Biljke koje čiste zrak od opasnih toksina

U infografici ispod navedene su biljke i hemikalije koje su štetne i koje biljke najbolje uklanjaju određene hemikalije
391 pregleda 1 komentar(a)
nasa biljke, Foto: Boredpanda.com
nasa biljke, Foto: Boredpanda.com
Ažurirano: 22.11.2016. 17:59h

NASA je kasnih 80-ih udružila snage s američkim Udruženjem poduzetnika za uređenje okoliša kako bi otkrila koje su sobne biljke najučinkovitije u uklanjanju toksičnih supstanca iz zraka.

Studiju je vodio dr. B.C. Wolverton, a otkrili su da su neke biljke odlične u filtriranju benzena, amonijaka i formaldehida iz zraka, što pomaže ljudima da žive zdravije.

Najučinkovitije su biljke krizantema i spatifilum jer obije iz zraka uklanjaju benzen, formaldehid, trikloretilen, ksilen, toluen i amonijak.

Sve te tvari poznate su kao opasni agensi koji utiču i na pojavu karcinoma. NASA preporučuje da se na svakih 10 kvadratnih metara stavi jedna biljka kako bi zrak bio što čistiji.

U infografici ispod navedene su biljke i hemikalije koje su štetne i koje biljke najbolje uklanjaju određene hemikalije.

Uz svaku biljku navedena je oznaka hemikalije koju najbolje filtrira.

Što je u našem zraku?

  • Trikloretilen - ima ga u bojama za štampanje, bojanje stanova, lakovima, premazima i sredstvima za uklanjanje boja.

Kako utiče na nas - kratkoročno izlaganje trikloretilenu može povećati uzbuđenje, izazvati glavobolju, vrtoglavicu, povraćanje pa čak i komu.

  • Formaldehid - ima ga u papirnatim vrećama, masnim papirima, papirnatim maramicama i sintetičkoj tkanini.

Kako utiče na nas - već kratko izlaganje može prouzrokovati iritaciju u nosu, ustima i grlu, a u rijetkim slučajevima može izazvati oticanje grla i pluća.

  • Benzen - koristi se za izradu plastike, sintetičkih vlakana, gumenih lubrikanata, boja, deterdženata, pesticida i lijekova. Ima ga i u duvanskom dimu, izduvnim gasovima automobila, ljepilu i boji.

Kako utiče na nas - kratkoročno izlaganje može prouzrokovati iritaciju očiju, osjećaj nemoći, vrtoglavicu, zbunjenost, povisiti otkucaje srca, a u nekim slučajevima može rezultirati i nesvjesticom.

  • Ksilen - ima ga u bojama za štampanje, gumi, koži, industrijskim bojama, duvanskom dimu i izduvnim gasovima automobila.

Kako utiče na nas - povezan s iritacijom usta i grla, vrtoglavicom, zbunjenošću, glavoboljom, srčanim problemima, oštećenjem jetre i bubrega te komom.

  • Amonijak - ima ga u sredstvima za čišćenje stakla, vosku za podove, mirisnim solima.

Kako utiče na nas - simptomi povezani s kratkoročnim izlaganjem uključuju iritaciju oka, kašljanje i oteknuće grla. Neke od ovih biljaka mogu biti opasne za mačke, pse i ostale ljubimce, pa ako ih imate valja provjeriti koliko utiču na njih prije nego ih donesete doma.

Biljke su poređane ovim redom (s lijeva na desno pa po redovima): Patuljasta datulja, Kovrčasta paprat, Nefrolepis obliterata, Zeleni ljiljan, Aglaonema, Chamaedorea seifrizii (vrsta sobne palme), Fikus benjamin, Zlatni puzavac, Anthurium ili Flamingo, Zimzelena liriopa, Damska palma, Gerbera jamesonii ili Patuljasti sobni gerber, Mirisni zmajevac, Bršljan, Sansevieria Triafasciata, Obrubljeni zmajevac, Spatifilum i Krizantema.

Bonus video: