Glavni grad se sjetio zaštite Gorice nakon što je uništena - Vijesti.me
NEMAJU PODATKE KOLIKO JE NELEGALNIH OBJEKATA na obroncima omiljenog podgoričkog izletišta

Glavni grad se sjetio zaštite Gorice nakon što je uništena

“Gorica je u velikoj mjeri već devastirana, pa će put njenog oporavka biti naporan i dug, ali ukoliko bude bilo svijesti i minimuma političke volje, nemamo dilemu da ona može doći do nivoa koji zaslužuju pluća našeg grada i simbol kome naš grad duguje svoje ime”, kazao je Rakčević

Radovi na brdu Gorica
Radovi na brdu Gorica (Foto: Privatna arhiva)

Glavni grad nema podatke koliko je nelegalnih objekata na obroncima Gorice, iako su nedavno saopštili da će zaštititi brdo i zabraniti gradnju.

Iz podgoričog Sekretarijata za planiranje prostora i održivi razvoj saopštili su da nemaju evidenciju o broju nelegalnih građevina od kojih će ubuduće štititi jedno od omiljenih podgoričkih izletišta i uputili novinara na Upravu za nekretnine.

Iz tog državnog organa nije odgovoreno koliko je ukupno objekata na prostoru brda Gorice, koliko je legalnih, a koliko nelegalnih građevina.

“Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata propisano je postupanje u slučaju bespravnih objekata koji nisu legalizovani u skladu sa tim propisom. Istim članovima je propisana procedura i uslovi pod kojima objekti mogu biti legalizovani”, pojasnili su iz podgoričkog Sekreterijata.

Zaštita Gorice je najavljena kao prva aktivnost nove Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice, koja tek treba da bude osnovana.

Vuković priznao da bi važeći planovi uništili brdo

Gradonačelnik Ivan Vuković je prošle sedmice kazao da je predloženo da se do daljeg na tom području zabrani gradnja, a da će tu inicijativu uputiti Ministarstvu održivog razvoja i turizma (MORT).

“Ta inicijativa je usklađena sa Zakonom o zaštiti prirode. Uporedo sa tim naše kolege iz Sekretarijata za planiranje prostora su pripremile teren za formalno-pravno uobličavanje trajne zaštite brda Gorica. Krajnji rezultat višemjesečnog rada je obraćanje našeg Sekretarijata nadležnoj Agenciji za zaštitu životne sredine koja će dati smjernice u smislu optimalnog formalno-pravnog okvira za zaštitu brda Gorice imajući u vidu njene specifičnosti“, kazao je Vuković.

On je istakao da je u podnožju brda Gorica, odnosno u zahvatu DUP-a “Nova varoš”, “Gorica C”, “Zagorič 1 dio Zone a”, “Zagorič 1” i “Zagorič 2”, to područje napadnuto gradnjom.

“Procjena je Glavnog grada da bi realizacijom važećih planskih rješenja bila značajno narušena vrijednost brda Gorica kao park šume i omiljenog izletišta naših sugrađana. U zahvatu pomenutih planskih dokumenata planirani su objekti koji gabaritima i planiranim kapacitetima mogu narušiti vrijednost prostora parka kao jedinstvene cjeline”, kazao je Vuović tada.

Gradonačelnik je dodao kako bi zabrana građenja bila u primjeni do donošenja plana generalne regulacije koji bi u konačnom dao finalnu ocjenu i optimalna planska rješenja za navedeno područje.

Stimulisali urbanistički haos, a sad bi da spasavaju

Predsjednik odborničkog kluba “Podgorička URA - Pravo na grad!“ u Skupštini Glavnog grada Luka Rakčević kazao je da kao ljudi koji se godinama aktivno bore za zaštitu zelenih površina u gradu i očuvanje simbola Podgorice, zadovoljni su što je konačno došlo do zabrane gradnje na Gorici i što se, korak po korak, stvaraju preduslovi za njenu suštinsku zaštitu.

Luka Rakčević
Luka Rakčević(Foto: Boris Pejović)

“Gorica je u velikoj mjeri već devastirana, pa će put njenog oporavka biti naporan i dug, ali ukoliko bude bilo svijesti i minimuma političke volje, nemamo dilemu da ona može doći do nivoa koji zaslužuju pluća našeg grada i simbol kome naš grad duguje svoje ime”, kazao je Rakčević.

Sa druge strane, kako je istakao, zaista jeste bilo smiješno i tužno posmatrati loš politički marketing gradske uprave, koja je i jedini krivac što Goricu uopšte i treba da spasavati, kada su tvrdili da je zaštita Gorice “plod njihovog višemjesečnog zalaganja“.
“Jer da su zaista razmišljali o zaštiti Gorice, ne bi prije svega nekoliko mjeseci - na inicijativu gradonačelnika Vukovića - u Skupštini jednoglasno usvajali izuzetno štetnu plansku dokumentaciju, koja je dozvoljavala, ohrabrivala i stimulisala devastaciju Gorice i dodatno komplikovala postojeći urbanistički i infrastrukturni haos. Međutim, svako ima pravo na politički marketing, pa i naša nelegitimna gradska uprava, koja decenijama secira i rasprodaje naš grad, kako bi finansirala budžetske rupe koje stvara svojim neodgovornim poslovanjem”.

Rakčević je kazao da su zadovoljni što će do zaštite Gorice doći, ali i uvjereni da ova mala pobjeda aktivnih građana, baš kao i ona pobjeda nad soliterom u Bloku V, mogu biti dodatni stimulans svim drugim, jednako važnim lokalnim borbama - za bolju, ljepšu i zeleniju Podgoricu.

“Naša je građanska i moralna obaveza, kao ljudi koji vole ovaj grad i koji svoju budućnost vezuju za njega, da se aktivno borimo za svaki njegov pedalj, kako bi našoj djeci omogućili ljepše mjesto za život. Juče su to bile borbe u Bloku V, Kasarni “Morača“ i na brdu Gorica, a već sjutra mogu biti borbe za Njegošev park ili neki drugi, jednako značajan dio našeg grada kojeg se ne smijemo odreći. Ovo je naš grad i nećemo dozvoliti da se njegova duša i identitet trajno izgube, samo da bi neko mogao ostvariti kratkoročnu dobit. I budite uvjereni: pobijedićemo”, istakao je Rakčević.


Vidi sve komentare