SVIJET U RIJEČIMA

Krizna 2016: Kakav haos!

Dobra vijest glasi: još ima nade da će i u SAD i u EU pobijediti razum. A podržavaocima populista poručujem: vrijednost pojedinih stvari biva pojmljena tek onda kad ih više nema, kad ih više ne bude
1 komentar(a)
Evropa, Foto: Shutterstock
Evropa, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 20.07.2016. 07:35h

Novi svjetski poredak stvara strah - stoga bi bilo još bitnije da NATO i EU budu ojačani. Ali upravo sada su i jedna i druga organizacija u najvećoj opasnosti

Prvo Brexit, onda teoristički amok u Nici pa povrh svega pokušaj puča u Turskoj: informaciona situacija proteklih nekoliko dana bi ranije bila dovoljna da napuni stupce za cijele dvije godine, napisao je jedan kolega na Tviteru. To je, nažalost, tačno, ali sa druge strane i nije.

Svijet je poslije II svjetskog rata svako malo doživljavao faze relativnog mira i faze relativnog nereda. Sada, u kriznoj 2016, nalazimo se u fazi nereda. To nas plaši, a puno ljudi je zabrinuto za budućnost. U prošlosti je uvijek bilo umirujuće znati da postoje institucije i savezi od povjerenja, koji u zajedništvu čine bezbjednim: to su NATO i EU. Ono što je vrlo karakteristično za kriznu 2016. je da danas više niko nije siguran - koliko dugo će ova dva saveza još uopšte postojati. Jer, umjesto da NATO i EU budu sada jači, obje alijanse bivaju rastočene od strane neodgovornih političara i populista. Bez SAD, NATO bi skončao

U SAD Donald Tramp hoće da postane predsjednik. Ove nedjelje će ga na partijskom kongresu Republikanaca u Klivlendu službeno proglasiti za svog predsjedničkog kandidata. Tramp NATO, u sadašnjoj formi, dovodi u pitanje. A i ne zanima ga uopšte previše spoljna politika. Za borbu pritiv Islamske Države navodno on ima plan, ali još nije odao u čemu se taj plan sastoji.

On bi najradije najviše moguće ograničio internacionalni angažman SAD. To bi bilo fatalno za našu bezbjednost u Evropi. Bez SAD bi NATO skončao, a borba protiv terora na našem pragu bi bila izgubljena.

Istovremeno u Evropskoj uniji mržnja protiv Brisela sve više postaje moda, ne samo kod Brexit freaksovaca u Velikoj Britaniji. Umjesto da razmisle o tome kako da ovo malo zajedničkih institucija koje jš imamo osnažimo i poboljšamo, populisti žele da EU dignu u vazduh.

Još ima nade

Marin Le Pen u Francuskoj propagira radikalni nacionalizam: ona hoće da sljedeće godine u Parizu postane predsjednica Francuske. Posle udara u Nici, to je postalo još vjerovatnije. U Njemačkoj Alternativa za Nemačku AfD sa sličnim parolama slavi uspjeh za uspjehom. Ovi i ovakvi političari stavljaju na kocku ono što smo u decenijskom radu i muci zajednički izgradili. EU i NATO nisu perfektni, ali te dvije organizacije su sve što imamo da bi zajedno sa ostalima uspjeli da prigušimo aktuelne krize. Ni jedna zemlja sama ne može da riješi probleme ovoga vremena. Oni se mogu rješavati samo u ojačanim internacionalnim savezima. Dobra vijest glasi: još ima nade da će i u SAD i u EU pobijediti razum. A podržavaocima populista poručujem: vrijednost pojedinih stvari biva pojmljena tek onda kad ih više nema, kad ih više ne bude.

Autor je šef političke redakcije u Spiegel-u (Spiegel) Prevod: Mirko Vuletić

Bonus video:

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Kolumne" nisu nužno i stavovi redakcije "Vijesti")