Stvaralaštvo Svetlane Kane Radević na Bijenalu arhitekture u Veneciji

"Ova izložba je prilika da ukažemo poštovanje Kaninom radu i djelu, i to na Bijenalu u Veneciji, pred internacionalnom javnošću"
1087 pregleda 2 komentar(a)
Hotel Podgorica, Foto: PG Biro
Hotel Podgorica, Foto: PG Biro

Izložba „Svetlana Kana Radević - poslijeratna arhitektura između centra i periferije“ (Skirting the Centre: Svetlana Kana Radević on the Periphery of Postwar Architecture), biće prikazana na najvećoj smotri arhitekture na svijetu, Bijenalu arhitekture u Veneciji koje će biti upriličeno od 29. avgusta do 29. novembra 2020. godine.

U okviru izložbe, koja se realizuje u sklopu glavnog programa u okviru cjeline “Collateral events”, biće izložena privatna arhivska građa Svetlane Kane Radević, koja je do sada bila nedostupna javnosti, a koja ukazuje na nedvojben kvalitet njenog rada i stvaralaštva prepoznat po sintezi lokalnih materijala i narativa i internacionalnih tendencija, navodi se u saopštenju.

„Ove godine obilježavamo 20 godina od smrti jednog od najvećih imena crnogorske arhitekture, Svetlane Kane Radević. Ova izložba je prilika da ukažemo poštovanje Kaninom radu i djelu, i to na Bijenalu u Veneciji, pred internacionalnom javnošću. Ovim projektom potvrđujemo da cijenimo i vrednujemo crnogorsko kulturno i istorijsko nasljeđe, čiji je Kana i njen rad bez sumnje značajan dio“ navodi se iz kabineta predsjednika Crne Gore, Mila Đukanovića. Izložbu realizuje APSS Institut i kompanija Strategist, a pod pokroviteljstvom predsjednika Đukanovića i uz podršku Glavnog grada Podgorice.Stvaralaštvo Svetlane Kane Radević na Bijenalu arhitekture u Veneciji

Osim u okviru nacionalnog paviljona, Crna Gora je po prvi put na Bijenalu arhitekture predstavljena i kao dio glavnog programa.

“Rad Svetlane Kane Radević je prvi put svjetskoj javnosti prikazan na ljeto 2018. godine u Njujorškom muzeju MOMA u okviru izložbe 'Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia 1948-1980'. Ovo je Kanu vratilo u glavne tokove međunarodne diskusije ne samo o arhitekturi, već i o kulturnom i istorijskom nasljeđu Evrope. Nošeni talasom interesovanja za Kanin rad, istraživanjem njene lične arhive, dobili smo na uvid radove, pisma, fotografije koji pokazuju da je Kana Radević gradila izuzetnu međunarodnu karijeru, a bez podrške i van uticaja tadašnjih arhitektonskih centara Jugoslavije, odnosno regiona. Njena arhiva upućuje na izuzetan, do sada javnosti nepoznat tok njene karijere i značaj njenog stvaralaštva. Uzevši u obzir geopolitičke okolnosti njenog profesionalnog života Svetlana Kana Radević kao arhitektonski stvaralac djelovala je na više nivoa: regionalno – između vernakularne tradicionalne gradnje i globalnih tendecija kasnog modernizma; nacionalno – projektujući javne objekte i hotele sa progresivnim javnim prostorima; i internacionalno gdje u poslijeratnim okolnostima simultano djeluje i radi između Filadelfije, Podgorice i Tokija. Veoma smo zahvalni porodici na ukazanom povjerenju da ovaj izuzetan materijal prikažemo na najbolji mogući način i na najznačajnijoj smotri arhitekture na svijetu, a nakon toga i u Podgorici i drugim mjestima širom svijeta” rekli su iz organizacionog tima izložbe.

Organizacioni tim čine kustosi izložbe Dijana Vučinić (APSS Institut) i Anna Kats i Katarina Milačić (Strategist). Bijenale u Veneciji ove godine održava se na temu „Kako ćemo živjeti zajedno?“ i traje po izmijenjenim terminima od avgusta do novembra. Gradska uprava Podgorice, Kaninog rodnog grada, ističe da su počastvovani što su partneri u realizaciji ovog projekta.

"Ovaj projekat je samo prvi korak u nizu aktivnosti koje kao gradska uprava, sa partnerima, planiramo inicirati, a u cilju revitalizacije objekata, koji krase naš grad, a djelo su Kane Radević,“ ističu iz Glavnog grada.

Bonus video: