Crna Gora pobjedom protiv Moldavije sačuvala šanse za Euro

Savić u 9. i Bećiraj u 65. minutu za sigurnih 2:0 u Kišinjevu. Debitovao Staniša Mandić
Fatos Bećiraj, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 08.09.2015. 20:51h

Golovima Stefana Savića i Fatosa Bećiraja Crna Gora je nakon dvije i po godine pobijedila u gostima, opet je to uradila u Moldaviji, i sačuvala šanse za plasman na Evropsko prvenstvo.

Nakon ovih 2:0 u Kišinjevu one svakako nisu mnogo veće nego što su bile prije meča, jer treću poziciju (koja vodi u baraž) drže Šveđani s bodom više od naše reprezentacije, a i do kraja ih čekaju mečevi sa Lihtenštajnom u gostima i Moldavijom kod kuće.

Najviše je profitirala Rusija poslije laganog trijumfa u Lihtenštajnu (7:01, četiri gola Artjoma Dzjube) i preuzela drugu poziciju od "tri krune". "Zbornaja" odjednom imal sve u svojim rukama, iako tek mora da dočeka Crnu Goru i ode u Moldaviju...

Zato je sve brige, ako ih je uopšte i bilo, prebrinula Austrija i fenomenalnom partijom u Solni dokazala zašto je ubjedljivo prva ekipa u grupi.

Austrijanci su večeras i matematički obezbijedili odlazak na EP.

Crna Gora je protiv Moldavije odlično otvorila meč, povela je pogotkom Savića u devetom minutu iz treće prilike, a onda se do kraja poluvremena mučila.

U nastavku je, ipak, sve došlo na svoje mjesto - Bećiraj je riješio pobjednika, pa je selektor Branko Brnović dao šansu Staniši Mandiću, koji je na debiju odigrao 25 minuta.

TOK MEČA

Kraj utakmice u Kišinjevu. Crna Gora je upisala tri boda koja je ostavljaju u igri za Euro, iako ništa ne zavisi od nje u posljednja dva kola.

Austrija je deklasirala Šveđane sa 4:1 i u velikom stilu obezbijedila EP, dok je Rusija pobjedom nad Lihtenštajnom (7:0) preuzela drugu poziciju koja vodi direktno u Francusku.

Ibrahimović je smanjio rezultat u Solni - Švedska - Austrlija 1:4.

90. minut - Mugoša je u ofsajdu.

89. minut - posljednja Brnovićeva izmjena. U igri je Kašćelan umjesto Jovetića.

Austrija je na 4:0 (Harnik), a Dzjuba je postigao svoj četvrti pogodak protiv Lihtenštajna - sada je 7:0.

88. minut - Jovetić je probao iz slobodnog udarca, ali preko gola.

86. minut - novi korner za Moldavce, ali opet nema opasnosti.

Rusija sada vodi sa 6:0 protiv Lihtenštajna. Pogodio je i Džagoev.

83. minut - Poleksić je zaustavio Milinćeanua.

79. minut - pokuša je Ratu iz slobodnog udarca, ali je Poleksić siguran.

Šou Austrijanaca u Solni, Mark Janko je povećao na 3:0 protiv Švedske. Austrija ide na Euro.

76. min: Raspoloženi Bećiraj pravi dar-mar po desnoj strani. Ovoga puta nije uspio da ubaci loptu u sredinu.

Rusi pune mrežu Lihtenštajna u Vaducu. Dzjuba je pogodio za 4:0 i kompletirao het-trik, sa Smolov povećao na 5:0.

69. min: Debi Staniše Mandića! Novopečeni crnogorski reprezentativac ušao je na teren umjesto Marušića.

65. minut - GOOOOOOL!!! Crna Gora vodi 2:0 u Kišinjevu. Sjajan solo-prodor Bećiraja, ulazak u šesnaesterac sa desne strane, na kraju i srećan gol jer je lopta pogodila jednog moldavskog fudbalera i odbila se u mrežu. Crna Gora je na pragu prve gostujuće pobjede u kvalifikacijama nakon dvije i po godine.

64. min: Sjajna akcija Moldavaca i prva velika opasnost pred našim golom u nastavku. Milinćeanu je, međutim, šutirao pravo u Poleksića!

61. min: Solo-prodor Jovetića, Golovatenko ga ruši za žuti karton. Igra miruje u poslejdnjih deset minuta.

56. min: Žuti karton za Nikolu Vukčevića zbog povlačenja.

56. min: Opasan udarac Jovetića lijevom nogom sa ivice šesnaesterca, Ćebanu je odbio u korner.

51. min: Kakva šansa za Adama Marušića! Nikola Vukčević ga je perfektnim pasom spojio sa golmanom, vezista Kortrajka gledao je u oči Ćebanua, koji mu je odbranio udarac.

49. min: Savić je dobio žuti karton zbog faula nad Patrašom.

46. min: Jedna izmjena u sastavu Crne Gore, umjesto Dejana Damjanovića ušao je Mugoša.

Počelo je drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena u Kišinjevu.

Rusija vodi sa 3:0 - opet se upisao Dzjuba.

45. minut - Gachan je dobio žuti karton nakon faula nad Marušićem.

44. minut - korner za Crnu Goru. Savić je probao glavom, ali slabo...

40. minut - Baša je dobio žuti karton nakon faula nad Milinčeanuom.

Aleksandr Kokorin je sa bijele tačke Rusiji donio dva gola prednosti protiv Lihtenštajna.

39. minut - Moldavci su bili u šansi, ali sreća pa su se spetljali.

Austrijanci su poveli sa 2:0 protiv Švedske i leti ka Euru. Pogodio je Martin Harnik.

36. minut - izmjena u Moldaviji. Umjesto Ćebotarua na terenu je Ratu.

31. minut - veliku šansu je propustio Damjanović. Jovetić ga je maestralno proigrao petom, izbacio u zicer, ali je popularni Boske šutirao pored gola.

Boljević i Jovetić su se prekombinovali pri izvođenju slobodnog udarca.

30. minut - faul nad Muarušićem.

29. minut - sada je i Damjanović bio u prilici, ali je zakasnio da uposli Jovetića.

29. minut - Marušić je konačno probao. Imao je odličan prodor po lijevoj strani, a onda slabije šutirao...

Crna Gora nakon pogotka više ne ide naprijed. Moldavci su preuzeli igru.

25. minut - slobodan udarac za Moldavce na preko 30 metara od gola Poleksića.

22. minut - konačno je i Crna Gora masovno u napadu. Bećiraj je, međutim, slabo centrirao, iako su tri naša fudbalera bila u kaznenom prostoru domaćina.

Velika šansa nakon kornera, ali je Milinčeanu loše reagovao.

21. minut - Moldavija je nakon gola Savića definitivno bolja ekipa. Izvešće još jedan korner.

Povela je i Rusija u Lihtenštajnu. Gol je postigao junak iz duela sa Švedskom - Artjom Dzjuba.

Drugi korner za Moldavce, ali se Crna Gora odbranila.

13. minut - Moldavci su krenuli ozbiljni nakon primljenog gola. Sada je pokušao Ćebotaru.

11. minut - kakav odgovor Moldavije. Glavom je pokušao Patraš, ali je Poleksića spasla prečka.

Povela je i Austrija u Solni protiv Švedske. Gol je postigao David Alaba iz penala. Lihtenštajn - Rusija je i dalje 0:0.

9. minut - GOOOOOOL! Savić je pogodio. Jovetić je centrirao sa ivice kaznenog prostora, a bek Atletiko Madrida na drugoj stativi odlično reagovao.

9. minut - Jovetić je iznudio korner.

4. minut - probao je Bećiraj sa skoro 30 metara.

3. minut - još jedna šansa za Crnu Goru. Sada je Marušić tražio Jovetića u srcu peterca, ali se nisu razumjeli.

1. minut - Crna Gora je odmah bila opasna. Jovetić je proigrao Tomaševića, koji je tražio Marušića na drugoj stativi, ali je odbrana Moldavije otklonila opasnost.

Utakmica u Kišinjevu je počela.

Crnogorski fudbaler u Kišinjevu od 20.45 igraju protiv Moldavije utakmicu u kojoj moraju da ostvare tri boda ako žele da ostanu u igri za baraž za Euro u Francuskoj naredne godine.

Bez Mirka Vučinića, sa debitantom Stanišom Mandićem na klupi, selektor Branko Brnović je Moldavcima suprotstavio sljedeći sastav: Poleksić - Savić, Simić, Baša, Tomašević - Boljević, Vukčević - Marušić, Jovetić, Bećiraj - Damjanović.

Za razliku od duela u subotu protiv Lihtenštajna u Podgorici u startnih 11, pored povrijeđenog Vučinića, nema ni Vladimira Volkova.

Umjesto njega je na terenu Marko Simić koji će igrati štopera, dok je pozicija lijevog beka rezervisana za Žarka Tomaševića.

U istoj grupi, sastaju se i Lihtenštajn - Rusija i Švedska - Austrija.