Crna Gora poklekla pred klasom Francuske nakon sjajnih 30 minuta

Izabranici Zvezdana Mitrovića vodili su 32 minuta protiv domaćina, koji je, međutim, za pet minuta igre u posljednjoj četvrtini zaostatak od osam poena pretvorio u osam poena prednosti, serijom 20:4, i spriječio iznenađenje
11725 pregleda 23 komentar(a)
Derik Nidam u duelu sa Andruom Albisijem, Foto: Bellenger/IS/FFBBFFBB
Ažurirano: 30.08.2019. 08:57h

Bilo je to 30 minuta kao iz bajke - Crna Gora je dominirala protiv jedne od najboljih svjetskih reprezentacija pred 5.500 njenih navijača, vodila i 13 razlike...

Nažalost, sve se srušilo kao kula od karata za četiri minuta perfektne igre Francuske, koja je na startu turnira u Lionu savladala „crvene” 80:72.

U finišu je do izražaja došla i činjenica da je ovo bio tek prvi pravi test za najmanju zemlju koja je ikada izborila učešće na svjetskim prvenstvima, jer je bilo očito da izabranicima Zvezdana Mitrovića fali svježine nakon napornih priprema u Kolašinu.

Za prvi meč ovo je bilo više nego dobro i potvrda da će Crna Gora u Kini biti u igri za plasman u drugu fazu.

Mitrovićev tim je poveo 5:0 trojkom Nikole Vučevića i pogotkom Petra Popovića, čime je pokazao da nije došao da bude tek sparing partner „trikolorima”.

Francuzi su u prvom poluvremenu dva puta stizali do maksimalnih plus tri, a nakon druge takve prednosti je uslijedio nevjerovatan odgovor „crvenih” - Nikola Ivanović i Derik Nidam su ubacili po pet, a Bojan Dubljević i Marko Todorović po dva poena za seriju 14:0 i vođstvo 38:27.

Na početku 20. minuta je Petar Popović povisio na rekordnih plus 13 (43:30).

Nažalost, kapiten domaćih Nikola Batum je do velikog odmora ubacio dvije trojke i smanjio na 43:36. As Šarlota, koji je u Mitrovićevom Asvelu i direktor košarkaških operacija, pogodio je iza linije 6,75 i na početku nastavka, a potom je to uradio i Adrijen Moerman za minimalni zaostatak (45:44).

Ubrzo je, međutim, bilo 55:46 za Crnu Goru, a pred 10 minuta odluke 59:51.

Klasa domaćih je, ipak, došla na početku posljednjeg perioda, jer su odigrali izuzetno agresivno u odbrani, pogodili praktično sve u napadu i za četiri minuta serijom 20:4 preokrenuli na 71:63, čime su riješili pitanje pobjednika.

Dubljević i Vučević su bili najefikasniji sa po 12 poena, s tim da je centar Orlanda upisao i 10 skokova, ali iz igre šutirao 14-5.

Dvocifren učinak je imao i Nidam (11), a u domaćem timu su odskočili NBA asovi Batum (18 koševa, trojke 4-4) i Evan Furnije (17).

Crna Gora u petak (18 časova) igra protiv Argentine, koja je juče izgubila od rivala Crne Gore na Mundobasketu u Kini, Brazila (89:82).

FRANCUSKA - CRNA GORA 80:72 (19:19, 17:24, 15:16, 29:13)

Lion - Dvorana „Astrobal”. Gledalaca: 5.500. Sudije: Šahin, Maconi (Italija), Kastiljo (Španija).

Francuska: Okobo 4, NTILIKINA 3 (1-1), BATUM 18, FURNIJE 17 (2-1), De Kolo 4 (2-2), Puarije 4, MOERMAN 6, Albisi 4 (2-2), Lesor 4 (2-2), GOBER 8 (10-6), Tupan 8, Lakomb.

Crna Gora: VUČEVIĆ 12 (3-1), Nidam 11, Su. Šehović 3, SE. ŠEHOVIĆ, A. Popović 2, Todorović 8 (2-2), DUBLJEVIĆ 12 (2-1), Čarapić, IVANOVIĆ 7 (4-4), Radončić 7, P. POPOVIĆ 6, Bjelica 4 (2-2).