Prvo ex-Yu finale: Srbija i Slovenija za titulu prvaka Evrope

Srbija je večeras u Parizu, u punoj dvorani "Bersi" (12.574 gledalaca), u polufinalu savladala Francusku 3:2
7601 pregleda 23 komentar(a)
Odbojkaši Srbije
Ažurirano: 27.09.2019. 23:56h

Prvi put za za titulu prvaka Evrope boriće se dvije bivše jugoslovenske države - u nedjelju će o novom prvaku Evrope odlučivati odbojkaši Srbije i Slovenije.

Srbija je večeras u Parizu, u punoj dvorani "Bersi" (12.574 gledalaca), u polufinalu savladala Francusku 3:2 (23:25, 25:23, 25:21, 17:25, 15:7) i upisala osmu pobjedu u isto toliko mečeva na šampionatu, dok su Francuzi izgubili prvi susret.

Srbija je kao samostalna država drugi put u finalu EP, nakon što je 2011. godine osvojila titulu pod vođstvom crnogorskog trenera Igora Kolakovića. "Orlovi" imaju i tri bronze (2007, 2013, 2017).

Slovenija, koja je u četvrtfinalu i u polufinalu eliminisala prve favorite, Rusiju i Poljsku, u finalu je igrala 2015. i izgubila ga od Francuske.

Odluka o pobjedniku ovog uzbudljivog duela pala je u taj-breku, koji je odlučen već na početku. Na servis kapitena Srbije, Nemanje Petrića, bivšeg primača Budućnosti, "orlovi" su poveli 5:0 (dvije kontre Atanasijevića, po blok Kovačevića i Podraščanina, uz grešku Ngapea).

Na promjeni strana bilo je 8:2, a Francuska je tri jedina poena u nizu osvojila kada je smanjila zaostatak na 5:9. Nakon servis greške Ngapea, Atanasijević je realizovao kontru za 11:5 i tu su otklonjene i posljednje dileme...

Francuska je od početka vodila u prvom setu, a Srbiju je u igri držao Atanasijević. U završnici Srbija se primakla na poen zaostatka, spasila je jednu set loptu, ali drugu nije uspjela, pa su domaći poveli u meču.

Srbija je dobro počela drugi set, zahvaljujući dobrom servisu Atanasijevića i dobrom bloku povela je sa 4:0 i 5:1, ali je Francuska uzvratila i izjednačila na 5:5.

Srbija se ponovo odlijepila predvođena Kovačevićem ali i Podraščaninom, koji je sa dva uzastopna bloka doneo prednost od 14:8. Poslije dobre igre ekipa Slobodana Kovača ubrzo je stekla osam poena prednosti, 18:10.

Francuska je zaigrala bolje i smanjila zaostatak pre svega zahvaljujući Ervinu Ngapeu, (15:19, 18:21), ali je Srbija as servisom Lisinca prekinula seriju protivnika i povela sa 24:18. Srbija je poslije toga stala, nije iskoristila pet set lopti, a set joj je donio Linel koji je pogriješio prilikom servisa pošto je nagazio liniju.

Domaći tim dobro je počeo drugi set, vodio je sa 8:4 i 11:7, ali je Srbija uspjela da preokrene na 12:11. Ekipe su se poslije toga smjenjivale u vođstvu, sve dok poslije dobre serije srpski tim nije poveo sa 20:17. Francuska je u dva navrata uspjela da se primakne na poen zaostatka, ali je Srbija sačuvala prednost i povela sa 2:1 u setovima.

U četvrtom setu Francuska je povela sa 8:5, a zatim i poslije sigurnih servisa predvođena Ngapeom i Bojeom i sa 17:9. Domaći su bez problema zadržali prednost i uveli meč u peti set...

Aleksandar Atanasijević je predvodio Srbiju sa 27 poena, Uroš Kovačević je upisao 18, a Lisinac 10. Petrić je meč završio sa sedam poena, ali sa najboljim procentom prijema u srpskoj selekciji.

Kod domaćina, najbolji su bili Ervin Ngape (29 poena) i Stefan Boeje (19).

Finale između Srbije i Slovenije igra se u nedjelju u Parizu od 17.30 sati, dok je meč za treće između Poljske i Francuske na programu u subotu od 18 časova.