Djeca od četiri godine su zanemarena

U "Agogi" su fokusirani na djecu najmlađe dobi, jer je to period najsenzibilnijeg razvoja
181 pregleda 0 komentar(a)
Sportska školica Agoge, Foto: Jadranka Ćetković
Sportska školica Agoge, Foto: Jadranka Ćetković
Ažurirano: 06.11.2016. 19:31h

Već osam godina u Bijelom Polju postoji Sportska školica “Agoge”, mladog profesora fizičke kulture Damira Kalića i njegove supruge Ivane Milićević, kroz koju je prošlo stotine djece. Školica se bavi pionirskim poslom sportskog obrazovanja djece od četiri do 14 godina, doprinoseći onome što je najbolje u sportu, a to je da djeca budu vesela, da jačaju sportski i timski duh i, naravno, da budu zdrava. Kalić objašnjava da se, iako u školama postoji fizičko obrazovanje, školica fokusira na onu dob koja su velikom greškom zapostavljena.

“Predškolski uzrast od četiri godine je period najsezibilnijeg razvoja, kada dijete nauči srazmjerno najviše u životu, pa je potrebno posvećivati najviše pažnje i obuke. Još jedna od bitnih činjenica je da se djeca suviše kasno uključuju na određeni sport, a često i na pogrešan pod uticajem roditelja, društva, medija i nepostojanja drugih mogućnosti. Zato se dešava da treniraju nekoliko godina i usljed nepostignutih rezultata zauvijek odustaju od sporta”, priča Kalić.

On ističe da se planom ranog otkrivanja talenata na vrijeme dijete usmjerava na određeni sport, za koji ima najbolje predispozicije i afinitete.

“Praksa u razvijenim zemljama je dokazala uspješnost ovakvog principa rada, koji želimo i kod nas da primijenimo. Treninzi su programirani tako da dječaci i djevojčice istovremeno treniraju, što doprinosi toleranciji i ravnopravnosti među polovima. Jedan od benefita je bolji i kvalitetniji psihofizički razvoj djeteta”, kaže on i dodaje da se na taj način unapređuje i zdravstveni status i stvara zdravstvena kultura.

Damirova desna ruka su kolega Gligo Karišik i supruga Ivana. Ona kaže da djeca u Školici stvaraju pozitivne crte ličnosti i moralno-voljne osobine, unapređuju pravilan odnos prema fizičkom vježbanju i stiču lične odgovornosti za vlastiti učinak.

“Stiču samopouzdanje u društvu i priznanja među drugim sportistima i klubovima. Djeca u toku trenažnog procesa razvijaju sportski duh i stvaraju spremnost da se nastave baviti se sportom, čak i kada se to bude odnosilo na rekreativni nivo. Bitno je dodati da se sve aktivnosti odvijaju kroz zabavu, igru, puno sportskih rekvizita koji omogućavaju da sam trening i proces učenja ne bude naporan za decu tog uzrasta te naprotiv da ih što više animira i uključi u ozbiljan proces treninga i sticanja novih znanja iz sporta”, priča Ivana.

Sportska školica “Agoge” je podržana od Vlade, Opštine Bijelo Polje i mnogih relevatnih organizacija iz Crne Gore i okruženja.

U okviru trenutno aktuelnog projekta “Kroz Agoge do prve medalje” planira se, između ostalog, sad već tradicionalna, jednodnevna posjeta bazenima hotela "Bjanka", gdje polaznici škole mogu uživati u cjelodnevnom boravku na bazenu, učiti tehnike plivanja i družiti se sa svojim drugarima iz školice.

Odnedavno škola organizuje javni čas u kojem će roditelji imati mogućnost da prisustvuju treningu, a polaznici školice da učestvuju u određenim takmičenjima krajem ovog mjeseca, na kojima će dobijati medalje i diplome.

Mlade edukovati u osnovnoj školi

Kalić je objasnio da edukativni proces treba početi sa mladima još u osnovnoj školi, kako bi plansko i sistematsko razvijanje ferplej ponašanja, sportske solidarnosti, poštenja, izbjegavanje konzumiranja alkohola i droga stvorilo bezbjedniji odlazak na stadione i sportske manifestacije.

“Mora se preventivno djelovati kako bi se spriječilo da nam mladi ljudi odrastaju uz negativne primjere i loše modele ponašanja posmatrajući i učestvujući u aktima nasilja u školi, na ulici, na sportskim tribinama, u porodici, na javnim mjestima. Treba afirmisati moral u sportu i društvu uopšte i pomoći mladim ljudima da razviju moralni karakter jer je sporte pored porodice i škole najmoćniji medij za formiranje moralnih vrijednosti i karaktera mladih”, kaže Kalić.

Bonus video: