„Crveni” nakon minus 26 ostali bez pobjede protiv Litvanije

52 pregleda 2 komentar(a)
Miloš Popović, Foto: FIBA
Ažurirano: 14.07.2018. 19:20h

Godine prolaze, generacije mlade košarkaške reprezentacije nikako da sruše jednog od velikana „kraljice igara“, Litvaniju. U sedmom međusobnom meču na šampionatima Evrope, „crveni“ su doživjeli i sedmi poraz od tima sa Baltika, ali su ovako blizu pobjedi bili samo u drugom odmjeravanju snaga, davne 2010. godine.

I juče su, baš kao i tada Bojan Dubljević i drugovi, puleni Dušana Dubljevića izgubili nakon produžetaka, ovog puta sa 94:82. Šteta, jer je pobjeda bila praktično u džepu nakon zakucavanja Marka Simovića za TV špice na 48 sekundi do kraja za 76:73.

Nažalost, jedan od najvećih talenata crnogorske košarke nije pogodio dodatno slobodno bacanje, baš kao što je 17 sekundi prije kraja Milić Starovlah iskoristio samo jedno. Litvanci su 10 sekundi kasnije izjednačili sa penala preko Arnasa Veličke (do tada promašio sva tri bacanja), a u posljednjem napadu u regularnom toku je Miloš Popović promašio, mada su sudije mogle da sviraju i faul. U produžecima, nažalost, prave borbe nije ni bilo...

Tako je propuštena prilika za najveći preokret u istoriji crnogorske košarke, jer su Litvanci sredinom 2. četvrtine nekoliko puta imali plus 26! Dubljevićevi puleni su do velikog odmora prišli na 50:34, a onda u finišu treće i početkom posljednje četvrtine za osam minuta nisu primili koš, a dali su 14 za preokret na 68:66. Nisu, međutim, mogli da prelome meč, iako su imali veliku priliku.

Popović je bio najbolji igrač „crvenih“ sa 27 poena i 16 skokova, Simonović je imao 15 koševa i 17 uhvaćenih lopti, a dvocifreni su bili i Starovlah (17) i Andrija Slavković (14).

Crna Gora danas (13.30) igra sa Velikom Britanijom, koja je juče izgubila od Turske sa 76:62.

LITVANIJA - CRNA GORA 94:82 (25:9, 25:25, 16:30, 11:13, 17:5)

Hemnic - Dvorana „Rihard Hartman“. Gledalaca: 150. Sudije: Maconi (Italija), Davidov (Rusija), Hasanov (Azerbejdžan).

Litvanija: Velička 15 (5-2), Gjedraitis 5, Stankevičus 13, Pilauskas 1 (2-1), Kararinas 2, Slavinskas 13 (5-4), Žukauskas 2 (3-2), Masulis 21 (10-9), Jogela 19, Kozis 0 (2-0), Tubutis 4, Lavrinovičus.

Crna Gora: V. Popović, Hajduković, Jovićević, Raspopović 5 (1-1), Starovlah 17 (4-3), Slavković 14 (4-2), Simonović 15 (9-5), Kaluđerović 2, Parača 2, Božović, M. Popović 27 (8-8), Jokić.