Umjesto TV-a izađite ili čitajte

Može li previše pasivnog gledanja TV programa uticati na memoriju?
1036 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 03.03.2019. 21:16h

Gledanje televizije duže od tri i po sata dnevno moglo bi da pogorša memoriju, pokazuje studija. Ispitivanja tokom 6 godina na na 3.500 odraslih osoba starijih od 50 godina, otkrila su da je verbalno pamćenja bilo dvostruko lošiji kod onih koji su dugo bili na kauču pred ekranom, od “normalnih” gledalaca.

Naše pamćenje se prirodno pogoršava i to je dio procesa starenja. No, to se dogoađa brže što više gledamo televiziju. Istraživači ne mogu biti sigurni da je TV uzrok bržeg “propadanja” pamćenja, ali kažu da dugotrajno gledanje televizije jednostavno sprečava ljude da rade druge stimulativne aktivnosti - kao što su čitanje i vježbanje. Studija je pokazala da su oni koji su gledali televiziju više od tri i po sata dnevno, u prosjeku doživjeli smanjenje verbalnog sjećanja od 8% do 10%. Za one koji su gledali manje od toga dnevno, memorija je slabila 4% do 5%.

Dr Dejzi Fenkort, sa Instituta za epidemiologiju i zdravstvenu brigu UCL-a, izjavila je da gledanje televizije može da ima obrazovne i relaksacijske prednosti, ali sugeriše da odrasli stariji od 50 godina treba da gledaju TV ali da ne zanemare druge mentalne i fizičke aktivnosti.

Učesnici studije, iz Engleske, testirani su koliko se dobro mogu sjetiti niza od 10 uobičajenih riječi i zamolili ih da navedu što više riječi u određenoj kategoriji u jednom minutu. Pitali su ih koliko su gledali TV svaki dan i pratili ih od 2008. do 2014. godine.

Istraživanje je uzelo u obzir i druga potencijalna objašnjenja za pad memorije, uključujući faktore načina života i druga ponašanja, kao što je vrijeme provedeno sjedenju, ležanju i vježbanje.

Iako u studiji nije postavljano pitanje šta gledaju na televiziji, neke programi mogli bi da imaju veće dejstvo na kognitivno propadanje. “Starije osobe vole da gledaju više sapunica, što može biti stresno jer se veoma identifikuju sa likovima”, kaže profesor Endrju Steptou iz UCL-a. “To može stvoriti kognitivni stres koji može pridonijeti padu pamćenja.”

Ne paničite

Prof Dejm To Vajks, profesor kliničke psihologije i rehabilitacije s King’s Collegea u Londonu, rekao je da bi pasivni TV gledalac mogao biti potencijalno objašnjenje nalaza studije.

“Još uvijek mnogo toga ne znamo, na primjer, da li na smanjenje memorije utiče ono što gledamo, gledamo li sami ili gledate li neki interaktivni program poput onih na Goggleboxu. Takođe, ne znamo bi li mijenjanje ponašanja poboljšalo memoriju.

“Iako će ovaj rezultat uzrokovati da pažljivo razmislimo o vremenu koje provodimo pred ekranom, potrebno je još mnogo istraživanja prije nego što se uspaničimo i pažljivo mjerimo vrijeme gledanja televizije.” Dr Bob Paton, predavač kliničke psihologije na Univerzitetu Sarej, rekao je da bi starije osobe (i njihovi staratelji) trebalo da paze da se ne potroši previše vremena pre televizorom.

Skraćuje i život?

Gledanje TV-a, koje se povezuje sa sjedjenjem, isto toliko je štetno po zdravlje kao i konzumiranje duvana ili fizička neaktivnost, pokazali su rezultati jednog australijskog istraživanja.

Istraživanje je pokazalo da gledanje TV u prosjeku šest sati dnevno može da smanji životni vijek za pet godina, kao i da nakon 25 godine života svaki sat proveden pred televizorom u prosjeku smanjuje životni vijek za 20 minuta.

Studija sprovedena na 20.000 Amerikanaca otkrila je da skoro 50 odsto njih gleda televiziju prije odlaska na spavanje. Gledanje televizije prije odlaska na počinak može smanjiti ukupan broj sati proveden u snu, što zauzvrat može povećati rizik od dobijanja brojnih bolesti - od depresije do raka.

Bolje srce

Istraživači su otkrili vezu između gledanja televizije i smrti - oni su otkrili da pretjerivanje u gledanju televizije može štetiti zdravlju srca. Na svaka dva sata gledanja televizije rizik za dobijanje neke od bolesti srca povećava se za 15 odsto, dok se u istom periodu rizik od dobijanja dijabetesa povećava za 25 odsto.

Bonus video: