Od derbija ni "d": Zvezda oduvala Budućnost u Morači

U derbiju 13. kola, duelu dvije vodeće ekipe ABA lige, Crvena zvezda u Podgorici savladala Budućnost 77:54.
166 pregleda 0 komentar(a)
Budućnost Voli - Crvena zvezda, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 11.12.2016. 19:59h

Od derbija nije bilo ni "d", veliki okršaj Budućnost Volija i Crvene zvezde ponudio je sigurnu igru Beograđana i očajnu predstavu domaćina.

U stanju kakvom je večeras bio tim Ilijasa Zurosa protiv evroligaša je poraz neminovan. A on je bio ubjedljiv i bolan - Budućnost je izgubila sa 23 poena razlike (77:54), dočekala je zvižduke publike, ali i veliko negodovanje najvatrenijih pristalica po završetku meča.

Praktično ništa nije uradila Budućnost da zaustavi pobjednički niz Zvezde koji sada traje 13 mečeva u ABA ligi ove sezone, pa “plavi” nakon trećeg poraza (drugog uzastopnog) moraju da misle i na Partizan koji ima isti skor kao crnogorski šampion - 10-3.

Bila je to šuterska noć za zaborav Budućnosti, koja je ubacila samo 18 od 60 pokušaja.

Zvezda je imala prednost u skoku (37 - 30), upisala 19 asistencija u odnosu na 10 Budućnosti i u potpunosti kontrolisala dešavanja na parketu.

Gosti su već u petom minutu došli do dvocifrene prednosti kada su serijom 13:0 poveli sa 13:2, a prazan hod Budućnosti prekinuo je Bojan Subotić trojkom za 13:5...

Nakon minus pet na kraj prve četvrtine (23:18), Budućnost je potpuno stala, pa je tim Dejana Radonjića u drugoj dionici trasirao put ka ubjedljivom trijumfu.

Na poluvremenu je bilo plus 16 za “crveno-bijele” (44:28) i u nastavku prednost gostiju nijednom nije bila manja od 12 poena...

Da Budućnost ode na minus 20 pobrinuli su se Čarls Dženkins dvojkom, a onda i Marko Simonović koji je van linije za tri poena postigao posljednje koševe na utakmici.

Džej Arn Rejnolds je bio jedini igrač sa dvocifrenim učinkom kod Podgorićčana (11 koševa), ali je pogodio samo jedan od sedam ušuteva za dva poena.

Vrijedno je pomena i da je debitovao Kanađanin Oven Klasen (za 22 i po minuta je imao učinak od po sedam pogodaka i skokova), te partija Šona Džejmsa koji je uknjižio osam poena (šut iz igre 5-4) i devet uhvaćenih lopti.

Dženkins je sa 11 koševa bio najefikasniji u Zvezdi, po 10 su dodali Simonović i Nejt Volters, dok je Stefan Jović imao sedam poena, osam asistencija i šest skokova.

Budućnost Voli - Crvena zvezda 54:77 (18:23, 10:21, 18:16, 8:17)

Podgorica - Dvorana "Morača". Gledalaca: 5.000. Sudije: Radović, Herceg, Hordov (Hrvatska).

Budućnost Voli: Rejnolds 11 (3-3), Vilijams 8 (4-3), Su. Šehović 2 (3-2), Džejms 8, Subotić 5, Se. Šehović 3, Gordić, Ilić, Klasen 7 (1-0), Nikolić 6 (4-2), Popović 4 (2-2), Vranješ.

Crvena zvezda: Volters 10 (4-2), Dangubić 1 (2-1), Mitrović 4, Lazić 4 (2-2), Simanić, Dobrić, Simonović 10 (2-0), Dženkins 11 (2-2), Gudurić 9 (1-0), Jović 7, Kuzmić 13 (6-3), Bjelica 8 (2-1).

TOK UTAKMICE

Kraj meča, zvižduci navijača Budućnosti, koja je doživjela prvi poraz u sezoni ABA lige na svom parketu.

Posljednji minut.

54:77 Simonović pogađa trojku.

54:74 Dženkins krade loptu Vranješu i poentira iz kontre. Dva minuta do kraja, koji "plavi" željno čekaju.

54:72 Rejnolds, igra "tri plus jedan".

50:72 Bjelica, slobodno bacanje, 10:0 serija Beograđana.

50:71 Simonović gasi meč, 3:45 do kraja.

Pet minuta do kraja meča.

50:68 Gudurić.

50:66 Bjelica iz "ofsajda".

50:64 Lazić sa linije slobodnih bacanja, prethodno Gordić nije iskoristio kontru i šuta za tri.

50:62 Zakucavanje Džejmsa.

48:62 Lazić, Zvezda prekida niz "plavih".

Budućnost ne koristi dva šuta da priđe na 10 poena.

48:60 Džejms, 9:0 mini serija.

Prvi napad u posljednjem periodu ima Budućnost.

Treća četvrtina je završena serijom 7:0 "plavih", koji su vratili tračak nade u preokret.

46:60 Vilijams u posljednjoj sekundi treće četvrtine ubacuje trojku.

43:60 Džejms.

41:60 Klasen poentira uz slobodno bacanje, koje ne koristi.

Tajm aut Zurosa. Minut i po do kraja treće četvrtine.

39:60 Volters iz kontre "tri na jedan".

39:58 Rejnolds zaustavlja seriju 9:0 gostiju.

37:58 Kuzmić poslije skoka u napadu i asistencije Lazića.

37:56 Kuzmić polovično pogađa penale.

37:55 Simonović, serija Zvezde 6:0.

37:53 Kuzmić sa zvukom sirene, 10 poena.

37:51 Simonović.

37:49 Rejnolds ubacuje trojku. Konačno se čuju i gledaoci, poslije niza "plavih" 9:0.

34:49 Šehović pogađa penal.

Tehnička greška klupi Crvene zvezde zbog prigovora. Slobodno bacanje i lopta sa strane za "plave".

Gosti ispunili bonus.

33:49 Klasen nakon ofanzivnog skoka.

31:49 Suad Šehović, penal.

30:49 Nikolić, prvi pogodak "plavih" u nastavku.

28:49 Kuzmić polovičan sa linije penala, maksimalna prednost Zvezde.

28:46 Kuzmić, prvi poeni u nastavku nakon 1:30.

Zvezda ima prvi posjed u trećoj četvrtini. Jović gubi loptu.

Statistika prvih 20 minuta otkriva mnogo toga - Budućnost je više šutirala za tri (15), nego za dva poena (13), a kombinovano je iz igre pogodila samo 8 od 28 pokušaja.

Poluvrijeme.

28:44 Popović precizan sa linije penala.

Dva brza faula Simonivać, 4,4 sekunde za šut Budućnosti. Lazić pravi faul nad Popovićem 6 desetinki prije kraja.

Posljednji minut prvog dijela meča. Tajm aut za Zvezdu.

26:44 Volters, osam poena, najefikasniji na parketu.

26:42 Subotić.

24:42 Gudurić, odbrana Budućnosti ne postoji u drugom periodu. Ni u napadu ništa bolje - nova izbuljena lopta, deseta ukupno.

17:6 za Beograđane u drugoj četvrtini.

24:40 Nova trojka Zvezde, Dženkins.

24:37 Vilijams pogađa jedan penal.

23:37 Gudurić za tri i najveći višak Zvezde.

Meč prati više od 4.600 gledalaca - zvanični podatak.

Prvi tajm aut za Dejana Radonjića.

23:34 Popović zakucavanjem u kontri prekida niz "crveno-bijelih" 9:0.

21:34 Novi poeni Zvezde iz kontre, Mitrović. Najveća prednost gostiju.

21:32 Gudurić sam u kontri, Zuros traži tajm aut. Budućnost u drugoj četvrtini postigla 2, primila 9 poena.

21:30 Bjelica za tri.

21:27 Novi poeni Voltersa.

21:25 Sead Šehović pogađa trojku.

Slab šut iz igre "plavih, 5-16.

18:25 Volters preko Džejmsa, prvi poeni u drugoj četvrtini.

Prvi napad u drugoj dionici imaće Budućnost.

18:23 Džejms sa sirenom. Završena prva četvrtina.

16:23 Volters, takođe sa linije penala.

16:21 Dženkins precizan.

Nesportski prekršaj Džejmsa, slobodna bacanja za Dženkinsa i lopta sa strane za Zvezdu. Nepunih 20 sekundi do kraja prve četvrtine.

16:19 Klasen pogađa trojku, njegovi prvi poeni za Budućnost.

13:19 Rejnolds, prvi poeni večeras, iz slobodnih bacanja.

Budućnost ispunila bonus, nakon faula Subotića u napadu.

Posljednjih 90 sekundi prvog perioda.

11:19 Uzvraća Nikolić.

9:19 Raspoloženi Jović, Zvezda poentirala nakon ofanzivnog skoka.

9:17 Tri uzastopna napada Budućnosti završena su na liniji za slobodna bacanja. Markus Vilijams dva puta precizan.

7:17 Nikolić pogađa penal.

6:17 Treća asistencija Jovića, prvi poeni Bjelice. Ukupno devet poena centara "crveno-bijelih".

6:15 Nikolić sa linije penala polovičan.

5:15 Zakucavanje Kuzmića, loša odbrana Budućnosti u prvih šest minuta.

5:13 Prekida seriju bivši igrač Zvezde Subotić. Poeni za "plave" poslije 5 minuta.

Zvezda u seriji 13:0.

"Morate da igrate i uživate" - kaže grčki stručnjak svojim izabranicima na tajm autu.

2:13 Jović trojkom prinudio trener Budućnosti Ilijasa Zurosa na minut odmora.

Ni Rejnolds ne prekida post "plavih".

2:10 Dženkins.

Loši napadački minuti Budućnosti, 1-5 šut iz igre.

2:8 Dangubić realizovao jedno slobodno bacanje. Serija Zvezde 8:0

2:7 Vilijams promašio za tri, Jović iz kontre.

2:5 Kuzmić, sve poene za Zvezdu postigli centri.

Dvije uzastopne izgubljene lopte Budućnosti.

2:3 Kuzmić jednom precizan sa linije penala.

2:2 Uzvraća Luka Mitrović, kapiten Zvezde.

2:0 Markus Vilijams.

Prvi napad za Budućnost i odmah prvi faul, pravi ga Stefan Jović. Promašaj Popovića.

Startne petorke, Budućnost: Vilijams, Popović, Suad Šehović, Subotić, Nikolić; Zvezda: Jović, Dženkins, Dangubić, Mitrović, Kuzmić.

Za podgorički tim će večeras debitovati krilni centar Kanađanin Oven Klasen.

Petnaest minuta prije početka meča, navijači Budućnosti su toplo pozdravili trenera Crvene zvezde Dejana Radonjića, koji je vodio podgorički tim od 2006. do 2013. godine.

U dvorani Morača, Budućnost i Crvena zvezda zatvaraju prvi krug prvenstva ABA lige.

Pred međusobni duel, ekipe zauzimaju prve dvije pozicije - Zvezda ima savršen skor (12 - 0), dok su "plavi" jedina dva poraza (10 - 2) doživjeli u Skoplju, u susretima sa Karpoš sokolijem i MZT-om.

Trener crnogorskog šampiona Ilijas Zuros u posljednje vrijeme ima kadrovskih problema prilikom sastavljanja tima - zbog povrede neće igrati Boris Savović, dok je Džej Ar Rejnolds rovit.

U posljednjih osam sezona, Budućnost i Zvezda su odigrali sedam utakmica u Morači: šest puta su pobijedili "plavi", koji su jedini poraz doživjeli 26. januara 2015. (76:77).