanskim premijerom Borisom Džonsonom, a dvojica lidera su kako prenosi Rojters razgovarala o jačanju bilateralnih veza nakon izlaska Britanije iz EU, uključujući i sporazum o slobodnoj trgovini.

Bonus video: