I Letonija položila oružje

Crna Gora ostvarila šestu pobjedu na šampionatu, i jedina je bez poraza. Naša selekcija čeka rivala u četvrtfinalu, koje je na programu u četvrtak
69 pregleda 0 komentar(a)
Košarka Crna Gora, Foto: FIBAEUROPE.COM
Ažurirano: 26.06.2011. 18:46h

Crna Gora je nastavila sa fenomenalnim igrama i rezultatima na Evropskom prvenstvu. Izabranice Miodraga Baletića su u posljednjem kolu druge faze savladale Letoniju i sa prve pozicije ulaze u četvrtfinale.

Ovo je za našu selekciju šesta pobjeda na šampionatu i jedina je ekipa sa maksimalnim učinkom. Za "crvene" predstoje tri dana pauze, jer četvrtfinale igraju tek u četvrtak, a sjutra veče će biti poznato ime protivnika na putu ka polufinalu.

Naša selekcija je loše počela, ali kako je vrijeme odmicalo dolazila je do željene igre. Dva i po minuta prije kraja Crna Gora je imala devet poena prednosti (70:61), Letonija je prišla na 70:68 i 72:70, a sve dileme oko pobjednika otklonila je Jelena Dubljević 12 sekundi prije kraja.

Ona je ujedno i bila najefikasnija na meču sa 24 poena (11 skokova). Dvocifrene u našoj selekciji su bile i Ana de Forž (15), Iva Perovanović (13) i Jelena Škerović (12).

Počelo je košem Ive Perovanović, ali je Letonija brzo stigla do vođstva od 10:4. Bio je to znak da Miodrag Baletić zatraži minut odmora, ali to nije dalo rezultata.

Letonija je na isteku 9. minuta imala 11 poena viška (22:11), ali su Jelena Dubljević i Jelena Škerović trojkom od tablu smanjile zaostatak Crne Gore (16:22).

Serijom 5:0 "crvene" su prišle na minus jedan (22:21), a Letonke su uspjele da se odlijepe na 26:21.

Tada kreće furiozna igra naše selekcije u režiji Jelena Dubljević. Ona je u seriji Crne Gore 14:0 dala sedam poena za potpuni preokret u 15. minutu 35:26.

Uspjele su Letonke da smire igru i priđu na 35:33, ali je do odlaska na odmor naša selekcija vratila devet poena prednosti (45:36).

Nakon prvih 20 minuta Jelena Duljević je dala 20 poena.

Ništa značajnije se nije dešavalo u trećoj četvrtini. Mirnom igrom Crna Gora je održava prednost od četiri do 10 poena (58:48), koliko je bilo pred posljednjih deset minuta.

Iva Perovanović je košem uz dodatno donijela Crnoj Gori najveće vođstvo na meču (61:48), ali su se brzo Letonke vratile na minus šest (63:57).

Dva i po minuta prije kraja semafor je pokazivao 70:61 za "crvene". Međutim, Letonija se nije predavala.

Serijom 7:0 došla je do 70:68, a Jelena Škerović je najavila pobjedu Crne Gore (72:68).

Elena Babkina je 30 sekundi prije pogodila za 72:70, a sve dileme oko pobjednika riješila je Jelena Dubljević 12 sekundi prije kraja kada je postavila konačan rezultat.

Letonija - Crna Gora 70:74 (22:16, 14:29, 12:13, 22:16)

Katovice - Dvorana: "Spodek". Gledalaca: 200. Sudije: Dolinek (Češka), Silva (Portugal), Vasaljo (Malta).

Letonija: Babkina 11 (7-3), Niedola 4 (2-2), Eglite, Tamane 8, Basko 12, Jansone 11, Priede, Putnina, Nimane, Karklina 8, Kublina 16 (2-2), Jakobsone.

Crna Gora: Knežević, Škerović 12, de Forž 15 (4-4), Jovanović, Aleksić, Dubljević 24 (3-3), Bjelica 8 (3-2), Perovanović 13 (5-5), Turčinović, Popović 2, Milutinović.

Grupa F

3. kolo: Letonija - Crn Gora 70:74, Španija - Hrvatska 71:75, Francuska - Poljska 58:54.

1. CRNA GORA 5 5 0 421:351 10

2. LETONIJA 5 3 2 315:310 8

3. FRANCUSKA 5 3 2 347:281 8

4. HRVATSKA 5 2 3 300:361 7

5. ŠPANIJA 5 2 3 327:340 7

6. POLJSKA 5 0 5 279:332 5

U četvrtfinale su se plasirale Crna Gora, Letonija, Francuska i Hrvatska.