Japan i Uzbekistan u polufinalu Kupa Azije

Katar treba da bude ponosan na svoje fudbalere - rekao je Francuz Bruno Mecu, selektor domaće reprezentacije, nakon eliminacije od Japana
Ažurirano: 21.01.2011. 20:52h

Japan i Uzbekistan prvi su polufinalisti Kupa Azije, koje se održava u Kataru.

Japanci su u četvrtfinalnom duelu nakon velike drame savladali domaćina sa 3:2, dok je Uzbekistan pobjedom nad Jordanom (2:1) ostvario najveći uspjeh u istoriji.

Preostala dva četvrtfinalna meča, u kojima se sastaju Australija - Irak i Iran - Juržna Koreja, na programu su danas.

Japanci su odlučujuči gol postigli u 90. minutu, kada je Masahiko Inoda umakao domaćoj odbrani i rastužio domaće navijače koji su napunili stadion “Kalifa” do posljednje stolice.

- Katar treba da bude ponosan na svoje fudbalere - rekao je Francuz Bruno Mecu, selektor domaće reprezentacije.

Katar je na pola sata prije kraja imao vođstvo od 2:1 i igrača više, jer je isključen Japanac Jošida.

A onda, sa igračem manje, momci Alberta Zakeronija su napravili fantastičan preokret.

- Sa deset fudbalera preokrenuti rezultat protiv domaćeg tima je fantastičan uspjeh. Svaka čast fudbalerima, pokazali su karakter - rekao je Zakeroni.

Uzbekistan je u 49. minutu protiv Jordana poveo sa 2:0, nakon čega selekcija s Bliskog istoka nije mogla da se vrati.

- Možemo li da osvojimo prvenstvo? Možemo, zašto da ne - porasli su apetiti nakon pobjede selektoru Uzbekistana Vadimu Abramovu.

Rezultati: Japan - Katar 3:2 (Kagava 27, 70, Inoha 90 - Soria 12, Cezar 63), Uzbekistan - Jordan 2:1 (Bakaev 47, 49 - Jasen 57).

Danas: Australija - Irak, Iran - Južna Koreja.