Poraz od Argentine na otvaranju

"Crveni" su od starta jurili prednost rivala, u drugom poluvremenu dva puta imali minimalni višak, ali u uzbudljivom finišu nisu imali koncentracije da uzmu makar bod
50 pregleda 99 komentar(a)
Mirko Milašević i Pablo Simonet, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 12.01.2013. 19:14h

Prva velika prilika za približavanje osmini finala je otišla niz vjetar - na otvaranju 23. Svjetskog prvenstva, rukometaši Crne Gore su poklekli pred prvakom Južne Amerike, Argentinom (28:26).

Nije samo poraz morao da zabrine Zorana Kastratovića i njegove izabranike, već i prilično mlaka, bezidejna igra. I pored toga, postojala je šansa da se i bez kapitena Draška Mrvaljevića izbjegne neuspjeh, ali je prevelika nervoza odnijela makar bod.

Sada više nema mnogo prostora za kiks - u duelima sa Francuskom, Njemačkom, Tunisom i Brazilom, „crveni” moraju da upišu bar dvije pobjede ako ne žele da idu u Gvadalaharu na borbe za plasman od 17. do 24. mjesta...

Nemoć u napadu

Oba tima su loše počela meč, a prvi gol je tek nakon dva minuta i 45 sekundi postigao Zoran Roganović. Odmah poslije toga je zbog pregrubog faula isključen Vladimir Osmajić, što su „gladijatori” iskoristili da preokrenu na 2:1.

Tada je selektor Argentinaca Eduardo Galjardo na teren ubacio 20-godišnjeg Pabla Simoneta, koji je u tandemu sa Federikom Fernadesom donio svom timu plus četiri (6:2, 14. minut).

Odbrana 3-2-1 nije funkcionisala, omalena braća Pablo (178 centimetara) i Dijego Simonet (180) znalački su je probijala, ali su crnogorski rukometaši nekako došli do ritma u napadu i golom Petra Kapisode četiri sekunde prije kraja poluvremena prišli na 13:12.

Preokret za nadu

Najstariji igrač „crvenih” je neposredno prije svog jedinog gola iznudio isključenje Gonsala Karua u napadu pet na šest, što je iskorišćeno nakon odmora - Vasko Ševaljević je dao dva gola sa igračem više, a Marko Simović jakim i preciznim udarcem donio svom timu tek drugo vođstvo (15:14, 33. minut).

Nažalost, nije potrajalo - Dijego Simonet je izjednačio, a Federiko Pisaro iz drugog pokušaja realizovao sedmerac. Prvi šut mu je odbranio Rade Mijatović, ali je Simović rano ušao u devet metara, a potom i promašio šut, što je stariji Simonet kaznio za 17:15.

Serija 4:0 uvod u kobna isključenja

Crna Gora je dva puta stigla do izjednačenja (17:17 i 20:20), ali su jedan gol Karua i dva Fernandesa najavili pobjedu Argentine (23:20). Roganović i Nemanja Grbović su, međutim, sa po dva pogotka kreirali seriju 4:0 za treću prednost - 25:24 na isteku 52. minuta.

Pomislilo se da Crna Gora, ipak, može do trijumfa, ali je Dijego Simonet brzo izjednačio, a onda su počele muke - Mirko Milašević je u 54. dobio direktan crveni karton, da bi Stevan Vujović minut kasnije, nakon promašaja srednjeg Simoneta (nije igrao najstariji, Sebastijan), bio isključen zbog zadržavanja igre.

Federiko Vijeira je iskoristio napad šest na četiri da pogodi za 26:25, a u narednoj takvoj situaciji Marko Rajković je odbranio šut Pisara. Uslijedile su greške na obje strane i novo isključenje - Grbović je 110 sekundi prije kraja zbog prigovora morao da ostane na klupi do isteka utakmice.

Simonet poništio Melićevo izjednačenje

Dijego Simonet je htio sve da se pita u finišu, ali je u prvom pokušaju prebrzo šutirao i omogućio Fahrudinu Meliću da iz kontre minut i 27 sekundi prije kraja izjednači na 26:26.

Rukometaš francuskog Ivrija je, ipak, bio heroj - na početku posljednjeg minuta je donio novo vođstvo „gaučosima”, a pobjedu je potvrdio u posljednjoj sekundi. Sve je, međutim, bilo gotovo prije toga, jer je Crna Gora ispustila napad za izjednačenje - nakon tajm-auta Kastratovića, Roganović je na pola minuta do konačne sirene uputio loš pas ka Vujoviću, pa povratka nije bilo...

Vremena za tugovanje nema, jer već sjutra veče (19.30) „zlatni lavovi” moraju na megdan zlatnim momcima svjetskog rukometa - reprezentativcima Francuske, dvostrukim uzastopnim olimpijskim i svjetskim prvacima, koji sun a startu teško savladali Tunis (30:27).

Argentina - Crna Gora 28:26 (13:12)

Granoljers - Palata sportova. Gledalaca: 1.000. Sudije: Al-Marzuki i Al-Nuaimi (Ujedinjeni Arapski Emirati). Sedmerci: Argentina 1 (1). Isključenja: Argentina 6, Crna Gora 12 minuta. Crveni karton: Milašević (Crna Gora) u 54. minutu.

Argentina: ŠULC (tri odbrane), Masijel (dvije odbrane), F. FERNANDES 5, PISARO 1 (1), P. Portela, D. Simonet 7, Kerin, VIJEIRA 4, RIKOBELJI, H.P. Fernandes, KARU 2, A. Portela 1, Vajnstajn 2, P. Simonet 5, KASTRO 1, Sćafino.

Crna Gora: MIJATOVIĆ (osam odbrana), Rajković (dvije odbrane), RAKČEVIĆ 2, Milašević, MELIĆ 4, OSMAJIĆ 1, MARKOVIĆ 2, Kapisoda 1, Grbović 3, Vujović 1, ŠEVALJEVIĆ 5, ROGANOVIĆ 6, Simović 1, M. Lasica, G. Lasica.

TOK MEČA

28:26 D. Simonet 60.

Roganović je uputio neprecizan pas ka Vujoviću, poraz je neminovan. Tajm-aut Argentine na pet sekundi do kraja.

Tajm-aut Crna Gora, do kraja 39 sekundi

27:26 D. Simonet, minut do kraja (igrač više)

26:26 Melić, minut i 27 sekundi do kraja, kontra (igrač manje)

20:19 Melić 44. (igrač više)

20:18 Vajnstajn 43, kontra (igrač manje)

14:12 P. Simonet 31.

Rezultat na velikom odmoru je bolji od igre. "Crveni" su se mučili sa argentinskom odbranom 3-2-1, zbog čega su gotovo od samog starta bili u zaostatku.

Južnoamerikanci su u nekoliko navrata imali četiri gola prednosti, ali je Crna Gora u finišu smogla snage da smanji zaostatak.

0:1 Roganović 2,45

Stigao je dan kada će rukometaši Crne Gore debitovati na Svjetskom prvenstvu. Prvi rival tima Zorana Kastratovića je šampion Južne Amerike Argentina, koja je bila najprijatnije iznenađenje prethodnog Mundijala.

Obje ekipe su oslabljene - u redovima "zlatnih lavova" nema kapitena Draška Mrvaljevića, kojeg muči povreda lista, dok "gladijatorima" nedostaju jedan od najboljih igrača Sebastijan Simonet i iskusni Agustin Vidal.

Pobjednik ovog meča približiće se glavnom cilju - plasmanu u osminu finala.