Izložba "Akordi podsvijesti“ postavljena u Kolašinu

O, takozvanom, „portretu duše“ Kolašincima je govorila Mirna Marić medicinska sestra , koja u Institutu Dr Simo Milošević vodi kreativnu umjetničku radionicu „Art kvart“
460 pregleda 0 komentar(a)
Sa izložbe, Foto: Dragana Šćepanović
Sa izložbe, Foto: Dragana Šćepanović

Nakon prvog predstavljanja u Galeriji Instituta Dr Simo Milošević, izložba „Akordi podsvijesti“ postavljena je i u kolašinskom Centru za kulturu.

Direktorica te ustanove Gorica Ilinčić kazala je da su hrabro ušli u projekat, želeći da svojim sugrađanima omoguće upoznavanje i sa umjetničkim, ali i terapeutskim učinkom fraktalnih crteža. U skladu sa tim, nakon otvaranja izložbe, organizovana je i radionica fraktalnog crtanja po pravilu – žmuri, crtaj, traži sebe...

„Počeci takvog oblika izražavanja sežu još od egipatske kulture gdje su se poštovala i poznavala iscjeljiteska svojstva osnovnih likovnih elemenata boje,linije i svjetosti. Pored osnovne svrhe likovne umjetnosti, a to je vizuelni doživljaj i buđenje emocije kod gledaoca, ova metoda crtanja nam otkriva da stvaranje umjetničkog djela može biti i terapeutski čin. Namijenjena je i psiolozima, terapeutima, učiteljima, vaspitačima svih profila, umjetnicima, ljekarima, roditeljima. Dakle, svima koji rade na samospoznaji i na ličnom razvoju, rješavajući svoje probleme ili pomažući da drugi ostanu bez problema ili ih smanje", objašnjava Ilinčićeva. Gordana Ražnatović, inžinjer arhitekture i prvi licencirani edukator fraktalnog crteža za Crnu Goru rekla je da je izložba nastala željom grupe autora da prikažu svoj rad i istovremeno saopšte i umjetničkoj publici, ali i široj javnosti , o raznovrsnim dobrobitima tevrste crtanja.„Način crtanja fraktala je vrlo neobičan. Kontinuirana linija – mreža se crta zatvorenim očima, dok se bojenje i dodavanje pojedinih elemenata rade otvorenih očiju sa uobičajenim vizuelnim doživljajem. Crtajući kontinuiranu liniju, povezujete se sa svojom unutrašnjosti, sa svojom intuicijom, koja nepogrešivo vodi ruku. Na tako nastale crteže, intuitivno se „naslaže“ boja, ona koju želimo u tom trenutku, “kazala je Ražnatovićeva.

O, takozvanom, „portretu duše“ Kolašincima je govorila Mirna Marić medicinska sestra , koja u Institutu Dr Simo Milošević vodi kreativnu umjetničku radionicu „Art kvart“.

„Postoje različiti način crtanja a posebno je zanimljiv takozvani „autoportret duše“ iz kojeg je moguće „pročitati“ ličnost. Posebnost ove tehnike je što osoba ne mora da ima umjetničko predznanje a nijesu važni ni faktori godina i obrazovanja.Naučiti pravila crtanja fraktala, znači stvoriti mogućnost da sami sebe budete terapeuti. Crtanjem fraktala se mijenja i stav prema životu i ide se puten ka samospoznaji.“-rekla je ona.

Na izložbi u kolašinskom Centru za kulturu predstavljeni su radovi Lidije S. Tomašević, Angeline Ražnatović, Jelene Savković, Marine Vico Seferović, Violete Bolmanović, Nikoline Ražnatović, Savine Ražnatović, Bosiljke Pušić, Ljiljane S. Rakić...

Bonus video: