Hrvatska detronizovala Francusku

Rukometaši Danske treći su polufinalisti pošto su večeras u Barseloni, u četvrtfinalu, savladali selekciju Mađarske sa 28:26 (18:11).
9 komentar(a)
Ažurirano: 23.01.2013. 22:32h

Francuzi su doveli „tešku atriljeriju” u Španiju, htjeli su da na zatvaranju trećeg uzastopnog prvenstva svijeta slušaju „marseljezu”, ali su mogli samo da gledaju kako Hrvati izvode svoj pobjednički ples - u duelu dvije najdominantnije selekcije ovog milenijuma, „kauboji” su, žargonski rečeno, upucali „galske pjetlove” i domogli se polufinala 23. rukometnog Mundijala.

U reprizi finala Olimpijskih igara u Londonu, Evropskog prvenstva 2010. u Austriji i šampionata svijeta u Hrvatskoj 2009. godine, Francuska je vodila samo na startu. Hrvati su, međutim, bili riješeni da se osvete za sve te poraze - serijom 5:0 preokrenuli na 5:2 i više nijednom nisu dozvolili rivalu ni da izjednači.

Tim Kloda Oneste je golovima Nikole Karabatića i Žeroma Fernandesa, doduše, prišao na 20:19, ali to je bilo sve - Hrvatska je do kraja postizala po dva pogotka u seriji, rival im odgovarao sa jednim, pa je na kraju bilo velikih 30:23.

Blistao je Domagoj Duvnjak, koji je sa devet pogodaka pokazao da je pravi nasljednik Ivana Balića, dok je Zlatko Horvat realizovao svih pet šuteva (sve u drugom poluvremenu).

Mirko Alilović je sa 13 odbrana zasjenio Tjerija Omejea (10), a najefikasniji igrač „trikolora” je bio Sedrik Soraindo, ali uz skromnu realizaciju za pivota (9-5). Potpuno je podbacio Karabatić, koji je samo jednom poslao loptu iza leđa Alilovića.

Tim Slavka Goluže u polufinalu će igrati sa evropskim prvakom Danskom, koja je savladala Mađarsku sa 28:26. Činilo se da će izabranici Ulrika Vilbeka pregaziti rivala, jer su u 23. minutu imali plus osam (13:5).

Mađari su, ipak, bili uporni, pa je Laslo Nađ u 59. minutu smanjio na 27:26, ali je Henrik Melgard 41 sekundu prije kraja postavio konačan rezultat. Hans Lindberg je gađao 10 od 10, a Nađ osam od 12.

Španci su u meču prepunom čarki savladali Njemce sa 28:24 (po sedam golova Đulena Aginalgaldea i Viktora Tomasa) i izborili okršaj sa Slovenijom, koja je u najuzbudljivijem četvrtfinalu nadvisila Rusiju (28:27).