Debakl Montepaskija u Atini

Italijanski prvak ušao u istoriju Evrolige kao ekipa koja je postigla najmanji broj poena na poluvremenu i kraju treće četvrtine
Duško Ivanović, Foto: REUTERS
Ažurirano: 22.03.2011. 22:44h

Čudesna noć u Pireju! Olimpijakos je nanio katastrofu Montepaskiju, koji je ušao u istoriju Evrolige kao ekipa koja je postigla najmanji broj poena za poluvrijeme (devet) i na kraju treće četvrtine (22). Ovo je, sa druge strane, najubjedljivija pobjeda u istoriji najkvalitetnijeg evropskog takmičenja kada su u pitanju mečevi plej-ofa, a domaći sastav je napravio najveći broj skokova (55).

Zanimljivo je da upravo italijanska ekipa drži i rekord u najvećoj pobjedi. Tim iz Sijena je 13. februara 2003. godine savladao Budućnost sa 112:49, što je najubjedljivija pobjeda u elitnom evropskom takmičenju od čak 63 poena razlike.

Furiozno je domaći sastav otvorio meč i u 8. minutu imao vođstvo od 19:0, a Nikolas Zizis je pogodio trojku na ulasku u posljednji minut za prve poene gostiju. Na poluvremenu je domaći tim imao vođsto od 47:9, u 24. minutu bilo je 55:9, a u 35. minutu i maksimalnih 50 poena razlike (75:25).

Duško Ivanović i njegova Kaha laboral odbranili su domaći teren protiv Makabija. Nakon izjednačenog početka utakmice i rezultata 9:9 u 6. minutu, domaćin je napravio seriju 12:2 i došao do dvocifrene prednosti 21:11. Do kraja meča Španci su sačuvali prednost.

Barselona i Panatinaikos su odigrali sjajan meč u kome se na kraju, uz dosta sreće, radovao domaćin. Nepune dvije sekunde prije kraja kod rezultata 83:80, Viktor Sada je povukao za dres Dimitrisa Dijamantidisa na centru i dobio namjernu ličnu. Plej Grka je realizovao oba bacanja i u posljednjem napadu preuzeo odgovornost, ali nije uspio da pogodi šut za pobjedu.

Real se dugo mučio protiv Valensije, ali je u finišu ipak uspio da prelomi meč i stigne do važne pobjede. Junak trijumfa bio je Nikola Mirotić, koji je prvo pogodio sa poludistance za 66:65, a nakon toga i trojku iz ugla za nedostižnih 69:65 pola minuta prije kraja.

Drugi mečevi igraju se u četvrtak na istim terenima.

Rezultati: Olimpijakos - Montepaski 89:41 (24:4, 23:5, 14:13, 28:19), Kaha laboral - Makabi 76:70 (26:14, 20:18, 15:23, 15:15), Barselona - Panatinaikos 83:82 (14:14, 23:21, 20:25, 26:22), Real - Valensija 71:65 (20:18, 13:14, 19:21, 19:112).