Island sanja otvorenih očiju: Nakon Turske, pala i Holandija!

3 komentar(a)
Island, Foto: Reuters
Ažurirano: 13.10.2014. 19:16h

Island sanja otvorenih očiju! Pobjeda nad Holandijom, prva u istoriji u 11. pokušaju, kao i maksimalan učinkak u prva tri kola uz gol-razliku 8:0, donijelu su "ribarima" realne snove da prvi put u istroriji mogu da zaigraju na velikom takmičenju.

Ko je to mogao da očekuje takvu senzaciju? Pobjeda nad Turskom u prvom kolu od 3:0 u Rejkjaviku već je tretirana kao veliko iznenađenje, baš kao i šetnja Rigom i istovjetna pobjeda u gostima protiv Letonije... Ali, trijumf nad trećeplasiranom reprezentacijom sa posljednjeg Mundijala - to je već podvig na podvizima o kojem će se još dugo pričati.

Izabranici Larsa Lagerbeka odigrali su taktički perfektnu utakmicu, nisu Holanđanima maltene dopustili ni šansu. Golove su postigli na svoj karakterističan način, iz prekida - prvi sa bijele tačke u 10. minutu koji je realizovao Sigurdson, drugi u 42. nakon kornera: pogodio je isti fudbaler! U nastavku, Holanđani nisu imali ni šansu da ugroze prednost Islanda.

Selekcija Gusa Hidinka sada je u velikom problemu - dva poraza u prve tri utakmice (od Češke u Pragu i Islanda u Rejkjaviku, uz tijesnu pobjedu nad Kazahstanom) donijeće sasvim sigurno lavinu kritika na proslavljenog trenera od strane tamošnjih medija...

U isto grupi fantastično gura i Češka, koja je trijumfom u Kazahstanu kompletirala maksimalan učinak u gurnula Holandiju u 3. plan.

Zanimljivo je bilo širom Evrope i u ostlim grupama. Bosanci su u paklu "Bilinog polja" u Zenici vodili protiv Belgije golom Edina Džeka, ali ipak nisu uspjeli da protiv favorita nadoknade veliki kiks protiv Kipra u prvom kolu. Jer, "crveni đavoli" su izjednačili golom veziste Rome Rađe Naingolana čim je počelo drugo poluvrijeme. Loše je prilikom šuta iz daljine reagovao golman BiH Asmir Begović i ostalo je 1:1...

Hrvatska je i večeras potvrdila da je najbolja reprezentacija sa prostora bivše Jugoslavije. Uz nevjerovatan naboj i na tribinama i na terenu "vatreni" su u Osijeku slavili protiv Azerbejdžana sa ubjedljivih 6:0. Četiri dana nakon trijumfa nad Bugarima u Sofiji, četa Nika Kovača sigurno korača ka Evropskom prvenstvu.

Ali, nije još najspokojnija, jer osim Italije, koja je slavila na Malti sa prepoznatljivih 1:0, u grupi H dobro gura i Norveška, koja je savladala Bugarsku.

Rezultati:

Grupa A

Kazahstan - Češka 2:4 (0:2)

Logvinenko 84, 90 - Dockal 13, Lafata 45, Krejči 56, Necid 88

Island - Holandija 2:0 (2:0)

Sigurdson 10 (penal), 42Letonija - Turska 1:1 (0:0)

Sabal 54 (penal) - Kisa 47

Grupa B

Andora - Izrael 1:4 (1:2)

Lima 15 (penal) - Damari 3, 41, 82, Hemed 90 (penal)

Bosna i Hercegovina - Belgija 1:1 (1:0)

Džeko 28 - Naingolan 51

Vels - Kipar 2:1 (2:1)

Koteril 13, Robson-Kanu 23 - Laban 36

Grupa H

Hrvatska - Azerbejdžan 6:0 (4:0)

Kramarić 11, Perišić 34, 45, Brozović 45, Modrić 56 (penal), Sadigov 61 (autogol)

Malta - Italija 0:1 (0:1)