Zvezda brojala do sedam

Zvezda, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 04.08.2011. 21:00h

Fešta Crvene zvezde na „Marakani” protiv Ventspilsa, eliminacija Palerma u Švajcarskoj i pobjeda Stouka na prepunom Poljudu obilježili su revanše trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope.

Nakon što je slavila u Letoniji prošlog četvrtka, Crvena zvezda je i u Beogradu pokazala da je za klasu bolji tim od Ventspilsa, a sedam golova u mreži protivnika govore da tim Roberta Prosinečkog ove sezone možda konačno ima kapacitet da prekine dominaciju Partizana u srpskom fudbalu koji traje četiri godine i da ostavi trag u evropskom takmičenju.

Zvezda je već nakon 25 minuta podarila navijačima neviđeni spektakl koji je zaokružio Lazović golom iz slobodnog udarca sa više od 30 metara.

U nastavku je Ventspils dotučen, a rezultat bi bio i ubjedljiviji da je Nenad Kovačević početkom drugog poluvremena iskoristio penal kod 4:0 (pogodio je stativu).

- Odigrali smo fenomenalnu utakmicu, ne samo zbog rezultata. Dominirali smo, bili ozbiljni svih 90 minuta i moram da budem zadovoljan, jer nikog nije lako dobiti sa 7:0 - rekao je Prosinečki.

Stouk nije dozvolio iznenađenje u Splitu, iako se nakon prvog meča (1:0 za Engleze) podigla cijela Dalmacija i vjerovala da Hajduk može do trećeg kola.

Realnost je, ipak, drugačija - Stouk je slavio i u revanšu minimalnim rezultatom, a „bili” su za 90 minuta stvorili samo dvije ozviljne situacije pred golom finaliste FA kupa Engleske. Jednu od njih je imao Crnogorac Ivan Vuković kada je sa više od 20 metara šutirao pored gola.

Bivši kapiten Budućnosti, međutim, neće utakmicu na krcatom Poljudu da pamti po dobrom, jer je u 56. minutu iznijet sa terena zbog povrede nakon duela sa jednim od defanzivaca Stouka.

- Odigrali smo dobru utakmicu. Bila je dobra atmosfera i hvala navijačima. Sad idemo dalje. Jednom pobijediš, jednom izgubiš, u fudbalu je tako. Ovo je trenutno naš maksimum - kazao je trener Hajduka Krasimir Balakov.

I preostala dva hrvatska predstavnika su završial učešće u Evropi - Fulam je eliminisao Split, a Dinamo iz Bukurešta ekipu Varaždina.

Iznenađenja predstavljaju eliminacije italijanskog i njemačkog predstavnika - Palermo je ispao od švajcarskog Tuna, a Majnc od rumunskog Gaz Metana nakon penala.

Tun je u prvom meču izborio 2:2 na Siciliji, a sinoć je Palermu bilo nedovoljno i vođstvo preko Gonzalesa. Remi i prolaz švajcarskom predstavniku je donio Paragvajac Lesano.

Žrijeb za narednu rundu je sjutra u Nionu.

Mlada Boleslav - AEK Larnaka 2:2 (prvi meč 0:3)

Varaždin - Dinamo Bukurešt 1:2 (2:2)

Aktobe - Alanija 1:1 - penali 4:2 (1:1)

Elfsborg - Alesund 1:1 (0:4)

Karabah - Klub Briž 1:0 (1:4)

Stromsgodset - Atletiko M. 0:2 (1:2)

Sligo Rovers - Vorskla 0:2 (0:0)

Brondbi - Rid 4:2 (0:2)