Island i Češka na EP, Holandija izgorjela u turskom paklu

Borba za 3. mjesto se pretvorila u pakao za tim koji je bio treći na Svjetskom šampionatu - Holandija je izgubila od Turske sa 3:0 i dva kola prije kraja ima dva boda manje od večerašnjeg rivala
Fudbaleri Turske, Foto: Reuters
Ažurirano: 06.09.2015. 20:49h

Poslije domaćina Francuske i Engleske, koja je sinoć osigurala plasman, poznata su još dva učesnika Eura 2016 - Češka i Island, koji su obezbijedili prva dva mjesta u grupi A.

Česi su slavili u Letoniji (2:1) golovima Davida Limberskog u 13. i Vladimira Daride u 25. minutu. Domaći su do kraja samo smanjili na 2:1 preko Artursa Zjuzinsa.

Šansu da ode na skup najboljih selekcija iz iste grupe su iskoristili i "ribari", kojima je bio dovoljan i bod protiv Kazahstana u Rejkjaviku da ostvare najveći uspjeh u istoriji. Tako je i završilo - 0:0.

A borba za 3. mjesto u grupi A se pretvorila u pakao za tim koji je bio treći na Svjetskom šampionatu - Holandija je izgubila od Turske sa 3:0 i dva kola prije kraja ima dva boda manje od večerašnjeg rivala.

Tim Fatiha Terima je do velike pobjede stigao golovima Oguzhana Ozjakupa u 8, Arde Turana u 26. i Buraka Jilmaza u 86. minutu.

Holanđanima sada preostaje samo da u oktobru pobijede Kazahstan u gostima i Češku na svom terenu i da čekaju poraz Turske.

Selekcija iz zemlje sa dva kontinenta ide u Češku i dočekuje Island, a dovoljni su mu pobjeda i remi, jer ima bolji međusobni skor od "lala".

Vels je propustio prvu šansu da obezbijedi plasman na prvo veliko takmičenje nakon 58 godina.

Garetu Bejlu i drugovima je bila neophodna pobjeda nad Izraelom, ali je meč završen bez golova.

Nadomak EP je i Belgija, koja je golom Edena Azara u 86. minutu pokorila Kipar.

Za korak bliže Francuskoj je Norveška, koja je savladala Hrvatsku (2:0) i makar na nekoliko sati preotela Italiji 1. mjesto u grupi H.

Heroj na stadionu "Uleval" u Oslu je bio napadač švedskog Malmea, Jo Inge Berget, koji je savladao Danijela Subašića u 51. i 69. minutu.

Hrvati su tako za tri dana uništili sve dobro što su napravili, jer su u četvrtak u Bakuu uzeli samo bod protiv Azerbejdžana, pa su sada pali na 3. mjesto.

Doduše, mogu da izbjegnu baraž sa pobjedama u posljednja dva kola, jer Norveška na zatvaranju grupe gostuje Italiji.