Na dohvat ruke: Začin koji pomaže zdravlju i mršavljenju

Pozitivno utiče na varenje i rad mozga
3337 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Pixabay
Ilustracija, Foto: Pixabay

Ako želite da izgubite koji kilogram, češće jedite cimet. On ubrzava rad metabolizma, a brzi metabolizam znači i lakši gubitak težine. Dobro je dodati kašičicu cimeta u jutarnji obrok. U istraživanju rađenom 2010. godine u Centru za primijenjene zdravstvene nauke je dokazano da voda s cimetom sadrži dovoljno antioksidanta da smanji šanse za dobijanje prekomjerne težine za čak 23 posto.

Naučnici su 12 sedmica pacovima davali dodatke u prehrani na bazi cimeta istovremeno ih hraneći visokokaloričnom hranom. Testovi provedeni prije i nakon završetka eksperimenta su pokazali da su pacovi, nakon uzimanja dodataka s cimetom, imali više antioksidansa i protivupalnih molekula u tijelu nego prije, prenosi 24sata.hr.

Cimet je dokazao da je koristan za zdravlje. Pozitivno utiče na varenje i rad mozga piše Daily Mail. Prema istraživanju urađenom u Medicinskom centru Univerziteta Rush u Chicagu 2015. godine cimet je dokazano povećao proizvodnju proteina koji pomažu u organizaciji i pohranjivanju informacija. U istraživanju piše da je dovoljno dnevno staviti prstohvat mljevenog cimeta u kafu ili na zobene pahuljice kako bi se poboljšalo pamćenje.

Cimet se pravi od kore drveta cimeta, a pun je antioksidanasa, pomaže snižavanju nivoa šećera u krvi i može da spriječiti razne upale. Preliminarno istraživanje, koje je dokazalo sve dobrobiti cimeta, je predstavljeno početkom maja 2017. na konferenciji Američkog udruženja za srčane bolesti.

Liječi grip i probleme sa želucem

Cimet uništava bakterije u crijevima pa čak i teške primjerke poput E. coli. Ako imate grip ili probleme sa želucem, prokuvajte kašičicu cejlonskog cimeta u šoljici i po vode - neka vri polako 15 do 25 minuta. Potom neka odstoji još 15-tak minuta, mijenjaće boju od blijedo žute do zlatno crvene. Tu tečnost popijte.

Neutrališe smradove

Cimet ima je topao, ugodan miris, a kako ubija bakterije, uništiće i one koje proizvode smrad u vašem domu. Jednostavno stavite koru cimeta u vrelu vodu i pustite da se para širi prostorom. Nakon pola sata smrad će nestati.

Ubrzava metabolizam

Dobro je dodati kašičicu cimeta u jutarnju kafu ili njime posuti tost, zobene pahuljice, odnosno, dobro ga je uzimati ujutro.

Liječi bolesne desni i uklanja zadah

Zbog svojih antibakterijskih svojstava cimet pomaže i u liječenju bolesnih desni i uklanja neprijatan zadah iz usta. Promućkajte u ustima smjesu od dvije kapi eteričnog ulja cimeta i kašike kokosovog ulja.

Koristan je kod dijabetesa tipa 2

Cimet pomaže u smanjenju razine šećera u krvi i povećava djelovanje inzulina. Za ljude s dijabetesom tipa 2 stručnjaci preporučuju da dnevno pojedu 1 do 4 grama cimeta.

Liječi gljivice na noktima

Onaj ko ih je imao zna koliko te gljivice mogu biti frustrirajuće i koliko ih se teško riješiti. Cimet je odličan u uništavanju gljivica, odnosno ulje od njegovog lišća koje se stavlja direktno na na nokat ujutro i uveče. Uz to, dobro je potopiti stopala u razrijeđeno cimetovo ulje pomiješano s gorkom soli, piše Remedy Daily.

Bonus video: