Met Lojeski, Foto: FIBA Europe
Ažurirano: 07.09.2015. 17:50h

Bosna i Hercegovina je na čudesan način stigla do prve pobjede na šampionatu.

Ekipa Duška Ivanović je protiv Izraela u jednom trenutku gubila i 15 razklike.

Uspjela je da uhvati priključak, ali se pet sekundi prije kraja činilo da je sve izgubljeno i da slijedi eliminacija.

D'or Fišer je pogodio jedno od dva bacanja za 75:72, Nemanja Gordić je bacio pas preko cijelog terena za Elmedia Kikanovića, koji je sa zvukom sirene pogodio trojku za 75:75 i produžetak.

Izrael je odlično otvorio produžetak, napravio je seriju 7:0 za 82:75.

Uslijedio je odgovor BiH, Aleks Renfro je pogodio trojku, a Gordić je vezao četiri poena.

Izraelci su se spetljali u posljednjem napadu, a BiH je imala šest sekundi da poentira i slavi.

Renfro je uzeo loptu, sjanim prodorom je "navukao" dva protivnička igrača i sjajno uposlio Kikanovića.

Kapiten BiH je ostao sam i dvije stotinke do kraja pogodio za veliko slavlje.

Senzacija u Rigi - Belgija je savladala Litvaniju sa 76:74.

Selekcija iz zemlje u kojoj je košarka nacionalni sport broj jedan je vodila, ali su Belgijanci preokrenuli i jedinim košem na utakmici Metjua Lojeskog u posljednjoj sekundi stigli do trijumfa.

Litvanci su dva minuta i pet sekundi prije kraja poveli 74:68, ali su u pretposljednjem minutu trojke pogodili Žonatan Tabu i Aksel Ervel za 74:74.

Oba tima su promašivala u završnom minutu, da bi Lojeski skočio u napadu nakon promašaja Sema van Rosoma i iz odbojke donio veliki trijumf svom timu.

Sudije su više od tri minuta gledale snimak i priznale koš Lojeskog, iako je velika dilema da li je on stigao na vrijeme da izbaci loptu.

Amerikanac Lojeski je predvodio pobjednika sa 20 poena, a dvocifreni su bili i Tabu (16), Van Rosom (13), Ervel (11) i Žan-Mark Mvema (10).

Belgijanci su za tri poena šutirali odličnih 26-11.

Jonas Valančunas je bio najbolji u poraženom timu sa 25 koševa i 12 skokova, dok je Mantas Kalnijetis imao sedam pogodaka i 13 asistencija.

Uzbudljivo je bilo i u duelu grupe A između Finske i Rusije.

Slavili su Finci sa 81:79, i to pogotkom Peterija Koponena tri sekunde prije kraja. Finskoj je ovo prvi trijumf nakon poraza od Francuske i Izraela, dok je "zbornaja" upisala treći poraz.