Propuštena šansa za prekid serije Bavaraca

Bajern nastavio seriju, slavio je u 18. meču zaredom ove sezone
Bajern - Budućnost Voli Zoran Nikolić, Foto: Bayern
Ažurirano: 19.12.2017. 20:40h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Minhen - Iako oslabljena, bez povrijeđenih Suada Šehovića i Filipa Barovića, Budućnost je namučila Bajern (upisao i 18. uzastopni trijumf na dva fronta) više nego bilo ko u dosadašnjem toku sezone (ne računajući poraz kod kuće od Vircburga, 13. oktobra), ali na kraju nije uspjela da iskoristi svoju dobru partiju, ali i neubjedljivo izdanje domaćina i da zabilježi zlata vrijednu pobjedu.

Izabranici Aleksandra Džikića su u posljednjoj dionici imali mnogo prilika za izjednačenje i preokret, ali su pozitivan rezultat tražili uglavnom u šutu za tri poena, koji je zakazao u posljedna tri minuta kada su “plavi” promašili četiri uzastopna šuta sa distance (tri Gordić, koji je prije toga pogodio tri, a jednu Lendri).

Budućnost je tako upisala peti poraz u devet mečeva, pa će o prolazu odlučivati u posljednjem kolu kod kuće protiv litvanskog Litkabelisa koji je većeras izgubio kod kuće protiv Galatasaraja (84:77).

Osim pobjede u posljednjem kolu, "plave" vodi i poraz, ako Ređo Emilija izgubi dva posljednja meča (prvi igra sjutra u Izraelu protiv Hapoela).

Početak meča obilježili su problemi sa semaforom, u dva navrata se prekidala utakmica, pa je čak i trener domaćih Aleksandar Đorđević uzeo tajm-aut, nakon svega minut i 15 sekundi, kod vođstva svoje ekipe od 2:0, kako bi pomogao domaćinu da prebrodi problem.

Probleme je imala i Budućnost sa šutem sa distance, pa su Gibson dva puta, te Starovlah i Gordić po jednom promašili trojku, prije nego je Lendri, nakon dva minuta i 35 sekundi konačno pogodio prve poene gostiju (5:3). Podgoričani su nakon toga popravili šut sa distance, pa je Starovlah trojkom u 5. minutu donio prvo vođstvo Podgoričanima (11:9).

Budućnost je nakon toga vodila još samo jednom, u 6. minutu (13:12, košem Gibsona).

Košem Cirbesa i trojkom Đedovića uz zvuk sirene sa više od pola terena, domaćin je nakon prve četvrtine imao sedam poena prednosti, a nakon tri minua nastavka i 10 razlike.

Srećom po "plave", u ovoj četvrtini sjajan je bio Ivanović, koji do 35:29 za Bajern nije imao promašaj (1-1 za dva poena, 2-2 za tri, 6-6 sa linije bacanja), a 15 od ukupno 17 poena do tog trenutka je upisao u drugoj dionici, pa su Podgoričani, njegovom trojkom, u posljednjem minut prišli na 41:38, prije nego je i Kaningem pogodio uz zvuk sirene za “plus pet” za Bajern na odmoru...

Budućnost je odigrala dobrih devet i po minuta treće dionice, u kojima je imala šansu i za izjednačenje, ali ih nije iskoristila zbog grešaka u napadu.

Posljednjih 30-ak sekundi su bili najgori period “plavih”. Nakon trojke Hobsa za 65:57, Ilić je napravio faul u napadu na 4,5 sekunde do kraja, a onda i Gibson nepotreban faul na polovini domaćina, na 25, sekundi prije kraja, pa je Kaningem sa linije bacanja donio ponovo 10 razlike domaćinu, na kraju treće dionice.

Trojkama Gordića, Budućnost se vratila u meč, bila je u igri do 79:78, nepuna dva minuta prije kraja, a onda je pogrešnim izborom u napadu omogućila Bajernu na 21,9 sekundi prije kraja stigne do nedostižnih 83:78...

Najbolji u podgoričkom timu bio je odlični Nikola Ivanović sa 27 poena, uz samo jedan promašaj (2-2 za dva poena, 6-5 za tri, 8-8 sa linije bacanja), šest skokova i tri asistencije, za indeks korisnosti 39. Nemanja Gordić je dodao 22 poena, sedam asistencija i četiri skoka, a dvocifren je bio još jedino Kajl Lendri sa 10 poena, a imao je i devet skokova.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bili su Džered Kaningem i Devin Buker sa po 15, Nihad Đedović ubacio je 13, a Milan Mačvan 11 poena.

Bajern - Budućnost Voli 85:82 (24:17, 19:21, 24:19, 18:25)

Minhen - Dvorana "Audi dom". Gledalaca: 5.513. Sudije: Luiđi Lamonika (Italija), Serđo Silva (Portugal), Mikola Ambrosov (Ukrajina).

Bajern: Hobs 10 (3-3), King 2 (2-2), Kaningem 15 (9-8), Gegić, Mačvan 11 (4-3), Đedović 13 (4-1), Reding 5 (5-1), Bartel 6, Gavel 4 (2-1), Buker 15 (8-7), Cirbes 4, Dželou.

Budućnost: Ivanović 27 (8-8), Su. Šehović, Se. Šehović 6 (2-0), Starovlah 8 (2-2), Gordić 22 (5-5), Bojić, Ilić 2 (2-0), Z. Nikolić, Gibson 7, Popović, Lendri 10, Nikolić.