Španija prva do finala i vize za Rio

56 pregleda 0 komentar(a)
Španija, Foto: Reuters
Ažurirano: 17.09.2015. 21:19h

Španija je u finalu Evropskog prvenstva, nakon sjajnog polufinala sa Francuskom - "furija" je slavila 80:75 nakon produžetka, iako je Francuska vodila skoro čitav meč, i do 11 poena razlike.

Španci su se, tako, revanširali Francuskoj za poraz u četvrtfinalu prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva.

Ovom pobjedom Španija je osigurala direktno učešće na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru.

Španci su do dragocjene pobjede došli poslije velike i dramatične borbe, predvođeni raspoloženim Pau Gasolom, koji je duel u Lilu završio sa impozantnih 40 poena.

Veći dio susreta pripao je Francuzima, koji su na krilima podrške sa tribina posebno u trećoj četvrtini opravdali naziv branioca titule i stekli osam poena prednosti.

Međutim, uporni Španci nisu se predavali, uspieli su da poravnaju, potom i preokrenu rezultat, a triler je najavio Nikolas Batum trojkom 14 sekundi prije zvuika sirene za 66:66.

Produžetak je potvrdio da je Španija ipak i dalje jedna od najkvalitetnijih kontinentalnih ekipa. Igrala je "furija" smirenije i mudrije, nezaustavljivi Gasol postigao je ključne poene, a sve je riješeno kada

Batum u odlučujućim trenicima nije iskoristio nijedno od tri slobodna bacanja.

Pored Gasola, u velikom slavlju španskih košarkaša istakao se Rodrigez sa 15 poena, dok su kod Francuza, koji su podlegli ogromnom pritisku, najefikasniji bili Batum i De Kolo sa po 14.

U petak, od 21 sat, u drugom polufinalu se sastaju košarkaši Srbije i Litvanije.

Prenos utakmice možete da pratite na televiziji "Vijesti".

TOK MEČA

Četvrta četvrtina

Igraće se produžetak između Francuske i Španije, jer je regularni dio meča završen bez pobjednika 66:66.

Španija je imala posljednji napad za pobjedu, ali je Gorer "rampom" zaustavio Pau Gasola nekoliko sekundi prije kraja.

Treća četvrtina

Francuska i nakon treće četvrtine ima prednost protiv Španije (56:48), u prvom polufinalu Eurobasketa koje se igra u Lilu. Domaćin je vodio i 11 razlike (51:40) u 23. minutu.

Lovernj sa 11 i Želabal sa 10 su najefikasniji u francuskom timu, dok je Pau Gasol sa 22 poena ubjedljivo najbolji u španskoj selekciji.

Druga četvrtina

Na polovini meča, Francuska vodi 33:32.

Francuska je u ovoj četvrtini vodila i 31:25 (17. minut), ali su Španci uspjeli da preokrenu i trojkom Rudija Fernandesa povedu 32:31 na dva minuta prije kraja četvrtine. Ipak, Gober je 47 sekundi prije kraja vratio prednost "trikolorima".

Kolo i Želebal su bili najefikasniji u francuskom timu sa po sedam poena, Gober je dodao četiri koša i sedam skokova.

U redovima Španije najbolji je Pau Gasol sa 13 poena i tri skoka.

Prva četvrtina

Francuska protiv Španije vodi 20:17 na kraju prve četvrtine, prvog polufinala Eurobasketa koje se igra u Lilu.

Španija je imala prednost samo na početku četvrtine, 2:0 i 4:2, ali je Francuska preokrenula na 6:4 i do kraja ove dionice kontrolisala igru i rezultat. "Trikolori" su najveću prednost, 13:6, imali u 5. minutu.

De Kolo je bio najbolji poenter Francuske nakon prve četvrtine sa sedam poena, a još šest igrača domaćeg tima se upisalo u strijelce. Na drugoj strani Pau Gasol je bio najbolji sa 10 poena.

Grčka i Italija za 5. mjesto

Grčka i Italija su obezbijedile učešće u kvalifikacijama za Olimpijske igre u Rio De Žaneiru, pošto su danas upisale pobjedeu u utakmicama za plasman od 5. do 8. mjesta na prvenstvu Evrope.

Grčke je pobijedila selekciju Letonije sa 97:90 (17:24, 20:20, 23:17, 37:29).

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Janis Burusis sa 20 poena, Vasilis Spanulis postigao je 16, a Janis Antetokunmpo i Nik Kalates po 15. Letoniju je predvodio Kristaps Janicenoks sa 22.

Italija je savladala Češku sa 85:70 (21:21, 21:16, 32:17, 11:16).

Andrea Barnjani predvodio je Italiju sa 21 poenom, po 15 su ubacili Đentile i Galinari, a Belineli je dodao 12.

Na drugoj strani, ponovo je odličan bio Veseli sa 26 poena i 12 skokova, a Satoranski je imao 12 poena i 6 asistencija.