Atletiko i Kil za evropsku krunu

Njemački Kil i španski Atletiko Madrid, bivši Siudad Real igraće međusobno u finalu prvi put od 2009. godine.
Kil, Foto: Thw-provinzial.de
Ažurirano: 26.05.2012. 21:41h

Za titulu klupskog prvaka Evrope u muškom rukometu boriće se dva najuspješnija kluba Starog kontinenta posljednjih godina – njemački Kil i španski Atletiko Madrid, bivši Siudad Real igraće međusobno u finalu prvi put od 2009. godine.

U neočekivano neizvjesnom njemačkom polufinalu, Kil je bio bolji od Fukse Berlina 25:24 (15:12), a da je slavio i Berlin ne bi bilo nezasluženo. Kada je u 18. minutu poveo 11:5, činilo se da šampion Bundes lige neće imati većih problema u ovom meču, posebno što su “zebre” u 48. minutu imale plus četiri (22:18). Serijom 5:1 u roku od šest minuta, Berlinci su u 54. minutu stigli do izjednačenja (23:23), i ušlo se u neizvjesnu završnicu. Gol za konačnih 25:24 postigao je Filip Jiha, ali je Berlin imao 25 sekundi za posljednji napad, ali je šut Petersona završio u bloku.

Jiha je sa 11 golova bio najefikasniji igrač meča, daleko iza njega su bili svi ostali u Kilu, Šveđanin Markus Alm i Kim Anderson su dodali po tri gola.

Sa druge strane, Islanđanin Aleksander Peterson je postigao sedam golova, Bartopmej Jaška je dodao šest, dok je Petr Štohl imao 14 odbrana, odnosno 50 odsto uspješnosti.

Poput Jihe, i makedonski reprezentativac Kiril Lazarov je sa 11 golova najzaslužniji što je Atletiko u polufinalu nadigrao danski Kopenhagen 25:23 (12:15), zahvaljujući preokretu koji je uslijedio sredinom drugog poluvremena. Kopenhagen je vodio 9:5 i 11:7 (21. minut). U nastavku se razigrao Lazarov, koji je do 52. minutu (23:21 za Atletiko) postigao osam od 11 golova svoje ekipe. Tajm-aut nije pomogao Dancima, već u narednom minutu bilo je 24:21, ali je Kopenhagen u 56. minutu imao minus gol (23:24). Nakon nekoliko neuspješnih napada sa obje strane, Žoan Kaneljas je u posljednjem minutu postavio konačnih 25:23 za španski tim.

Iza Lazarova su bili svi ostali, Kaneljas i Nikolaj Markusen su postigli po tri gola.

Kod Danaca su uzaslud golovi bili bolje raspoređeni, pa je najefikasniji bio Niklas Ekberg i Olafur Stefanson sa po pet golova, Mikel Hansen je postigao četiri, a Valur Sigurson tri. Kasper Hvit je imao 14 odbrana, a Arpad Šterbik upola manje u Atletiku.

Kil juri treću titulu (LŠ je osvajao 2007, 2010), dok je nekadašnji Siudad Real bio prvak Evrope 2006, 2008. i 2009. godine.

Interesantno, Kil je izgubio tri od četiri finala protiv španskih timova, 2008. i 2009. godine od Siudad Reala, 2000. godine od Barselone. Jedino je slavio 2009. godine protiv Siudad Reala.

Finale u “Lankses Areni” u Kelnu se igra u u nedjelju od 18 časova.