Tračarenje može biti korisno

Trač čini, procjenjuje se, gotovo 80 posto svih naših komunikacija. Priznajmo: gutamo tabloide, jedva čekamo emisije o slavnima, tračamo ispijajući kafu, u kancelarijama, na forumima, na društvenim mrežama.
55 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 27.05.2011. 18:03h

Koliko puta su vas savjetovali: ako nemaš ništa lijepo reći, bolje ćuti?I oni u pravu: tračanje je loša osobina, ogovaranje vas neće učiniti najpopularnijom osobom na svijetu, čak, takve su osobe vrijedne prezira. Međutim, istraživanja naučnika sa Harvarda pokazuju da je tračanje zapravo korisno.

'Ogovaranje je važno vezivno tkivo socijalne interakcije', tvrde znanstvenici, a citira Daily Mail: 'To je način na koji saznajemo društveno relevantne informacije o karakteru drugih ljudi, a da ne moramo izravno doživjeti njihove uspjehe ili nesretne poraze.' To nam pomaže da razlikujemo prijatelja od neprijatelja, a informacija o drugima nas, zapravo, štiti.

Trač čini, procjenjuje se, gotovo 80 posto svih naših komunikacija. Priznajmo: gutamo tabloide, jedva čekamo emisije o slavnima, tračamo ispijajući kafu, u kancelarijama, na forumima, na društvenim mrežama. Ko može odoljeti traču o TV voditeljici koja se razvodi, modelu koja ima celulit, bogatašici koju muž vara, poznatoj ličnosti koja je alkoholičar?

'Ogovaranje je naš način na koji se spajamo s drugim ljudima', kaže psiholog iz Londona dr Linda Papadopoulos: 'Koga volimo i koga ne volimo formira zajedništvo tebe i mene. Ljudi se najbolje povezuju s drugom osobom kada se odluče koga ne vole. To tada postaje vaša tajna: znate da radite nešto loše, ali ostvarili ste svoju jedinstvenu vezu. Tračanje je oblik sestrinstva.'

Dr Papadopoulos vjeruje da smo čarima ogovaranja izloženi više nego ikada, zahvaljujući tabloidima i TV emisijama koje se bave slavnima.

'Naravno, nije sve u ogovaranju pozitivno. Žrtva tračanja mogu itekako biti povrijeđene. Često i osoba koja prenosi indiskrecije može doživjeti neugodnosti', upozorava Papandopoulos.

Bonus video: