Himkiju trofej, Planinić MVP

U borbi za treće mjesto Lietuvos ritas bio bolji od Spartaka iz Sankt Peterburga (71:62)
72 pregleda 0 komentar(a)
Zoran Planinić, Foto: BCKHIMKI.RU
Ažurirano: 15.04.2012. 18:46h

Himki je osvojio Evrokup nakon što je u finalu bio bolji od Valensije 77:68 (16:15, 21:15, 15:20, 25:18), što je prvi evropski trofej za tim iz moskovskog regiona.

Ekipa Rimasa Kurtinaitisa je prije tri godine igrala finale istog takmičenja, ali je zaustavljena od Lietuvos ritasa.

Sada je bila uspješniji i postala je prvi tim koji je obezbijedio plasman u Evroligu za sezonu 2012/2013. godine.

Himki je u finalu vodio od samog starta (Valensija imala samo prednost (12:11), ali nikako nije uspijevao da ostvari značajniju razliku.

Činilo se da će mu to poći za rukom na startu drugog poluvremena, kada je na semaforu stajalo 41:32.

Španci su se, međutim, brzo vratili i prišli na minus dva (43:41).

Igra koš za koš do dva minuta prije kraja, kada je Valensija stigla do izjednačenja.

To je nagovještavalo neizvjestan, dramatičan finiš, ali su se domaći igrači potrudili da tako ne bude.

Prvo je Vitali Fridzon pogodio trojku, a potom je Kris Kvin realizovao četiri slobodna bacanja za 73:66.

Velimir Perasović je bio prinuđen da zatraži minut odmora, ali to gostima nije donijelo ništa značajnije što se tiče rezultata.

Pedesetak sekundi prije kraja, kada je bilo riješeno pitanje pobjednika, krenulo je slavlje navijača Himkija.

Zoran Planinić, koji je izabran za najboljeg igrača finalnog turnira, bio je centralna figura meča sa 19 poena (11-9 za dva) i četiri asistencije.

Krešimir Lončar ga je pratio sa 14, a Kvin sa 11 koševa. Nik Kaner-Medli je ubacio 23 pogotka za Valensiju, a dvocifren je još bio Serhij Liščuk (16).

U borbi za treće mjesto Lietuvos ritas je bio uspješniji od Spartaka iz Sankt Peterburga 71:62 (24:10, 16:20, 15:14, 16:18).

Litvanci su pitanje pobjednika riješili već nakon prve četvrtine, nakon čega je uslijedilo rutinsko odrađivanje posla.

Reinaldas Seitubis je bio najefikasniji u pobjedničkom timu sa 21 poenom, 12 je dao Aleksandar Rašić, a po 10 Mindaugas Katelinas i Jonas Valančunas (12 skokova).

Patrik Beverli (18) i Vladimir Dragičević (17) su bili najbolji kod Spartaka.