Botanički vremeplov kroz Bjelopavliće

Izložba Prirodnjačkog muzeja Crne Gore otvorena u Zavičajnom muzeju u Danilovgradu

4739 pregleda 31 reakcija 0 komentar(a)
Sa izložbe, Foto: Media Biro
Sa izložbe, Foto: Media Biro

U Zavičajnom muzeju u Danilovgradu otvorena je izložba Prirodnjačkog muzeja Crne Gore pod nazivom “Botanički vremeplov kroz Bjelopavliće”.

“Naučna istraživanja flore ovog područja počela su još u 19. vijeku i brojni strani i domaći botaničari prošli su kroz Bjelopavlićku ravnicu, bili oduševljeni njenom prirodom i o svojim zapažanjima ostavili pisani trag u naučnim i stručnim radovima. Na osnovu ovih i ostalih dostupnih izvora naše botaničarke su izvukle onu esenciju koja se sastoji od najbitnijih i najinteresantnijih podataka, a to je tek mali dio onoga što ovaj region pruža u pogledu biološke raznovrsnosti, kako flore, tako i faune i fungija,” kazala je dr Natalija Čađenović, direktorica Prirodnjačkog muzeja Crne Gore.

Autorke izložbe su muzejske savjetnice u Zbirci cvjetnica u Prirodnjačkom muzeju Crne Gore, dr Nada Bubanja i dr Snežana Vuksanović, a ideja o realizaciji projekta nastala je kada je Prirodnjački muzej dobio na poklon herbarijum potomaka profesora Ljubomira Bešića koji je formiran tokom izrade njegovog magistarskog rada.

Sa otvaranja izložbe
Sa otvaranja izložbefoto: Media Biro

“Snežana i ja smo pokušale i da dočaramo istorijski dio flore Bjelopavlića, pa smo jedan segment odvojile za botaničare koji su davno prolazili ovim krajem. Poseban akcenat među tim istraživačima i jedan poseban dio na ovoj izložbi smo posvetili Ljubomiru Bešiću koji je 70-ih godina u ovom kraju sakupljao biljke i bavio se istraživanjem flore i vegetacije ovog kraja. Njegov herbarijum je bio inicijalna kapisla za organizovanje i prezentovanje ove izložbe,” istakla je Bubanja.

Nada Bubanja
Nada Bubanjafoto: Media Biro

Cilj izložbe, prema njenim riječima je, ukazati na značaj samih herbara, kako kroz herbar Bešića, tako i kroz druge herbarijume.

Dio izložbe posvećen je značajnim staništima na području Bjelopavlićke ravnice, pa se posjetioci, osim sa biljkama, mogu upoznati i sa različitim vrstama životinja koje stanuju u tim staništima.

Autorke su podsjetile da su geografski položaj i reljef, geološke, pedološke, klimatske i hidrografske karakteristike glavni faktori koji su na prostoru Bjelopavlićke ravnice uslovili mozaik raznovrsnih staništa vodenih, livadskih, brdskih staništa, a sa tim u vezi i veliko florističko bogatstvo i diverzitet.

Autorke izložbe sa Bešićevim sinom
Autorke izložbe sa Bešićevim sinomfoto: Media Biro

Procjenjuje se da na tom prostoru raste oko hiljadu biljnih vrsta, što je gotovo trećina ukupne flore Crne Gore.

“U centralnom dijelu izložbe pokušale smo da napravimo kolaž flore i biljaka koje rastu na području Bjelopavlićke ravnice, pa smo tu izdvojile neke endemične vrste zaštićene kako nacionalnim, tako i međunarodnim zakonodavstvom. Uključile smo i, nama botaničarima, veoma važne biljke, ljekovite, aromatične i medonosne vrste biljaka”, kazala je Bubanja, uz nadu da će posjetioci izložbe uživati u botaničkom vremeplovu koji su njih dvije pripremile.

Potpredsjednica Opštine Danilovgrad, Marija Radonjić Ćupić, istakla je da gostujuća izložba Prirodnjačkog muzeja predstavlja i dobru uvertiru u bogat program koji predstoji u sklopu proslave 9. decembra, Dana oslobođenja Danilovgrada.

Botanički vremeplov kroz Bjelopavliće
foto: Media Biro

“Posebna mi je čast što ovom izložbom, između ostalog, odajemo omaž našem čuvenom botaničaru iz Donjeg sela, profesoru Ljubomiru Bešiću koji je Bjelopavlićku ravnicu detaljno istraživao i čiji podaci se do dana današnjeg smatraju najsveobuhvatnijim. Znajući koliko godina truda i rada stoji iza ove postavke, iznova osjećam neopisivi ponos što sam Danilovgrađanka, ali i divljenje što smo imali ovakve naučnike. Neka i ova izložba bude podsjećanje na našu prirodnu ljepotu i snagu zajedništva koju ćemo uvijek njegovati i širiti,” poručila je Radonjić Ćupić.

Direktorica Prirodnjačkog muzeja zahvalila se kako Opštini Danilovgrad, tako i porodici Bešić, ističući da je u Prirodnjačkom muzeju radila Dubravka Bešić, kao muzejski konzervator. Posebnu zahvalnicu uručila je Andriji Bešiću, Ljubomirovom unuku.

“S obzirom na to da se u opštini Danilovgrad nalazi najveći dio Parka prirode Rijeke Zete, otvaranje ove izložbe posmatramo tek početkom naše saradnje sa Centrom za kulturu Danilovgrad, ali očekujemo uspostavljanje i razvijanje saradnje i sa ostalim pojedincima i ustanovama iz ove opštine na druge teme kojima možemo doprinijeti kroz kulturnu, obrazovnu i naučnu ulogu Prirodnjačkog muzeja,” poručila je Čađenović.

Natalija Čađenović
Natalija Čađenovićfoto: Media Biro

Učešće u programu otvaranja izložbe uzeli su i učenici muzičke škole “Vasa Pavić”, područno odjeljenja u Danilovgradu.

Izložbom “Botanički vremeplov kroz Bjelopavliće”, Prirodnjački muzej se premijerno predstavio danilovgradskoj publici.

Izložba će biti otvorena do 1. marta 2025. godine.

Bonus video: