8 komentar(a)
crnogorske rukometašice, Foto: Ehf-euro.com
Ažurirano: 16.12.2014. 21:23h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Zagreb - „Leteće Holanđanke” su zaustavljene, Crna Gora je na pragu polufinala Evropskog prvenstva - u derbiju 2. kola grupe 2, tim Dragana Adžića je pronašao rješenje za atomski rukomet protivnica i slavio sa 31:27. Misija, međutim, još nije završena, prvak Evrope danas (15.45) mora da savlada i Švedsku kako ne bi zavisio od drugih i u „Laslo Pap areni” u Budimpešti branio titulu osvojenu u Beogradu.

Počelo je perfektno - Katarina Bulatović je svojim trećim golom u 9. minutu dovela „lavice” do plus četiri (5:1). Od tog trenutka, pogoci ekipa su se smjenjivali, pa je evropski prvak još pet puta dostizao rekordnu prednost, ali je onda stigao i odgovor „lala” - redom su pogađale Debi Bont, Nike Grot, Ivet Broh i Laura van der Hejden i natjerale Dragana Adžića na tajm-aut na isteku 20. minuta.

Holanđanke su sa igračicom manje još dva puta stizale do poravnjanja, da bi Jovanka Radičević sa tri vezana gola (dva u napadima šest na pet, jedan iz kontre nakon što je ukrala loptu), tačno minut prije poluvremena povisila na 15:12. Protivnice nisu imale ideju kako da probiju bedem ispred Marine Vukčević, ali je Grot u najgorem trenutku pokazala kakva je klasa - srednji bek Midtjilanda je savršenom fintom izbacio Mariju Jovanović, natjerao je na dvominutnu kaznu i ujedno pogodio u posljednjoj sekundi poluvremena.

Predvođena fenomenalnom Estevanom Polman, Holandija je izjednačila već nakon 140 minuta igre u drugom poluvremenu, a onda i preokrenula na 19:17. Adžić je ponovo morao da zovne svoje izabranice na dogovor, a Radmila Petrović je sa dva gola (prvi bio nevjerovatan) odmah izjednačila. Timovi su se smjenjivali u vođstvu do 23:23, da bi Bulatović dala prvi od svoja tri gola sa igračicom manje, a Petrović realizovala dva sedmerca za 26:23.

Polman je dva puta vraćala na minus dva i iznudila isključenje Jovanke Radičević i Suzane Lazović, nakon čijeg starta četiri i po minuta prije kraja je ostala da leži na terenu. Bez djevojke koja je na nosilima napustila „Arenu Zagreb”, Holandija više nije imala rješenja u napadu, a u odbrani nije znala kako da zaustavi Katarinu Bulatović. Desni bek Crne Gore je spektakularno veče zaključio 9. i 10. golom za konačnih 31:27.

U posljednjem meču dana, Francuska je golom Pole Boduan iz sedmerca 15 sekundi prije kraja izborila remi protiv Njemačke (24:24). Crna Gora je time osigurala selidbu u Budimpeštu makar kao 3. u grupi, a bio bi joj dovoljan i bod protiv Švedske da se domogne polufinala, ali samo u slučaju da Francuska ne pobijedi Holandiju.

Ukoliko bi izgubile, „lavice” bi morale da se zadovolje utakmicom za 5. mjesto, a pobjeda im donosi 1. poziciju u grupi 2 i polufinalni obračun sa Danskom ili Španijom.

Holandija - Crna Gora 27:31 (13:15)

Zagreb - „Arena Zagreb”. Gledalaca: 300. Sudije: Floresku i Stoja (Rumunija). Sedmerci: Crna Gora 6 (6). Isključenja: Holandija 4, Crna Gora 10 minuta.

Holandija: VESTER (pet odbrana), Janković (jedna odbrana), Kramer, VAN DER HEJDEN 5, BONT 2, Van Olfen, SNELDER 1, Knipenborg, Broh 3, GROT 4, Dulfer, Gos, Šop, SMETS 3, Lusijano 1, POLMAN 8.

Crna Gora: Rajčić (jedna odbrana), BARJAKTAROVIĆ (osam odbrana), Petrović 6 (4), PAVIĆEVIĆ, RADIČEVIĆ 4, JOVANOVIĆ 4, A. Bulatović, Klikovac, Jauković, Malović, LAZOVIĆ 3, K. BULATOVIĆ 10 (2), Ramusović, Mehmedović 1, Despotović, KNEŽEVIĆ 3.

Grupa 2 (Zagreb)

2. kolo: Holandija - Crna Gora 27:31 (13:15), Švedska - Slovačka 31:22 (17:11), Njemačka - Francuska 24:24 (13:10)